Ciało czuje, iż zbliża się zawał. Wysyła sygnały choćby miesiąc wcześniej

oen.pl 1 rok temu




  1. Zawał serca jest stanem nagłym, jednak pewne subtelne objawy mogą przewidywać jego wystąpienie już miesiąc wcześniej, zwłaszcza u kobiet

  2. Niektóre dolegliwości przepowiadające zawał mogą pojawiać się i znikać, ale też występować stale, aż do momentu zawału

  3. Złego samopoczucia i niepokojących objawów nie należy ignorować, ponieważ mogą oznaczać zawał lub inne poważne problemy zdrowotne

  4. Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onetu

Objawy zawału u kobiet i mężczyzn

Chociaż zawał serca kojarzy się z wydarzeniem nagłym, to objawy mogą pojawić się już miesiąc wcześniej. Co to oznacza? W tym przypadku badania sugerują, że dolegliwości mogą się utrzymywać stale przez pewien czas lub też pojawiać się i znikać w okresie kilku tygodni przed atakiem serca. Tego rodzaju łagodne i stopniowe sygnały zwiastujące zawał pojawiają się przede wszystkim u kobiet.

W przypadku mężczyzn typowe jest wystąpienie nagłych objawów zawału takich jak spłycenie oddechu, mdłości, ucisk lub ból w klatce piersiowej, nagłe zimne poty, dyskomfort lub mrowienie w okolicy pleców, barku, ramienia, karku lub szczęki. Okazuje się, iż w przypadku kobiet już na miesiąc przed zawałem można zaobserwować przede wszystkim trzy objawy – nadzwyczajne zmęczenie, przerywany sen i duszności.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Objawy pojawiające się miesiąc przed zawałem

Przepowiadać zawał już na miesiąc przed jego wystąpieniem mogą dolegliwości, które same w sobie mogą wydawać się jedynie oznaką stresu czy przepracowania. Warto zwrócić uwagę szczególnie na bardzo częsty objaw, czyli silne zmęczenie, które wydaje się intensywniejsze niż zwykle. Ten symptom jest wynikiem zmniejszonego przepływu krwi przez serce, przez co mięsień sercowy musi pracować intensywniej, by przepompować odpowiednią ilość krwi. Tego typu zmęczenia przed zawałem doświadcza choćby 70 proc. kobiet.

Przeczytaj też: Siedem objawów cichego zawału serca

Kolejnym częstym objawem przepowiadającym atak serca jest powtarzający się ból w klatce piersiowej. Może on manifestować się jako uczucie ucisku, jakby ktoś ściskał klatkę piersiową, a także promieniować do pleców, brzucha, ramion, karku czy szczęki. Może też występować razem z nudnościami, wymiotami, poceniem się i dusznościami.

Warto też mieć świadomość, iż ból brzucha występuje w ponad 50 proc. przypadków zawałów – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Bólowi brzucha może towarzyszyć niestrawność, nudności, wzdęcia, refluks kwasowy i zgaga.

Już na miesiąc przed zawałem możemy odczuwać również dolegliwości takie jak zawroty głowy, powodowane przez zmniejszony dopływ krwi do mózgu. Jeśli zawrotom głowy towarzyszą duszności lub ból w klatce piersiowej, atak serca może zbliżać się właśnie w tym momencie. Szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę również na duszności – uczucie, iż nie możemy złapać oddechu lub mamy trudności z oddychaniem. Przy dusznościach pojawia się czasem świszczący oddech i kaszel.

Kilka tygodni przed zawałem pojawia się też opuchlizna w obrębie nóg, kostek i stóp, co spowodowane jest przez niedostateczne krążenie krwi. jeżeli nie wykonywaliśmy właśnie ćwiczeń lub nie przechodzimy menopauzy, nadmierne pocenie się lub zalewające nas zimne poty mogą wskazywać na zbliżający się zawał serca. Pocenie się w przypadku zaburzonej pracy serca jest odpowiedzią organizmu na stres.


Objawy chorób serca, które widać na skórze [INFOGRAFIKA]
|


Polska Grupa Infograficzna


Treści z serwisu Medonet mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem a jego lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.





ZOBACZ TAKŻE



Źródła


  • Zawał serca przyspiesza starość. Naukowcy odkryli dlaczego

    Zawał serca nie musi zakończyć się śmiercią pacjenta. Są tacy, którzy przeżyli ich choćby kilka. Nie oznacza to jednak, iż z zawału wychodzi się bez szwanku….

    PAP



  • Zawał serca w upalny dzień „udaje” zmęczenie słońcem. Kardiolog wymienia charakterystyczne objawy

    W upalne dni możemy poczuć się gorzej. Zawroty głowy, duszności. To może być zwykłe zasłabnięcie albo też coś znacznie groźniejszego — zawał serca. Kiedy zacząć…

    Klaudia Torchała



  • Ratownik: wchodzi do wody i jest albo zawał, albo utonięcie

    — choćby o ile dobrze pływamy w akwenach śródlądowych, to nie znaczy, iż będziemy dobrze pływać w morzu. Tutaj są inne warunki – prądy wsteczne, falowanie i…

    PAP



  • Nie robisz tego regularnie w upał? Zawał jest bardzo prawdopodobny

    Sikamy, pocimy się, oddychamy, defekujemy – w ten sposób każdego dnia tracimy około 2,5 l wody. W upały jeszcze szybciej niż w chłodne dni. jeżeli odpowiednio nie…

    PAP



  • Niezwykły przypadek w Bielsku-Białej. Ma 101 lat i przeżyła drugi zawał

    Niezwykły przypadek miał miejsce w Centrum Kardiologii w Bielsku-Białej. Stulatka przeżyła drugi w swoim życiu zawał dzięki szybkiej reakcji specjalistów. Stała…

    KMA



  • Kardiolodzy wyjaśniają: te objawy zapowiadają zawał serca. Pojawiają się choćby wiele miesięcy wcześniej

    Prym w statystykach groźnych chorób sercowo-naczyniowych wiedzie zawał mięśnia sercowego. Ten bywa tym groźniejszy, iż nie potrafimy go w porę rozpoznać….



    Monika Zieleniewska

  • materiał promocyjny



    Pierwszy rok po zawale — o czym nie możesz zapomnieć?

    Jeśli doświadczyłeś zawału serca, to naturalne, iż zastanawiasz się nad swoim zdrowiem i nad tym, jak będzie wyglądała twoja przyszłość. Jedno jest pewne – w…

  • materiał promocyjny



    Na jednym zawale się nie kończy! [WIDEO]

    Choroba niedokrwienna serca, udary mózgu, zawały mięśnia sercowego i najgroźniejsze zawały powtórne, mają wspólny mianownik, którym jest zbyt wysokie stężenie…



  • Masz smartwatcha? Tak w 15 sekund sprawdzisz, czy grozi ci zawał

    Twój smartwatch może uratować ci życie. W ciągu 15 sekund dzięki zegarka sprawdzisz, czy grozi ci zawał albo migotanie przedsionków i udar mózgu. Podpowiadamy,…

    Anna Tomczyk-Anioł



  • Agnieszka jest po zawale serca. „Myślałam, iż to problem z kręgosłupem”

    Objawy zawału serca były nietypowe. Najpierw poczuła, iż drętwieją jej ręce i sztywnieje kark. Potem pojawiły się dreszcze i silne wymioty. Gdyby nie 14-letnia…

    Materiały prasowe


Źródło

Idź do oryginalnego materiału