Zastosowanie ciągłego monitorowania glikemii (CGM) zmniejsza ryzyko hospitalizacji i poprawia kontrolę poziomu glukozy u osób z cukrzycą typu 2, niezależnie od stosowania insuliny – tak wynika z najnowszych danych zaprezentowanych podczas zjazdu European Association for the Study of Diabetes (EASD).
Dane zostały zaprezentowane na dorocznym spotkaniu European Association for the Study of Diabetes (EASD) 2024 i jednocześnie opublikowane w czasopiśmie „Diabetes, Obesity and Metabolism”. Głównymi autorami badania byli naukowcy: prof Satish K. Garg, dyrektor Programu Cukrzycy dla Dorosłych w Barbara Davis Center, University of Colorado, oraz dr Richard M. Bergenstal z International Diabetes Center of HealthPartners Institute, Minneapolis.
Zalety CGM zostały ustalone dla osób z cukrzycą typu 1 i 2, które wymagają wielokrotnych dawek insuliny dziennie oraz innych, które są narażone na ryzyko hipoglikemii (takich jak osoby stosujące pochodne sulfonylomocznika). Dane dotyczące wpływu stosowania CGM na innych pacjentów z cukrzycą, którzy nie stosują insuliny i nie są narażeni na zwiększone ryzyko hipoglikemii, zostały ograniczone do badań na małej próbie. W przeciwieństwie do tego, w nowym badaniu wykorzystano zanonimizowane dane Optum dotyczące przejrzystości rynku obejmujące ponad 79 milionów osób.