Chirurgia bariatryczna skuteczna także u nastolatków

termedia.pl 1 rok temu
Zdjęcie: 123RF


Otyłość to choroba, która nieleczona prowadzi do wielu ciężkich konsekwencji, w tym do zgonu. Problem jest tym bardziej dotkliwy, im wcześniej wystąpi – dlatego leczenie otyłości u dzieci i młodzieży to warunek sine qua non zdrowia w życiu dorosłym.

Ważne dane płyną z „The Lancet Child & Adolescent Health”, gdzie przedstawiono silny dowód na zasadność operacji bariatrycznej u nastolatków.

W ostatnich latach pojawiło się wiele badań, w tym wysokiej jakości randomizowanych, które wykazały dużą skuteczność chirurgii bariatrycznej w leczeniu otyłości. Większość badań dotyczyła jednak dorosłych, a nadmierna masa ciała to problem także młodszych populacji.

Z tego względu wieloośrodkowy zespół szwedzkich naukowców przeprowadził randomizowane badanie na 50 nastolatkach od 13. do 16. roku życia z BMI wynoszącym powyżej 35 kg/mkw. (średnia wynosiła aż 42,6). Dodatkowe kryteria włączenia obejmowały co najmniej roczne leczenie otyłości w wywiadzie, ocenę psychologiczną i pediatryczną oraz co najmniej 3. stadium dojrzewania wg skali Tannera. Pacjenci zostali przydzieleni w stosunku 1:1 do operacji bariatrycznej bądź intensywnego, nieinwazyjnego leczenia otyłości (rozpoczynając od 8-tygodniowej diety niskokalorycznej).

Zdyskwalifikowano pacjentów z otyłością monogenową lub syndromową, poważną chorobą psychiczną i u których potwierdzono regularne prowokowanie wymiotów.

Po dwóch latach odnotowano spadek BMI aż o 12,6 kg/mkw. wśród młodzieży z grupy leczonej chirurgicznie i zaledwie o 0,2 kg/mkw. u nastolatków leczonych zachowawczo (lecz z dużą intensywnością). Zdarzenia niepożądane po operacji były łagodne, odnotowano jedno poważniejsze – konieczność cholecystektomii u jednego z pacjentów. Jednak wśród chorych poddawanych zabiegom gęstość mineralna kości uległa niewielkiemu zmniejszeniu (z-score mniejszy o 0,9), podczas gdy w grupie kontrolnej pozostała niezmieniona. Nie odnotowano istotnych różnic w zakresie niedoborów żywieniowych, dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego czy zdrowia psychicznego.

Jak widać, u nastolatków z ciężką postacią otyłości leczenie chirurgiczne jest nieporównywalnie skuteczniejsze niż leczenie zachowawcze. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, jak trudna jest redukcja masy ciała w myśl rady „mniej jedz, więcej się ruszaj”.

Opracowanie: lek. Damian Matusiak
Idź do oryginalnego materiału