Choroba, która nie boli, a jest głównym zabójcą Polaków. Pacjenci ignorują zalecenia lekarzy

natemat.pl 6 godzin temu
Ta choroba nie boli, a jest głównym "zabójcą" Polaków. Proste badanie pomaga wykryć nadciśnienie tętnicze. "Rób TO regularnie!" - brzmi hasło najnowszej kampanii Servier dla Serca. Zwraca też uwagę na przestrzeganie zaleceń lekarskich, aby utrzymać ciśnienie tętnicze w normie. Ponad połowa chorych nie bierze regularnie leków. Tłumaczą to brakiem czasu lub dobrym samopoczuciem. Brakuje świadomości o skutkach.


Mamy prosty sposób na rozpoznanie tej choroby, mamy skuteczne terapie, wiemy, jak można jej zapobiegać, a wciąż jest jednym z głównych zabójców. Problemem jest brak świadomości.

Stąd kolejna kampania profilaktyczno-edukacyjnej "Servier dla Serca", mającej na celu zwiększanie świadomości Polaków na temat chorób układu krążenia. W tym roku tematem przewodnim jest nadciśnienie tętnicze, z powodu którego w Polsce umiera ok. 90 tysięcy osób rocznie.

Jak wskazują eksperci, jedną z głównych przyczyn tych zgonów jest nieprzestrzeganie zaleceń terapeutycznych, dlatego nacisk został położony właśnie na adherence.

W ramach tegorocznej edycji kampanii prowadzone są ogólnopolskie działania


informacyjno-edukacyjne. Dla pacjentów przygotowane zostały praktyczne materiały, które uczą, jak dbać o utrzymanie ciśnienia tętniczego w normie i przypominają, iż warto robić TO regularnie!

Przestrzeganie zaleceń terapeutycznych, czyli adherence, pozostaje wyzwaniem, przed którym stoi nie tylko Polska, ale też Europa. Dane pokazują, iż blisko 58 proc. chorych na nadciśnienie tętnicze Polaków nie realizuje planu leczenia, co wprost zagraża ich zdrowiu, a choćby życiu.

W Europie z powodu nieprzestrzegania zaleceń lekarza umiera rocznie około 200


tys. osób. Tymczasem w chorobach przewlekłych adherence jest kluczem do skutecznego przeciwdziałania ich następstwom, a zrozumienie tej zależności – pierwszym

krokiem do zmiany statystyk.

Cichy zabójca


– Brak charakterystycznych objawów choroby oraz świadomości konsekwencji nieleczonego nadciśnienia tętniczego to główne przyczyny lekceważenia przez pacjentów zaleceń lekarza – dotyczących zarówno farmakoterapii, jak i zmiany stylu życia w zakresie diety czy aktywności fizycznej. Warto uświadomić sobie, iż nadciśnienie tętnicze to jeden z najczęściej występujących czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, który niekontrolowany może doprowadzić do zawału serca czy udaru mózgu, a choćby do śmierci. Dlatego tak ważne jest stosowanie się do zaleceń terapeutycznych – podkreśla prof. Krzysztof Narkiewicz, specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych i hipertensjologii, kierownik Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

Na skalę zjawiska zwraca też uwagę lek. med. Katarzyna Urbańska, dyrektor komunikacji korporacyjnej i Public Affairs w Servier Polska.

– Statystyki dotyczące konsekwencji niestosowania się do planu leczenia, w tym

liczby zgonów, są zatrważające, dlatego w naszej strategii identyfikujemy przestrzeganie zaleceń terapeutycznych jako priorytet. Z tego samego powodu, firma Servier przystąpiła do koalicji na rzecz poprawy adherence, powołanej podczas spotkania w Parlamencie Europejskim 30 stycznia 2024 roku. W jej skład wchodzą europarlamentarzyści, przedstawiciele towarzystw naukowych oraz stowarzyszeń pacjentów – wyjaśniła.

Współodpowiedzialni dla zdrowia


Dlaczego rezygnujemy z leczenia lub samodzielnie zmieniamy jego plan? Tu nie ma jednej prostej odpowiedzi. Chodzi m.in. o stan wiedzy pacjenta, przebieg

choroby oraz specyfikę indywidualnie dobranej terapii.

– Chociaż stosowanie się do zaleceń terapeutycznych leży w gestii chorego, kluczem do sukcesu nie jest przypisywanie mu całej odpowiedzialności za realizację planu leczenia, ale partnerska kooperacja z lekarzem, dzięki której pacjent zyska pełną świadomość choroby oraz niezbędną wiedzę na temat wszystkich elementów terapii; farmakologicznych i niefarmakologicznych. Efektem ma być wspólnie wypracowany plan leczenia, który pacjent będzie rozumiał i który będzie mógł bez przeszkód realizować. Na tym polega opieka skoncentrowana na pacjencie, a nie chorobie – podkreśla prof. Agnieszka Kapłon-Cieślicka, specjalista kardiolog, adiunkt w I Katedrze i Klinice Kardiologii na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Pacjent, który dobrze rozumie swoją sytuację, wie, po co bierze leki i czym grozi nierealizowanie terapii, świadomie przestrzega zaleceń.

– W terapii każdej choroby, a zwłaszcza przewlekłej, konieczne jest bardzo dobre zrozumienie przez pacjenta jego sytuacji. jeżeli coś jest niejasne lub budzi obawy, nie bójmy się powiedzieć o tym lekarzowi i zadawajmy pytania tak długo, aż wszystkie nasze wątpliwości zostaną rozwiane – radzi mgr Adrianna Sobol, psycholog zdrowia na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Jak dodaje, rolą lekarza jest udzielenie choremu rzetelnych i wyczerpujących informacji. Z kolei pacjent nie może zatajać żadnych ważnych danych dotyczących jego stanu zdrowia, przyjmowanych leków czy stylu życia, ponieważ od tego zależy dobór oraz skuteczność terapii.

Nadciśnienie tętnicze - o co chodzi?


Nadciśnienie tętnicze to choroba cywilizacyjna, która zbiera ogromne żniwo i dotyka coraz większej liczby osób. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia z 2023 roku cierpi na nie 1 na 3 dorosłych na całym świecie. Podobnie jest w Polsce, gdzie odsetek chorych wynosi ok. 30 proc. populacji.

Według obowiązujących wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego nadciśnienie tętnicze występuje, kiedy w pomiarach gabinetowych ciśnienie skurczowe jest równe lub przekracza 140 mm Hg albo gdy poziom ciśnienia rozkurczowego jest równy lub przekracza 90 mm Hg.

Tegoroczna XXI już edycja kampanii Servier dla Serca to m.in. nowe praktyczne materiały edukacyjne dla pacjentów, które mają za zadanie zaciekawić odbiorców oraz skłonić ich do refleksji i działania.

Jak często TO robisz? Rób TO regularnie!


W ramach pierwszej fazy kampanii pojawił się teaser z enigmatycznym pytaniem


"Jak często TO robisz?" oraz reveal wyjaśniający cel akcji i zachęcający do regularnych działań mających na celu utrzymywanie ciśnienia tętniczego pod kontrolą.

To także strona internetowa www.dbajoserce.pl/robtoregularnie, gdzie znaleźć można porady, jak prawidłowo mierzyć ciśnienie, jak przygotować się do wizyty u lekarza, jak dbać o zdrowy styl życia. Znalazł się tam też "Nawykownik" ułatwiający monitorowanie swoich nawyków.

Idź do oryginalnego materiału