Portal ZnanyLekarz po raz kolejny przyznał wyróżnienia lekarzom, specjalistom oraz placówkom charakteryzującym się szczególną troską o najwyższą jakość opieki i dobry kontakt z pacjentem.
Certyfikat Jakości ZnanyLekarz to potwierdzenie, iż specjalista przeszedł zaawansowaną ścieżkę weryfikacji przez ekspertów portalu oraz zgromadził pozytywne oceny od odpowiedniej liczby pacjentów.
Uhonorowanie placówki oznacza natomiast, iż szczególnie dba ona o doświadczenia pacjentów. W tym roku certyfikaty trafiły do ponad 2000 laureatów.
Znak jakości i zaufania
Ten dowód uznania jest potwierdzeniem, iż specjalista lub placówka są zweryfikowani przez ekspertów portalu oraz iż konsekwentnie gromadzą pozytywne opinie od pacjentów. Kryteria przyznawania certyfikatów jakości są bezpośrednio powiązane z tym, co wpływa na satysfakcję pacjentów i buduje zaufanie.
Przy przyznawaniu certyfikatów za 2024 rok eksperci ZnanyLekarz analizowali następujące parametry:
- liczbę opinii pozyskanych w mijającym roku oraz średnią liczbę opinii we wcześniejszych latach, o ile specjalista ma profil dłużej niż rok,
- średnią ocenę wystawioną przez pacjentów,
- liczbę odpowiedzi na komentarze pacjentów,
- dostępność rozwiązań ułatwiających pacjentowi kontakt z lekarzem lub placówką (na przykład aktywny kalendarz),
- poziom uzupełnienia profilu (im więcej informacji i im bardziej są one kompleksowe, tym pełniejsza informacja dla pacjenta).
Regulamin portalu określa także warunki uniemożliwiające przyznanie certyfikatu. Osoba, u której wykryte zostały nieuczciwe opinie lub wobec której pojawiły się wątpliwości związane z posiadanymi uprawnieniami, jest automatycznie wyłączana z puli branych pod uwagę przy przyznawaniu certyfikatu.
– Szczegółowe kryteria, w tym konkretna liczba opinii czy ich średnia etc., są ustalane każdego roku i przekazywane klientom. Są one zmienne, ponieważ ustalamy je na podstawie analizy zachowań i oczekiwań pacjentów za miniony rok, jednak zawsze są transparentnie komunikowane i dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Co ważne, do otrzymania certyfikatu nie jest wymagana średnia 5,0, czyli same najwyższe możliwe oceny. Mamy świadomość, iż oceny negatywne lub krytyczne są normalną częścią pracy z ludźmi. O wiele ważniejszy jest więc sposób reakcji na opinie: liczba i styl odpowiedzi na komentarze pacjentów, co pokazuje gotowość specjalisty do prowadzenia transparentnej komunikacji i przyjmowania feedbacku – tłumaczy Konrad Kniaź, Head of Patient Care w Docplanner (ZnanyLekarz).
Konrad Kniaź
2017 specjalistów i 397 placówek
Przyznawane na rok certyfikaty wzmacniają wizerunek specjalistów jako osób godnych zaufania, kompetentnych i profesjonalnych. W 2024 r. trafiły one do 2017 lekarzy i specjalistów oraz 397 placówek medycznych z całej Polski. Każdy wyróżniony otrzymuje specjalne oznaczenie na swój profil na ZnanyLekarz oraz możliwość pobrania dokumentu.
– Serdecznie gratuluję wszystkim wyróżnionym Certyfikatami Jakości ZnanyLekarz! Cieszę się, iż grono laureatów z roku na rok się powiększa. To dowód, iż nasza misja, jaką jest opieka medyczna z ludzką twarzą, ma sens! Każdego dnia dostarczamy rozwiązania i narzędzia pozwalające lekarzom, specjalistom i placówkom na efektywną komunikację z pacjentami, skuteczne zarządzanie organizacją pracy oraz „uwolnienie” czasu poświęcanego na sprawy pozamedyczne, jak administracja czy tworzenie notatek. Ale to, co najważniejsze – bezpośredni kontakt z pacjentem, empatia, profesjonalizm – zawsze pozostanie w gestii specjalisty. Cieszę się, iż wspólnie możemy doceniać i promować najwyższe standardy – mówi Piotr Radecki, CEO ZnanyLekarz.
Weryfikacja specjalistów na ZnanyLekarz
Każdy specjalista, który zakłada profil na ZnanyLekarz, przechodzi proces weryfikacji. Jego przebieg jest zależny od specjalizacji oraz związanych z nią regulacji prawnych. Specjaliści ZnanyLekarz uwzględniają specyfikę polskiego prawa, które precyzuje wymagania niezbędne do wykonywania danego zawodu lub używania konkretnego tytułu zarówno przy akceptacji nowych profili, jak i w sytuacji, gdy specjalista chce wprowadzić zmiany.
- W przypadku lekarzy i lekarzy dentystów – eksperci sprawdzają numer prawa wykonywania zawodu oraz specjalizację w centralnej bazie lekarzy Naczelnej Izby Lekarskiej.
- W przypadku fizjoterapeutów – sprawdzany jest numer prawa wykonywania zawodu w rejestrze fizjoterapeutów prowadzonej przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów.
- W przypadku innych zawodów, co do których prawo wykonywania zawodu jest regulowane – weryfikowane są dane przedstawione przez takich profesjonalistów we adekwatnych rejestrach.
W przypadku zawodów nieregulowanych (w tej kategorii znajdują się np. psycholodzy i psychoterapeuci) – wymagane jest przedstawienie dokumentów potwierdzających uzyskane wykształcenie (na przykład skany dyplomów szkół wyższych, skany dyplomów ukończonych kursów itp.).
Profesjonaliści są weryfikowani na bieżąco. Dodatkowo prowadzony jest stały monitoring zgłoszeń o możliwych nieprawidłowościach, na przykład od pacjentów czy placówek związanych z danym specjalistą. W przypadku wątpliwości portal ponownie sprawdza specjalistę, prosząc o powtórne przesłanie dokumentów potwierdzających kwalifikacje i uprawnienia, jeszcze raz weryfikuje prawa do wykonywania zawodu w odpowiednich rejestrach lub kontaktuje się z jednostką, która wystawiła przedstawione przez specjalistę dokumenty, by potwierdzić ich prawdziwość i aktualność.
Co istotne w uzasadnionych sytuacjach na czas wyjaśniania wątpliwości profil specjalisty może zostać ukryty. W przypadku braku potwierdzenia lub zmiany sytuacji (na przykład utraty prawa wykonywania zawodu) ZnanyLekarz kończy współpracę z profesjonalistą i usuwa jego profil z serwisu.
(D)oceń swojego lekarza
Tylko w 2024 r. na portalu wystawiono ponad 560 tys. opinii – to więcej niż liczba mieszkańców Poznania. Średnio pojawiały się one co 60 sekund. Ponad 70 proc. użytkowników deklaruje, iż opinie innych pacjentów na temat lekarzy i specjalistów są przydatne, a 8 z 10 portalu ufa tym ocenom.
Każda przesłana opinia podlega weryfikacji dzięki narzędzi opartych na zaawansowanym algorytmie TrustScore oraz rozwiązaniach bazujących na sztucznej inteligencji. jeżeli budzi jakiekolwiek zastrzeżenia, przekazywana jest do szczegółowej analizy przez doświadczonych konsultantów.
Wiarygodne opinie odgrywają główną rolę w budowaniu reputacji lekarza lub specjalisty. Ich rzetelność nie zależy od tego, czy są pozytywne, czy negatywna. Konstruktywne wypowiedzi, które zwracają uwagę na obszary do poprawy, są równie ważne. Co więcej, kiedy specjalista odpowiada na nie w sposób profesjonalny i wyważony, wzmacnia swoją wiarygodność i buduje zaufanie pacjentów.
Aż 40 proc. lekarzy i specjalistów korzystających z portalu ZnanyLekarz zwraca uwagę na to, iż chcieliby mieć więcej opinii na swoich profilach. Jednocześnie tylko niewielki odsetek prosi pacjentów o wystawienie komentarza. Tymczasem rzetelna opinia może być nie tylko cennym źródłem informacji dla innych pacjentów, ale też miłym prezentem i gestem docenienia. A w kolejnych latach może pomóc specjaliście otrzymać Certyfikat Zaufania!
Lista laureatów poniżej.
Przeczytaj także: „Przychodzi pacjent do znanego lekarza”, „ZnanyLekarz pomaga placówkom medycznym w zmniejszaniu liczby nieodwołanych wizyt” i „AI Asystent dla lekarzy to większa efektywność i oszczędność czasu”.
Tekst opublikowano w „Menedżerze Zdrowia” 1/2025.