REKLAMA
Zobacz wideo
Leszek Klimas o swojej najmłodszej podopiecznej. "Laura miała 3,5 roku i 16 kg nadwagi"
Choroby cywilizacyjne - czy to powszechny problem?Choroby cywilizacyjne to niestety coś, co dotyka cały świat. Muszą sobie z nimi radzić rządy na wszystkich kontynentach. Niestety też dla nas wszystkich mówi się o tym stosunkowo rzadko - zwłaszcza w porównaniu do tego, jak duża jest skala problemu. Być może powinny być prowadzone szersze kampanie informacyjne albo specjalnie poświęcone temu lekcje w szkole w ramach np. biologii lub innego przedmiotu, albo kampanie uświadamiające. Może to pozwoliłoby łatwiej opanować problem, który czasem jest bagatelizowany.Czym są choroby cywilizacyjne?Czym są choroby cywilizacyjne poza zmorą naszych czasów? To zupełnie nowe jednostki chorobowe, jeżeli chodzi o przyczyny ich powstania. Wiążą się bowiem przede wszystkim z naszym stylem życia i brakiem aktywności fizycznej. Nie bez znaczenia pozostaje też sposób odżywiania, który coraz bardziej opiera się na daniach typu fastfood. Negatywny wpływ na nasz organizm mają także czynniki środowiskowe związane z jego zanieczyszczeniem. Są to więc choroby niezakaźne. Dotykają niestety osoby w każdym wieku.
Czym są choroby cywilizacyjne? pexels.com
Choroby cywilizacyjne - przykładyJakie są choroby cywilizacyjne? Zwykle każdy z nas spotkał się z nazwą tych chorób, ale dopóki nie dotyczą nas osobiście lub naszych bliskich, to nie zastanawiamy się nad ich przyczynami. Można tutaj wymienić np.:
cukrzycę,otyłość,wrzody żołądka,dużą część nowotworów,zaburzenia psychiczne np. lęki, depresja, alkoholizm, narkomania. Jakie są przyczyny chorób cywilizacyjnych?Choroby cywilizacyjne są poniekąd odbiciem tego, co dzieje się na świecie. Jednym z największych problemów i to widocznych już u dzieci, jest niska aktywność fizyczna. W połączeniu z niewłaściwą dietą wiąże się z ogromnymi problemami z nadwagą, nadciśnieniem czy cukrzycą. Więcej o tym aspekcie przeczytacie w artykule udostępnionym poniżej. Wśród przyczyn powstawania chorób cywilizacyjnych wymienia się także coraz szybsze tempo życia, co z kolei wiąże się z brakiem odpowiedniego odpoczynku, niedoborami snu, większym stresem i licznymi zaburzeniami psychicznymi z tym związanymi. Ludzie starają się znaleźć ulgę i niestety swoją uwagę mogą wówczas kierować na alkohol czy papierosy. Rozwój technologii sprawił, iż coraz więcej pracy wykonujemy w trybie siedzącym, co dodatkowo przyczynia się do braku ruchu. Ruszamy się po prostu dużo za mało. To jednak tylko niektóre z przyczyn, bo stale zmieniający się świat niesie ze sobą nowe wyzwania, ale i nowe zagrożenia.Choroby cywilizacyjne są więc ogromnym problemem, z którym borykają się społeczności na całym świecie. Są jednym z najtrudniejszych zagadnień w dzisiejszych czasach. W dobie pandemii, gdy doszło do tego, iż szkoły były pozamykane i lekcje odbywały się online, miało miejsce bardzo złe zjawisko. Młodzież bardzo chętnie i gwałtownie przestawiła się na taki tryb życia, a nie tylko pracy. W tym czasie w zasadzie nie utrzymywali relacji z rówieśnikami - poza światem wirtualnym. Gdy nadszedł czas powrotu do szkół, bardzo duża część dzieci i młodzieży nie umiała się odnaleźć. Pojawiły się depresje i stany lękowe. Był problem z socjalizacją, bowiem dzieci nie miały okazji się poznać. Niemal roczny brak aktywności w wielu przypadkach przełożył się także na spadek wytrzymałości oraz na otyłość. Łatwo więc sobie wyobrazić, jak będzie wyglądało nasze życie i świat, jeżeli nie zaczniemy zapobiegać takim sytuacjom, czyli walczyć z chorobami cywilizacyjnymi.Jak zapobiegać chorobom cywilizacyjnym? Jaka jest profilaktyka?Przede wszystkim nie można dać się wciągnąć w pogoń za doskonałością, perfekcjonizmem. Trzeba znajdować czas na odpoczynek, i to najlepiej na łonie natury. Należy znaleźć sposób, by łagodzić stres i umieć rozładować emocje. Mimo napiętego grafiku znaleźć czas na aktywność fizyczną. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych jest bardzo ważna i nie powinniśmy tego zaniedbywać.
Choroby 21 wieku a choroby cywilizacyjneChoroby 21 wieku to także choroby cywilizacyjne. Oprócz już wymienionych, wskazać tutaj można np.: miażdżyce, zawały serca, AIDS, choroby układu oddechowego.