Sanatorium to jednak z najpopularniejszych form wypoczynku dla seniorów. Ceny takich wyjazdów na Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) są uzależnione od pory roku. Już niedługo w sanatoriach rozpocznie się wysoki sezon. Sprawdź, ile będzie kosztował pobyt.
REKLAMA
Zobacz wideo Kryzys w NFZ, szpitale odwołują wizyty. Rząd mówi: pieniędzy nie będzie
Sanatorium. Ceny idą w górę już od 1 maja
Należy pamiętać, iż koszty wyżywienia i zakwaterowania w sanatorium uzdrowiskowym zależą od okresu rozliczeniowego, w którym odbywa się leczenie. Jak wskazuje Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 19 marca 2024 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego, droższy okres zacznie się w czwartek 1 maja i potrwa do 30 września. Tak będą kształtowały się ceny za pobyt w sanatorium na NFZ za dobę:
pokój jednoosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym 40,90 złotych,
pokój jednoosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego 33,20 złotych,
pokój jednoosobowy w studiu 37,40 złotych,
pokój dwuosobowy w studiu 24,90 złotych,
pokój wieloosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym 14,80 złotych,
pokój wieloosobowy w studiu 13,60 złotych,
pokój wieloosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego 11,90 złotych.
Ceny jednak różnią się od tych z niskiego sezonu, który trwa od 1 października do 30 kwietnia. Dla porównania, w tym okresie ze sanatorium na NFZ zapłacimy:
pokój jednoosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym 32,60 złotych,
pokój jednoosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego 24,90 złotych,
pokój jednoosobowy w studiu 26,10 złotych,
pokój dwuosobowy w studiu 16,50 złotych,
pokój wieloosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym 12,50 złotych,
pokój wieloosobowy w studiu 11,90 złotych,
pokój wieloosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego 10,60 złotych.
Sanatorium na NFZ - komu przysługuje? Uwaga na kary
Leczenie jest bezpłatne dla osób, które otrzymają skierowanie do szpitala uzdrowiskowego. Wówczas NFZ pokrywa całość kosztów za opiekę medyczną, zabiegi oraz zakwaterowanie i wyżywienie. Z bezpłatnego pobytu w sanatorium mogą skorzystać między innymi dzieci i młodzież do 18. roku życia, studenci do 26. roku życia, dzieci z niepełnosprawnością w stopniu znacznym, dzieci uprawnione do renty rodzinnej, a także pracownicy związani z produkcją wyrobów zawierających azbest.
NFZ finansuje pobyt w sanatorium, który zwykle wynosi od 21 do 28 dni. Pieniądze trafiają do placówki za dokładny czas leczenia. Żeby nie ponieść dodatkowych opłat, warunkiem jest ukończenie turnusu zgodnie z harmonogramem. W przypadku nieuzasadnionego opuszczenia ośrodka można liczyć się bowiem z koniecznością zapłaty choćby 150 złotych za dzień, co w skali tygodnia może przekroczyć choćby 1 000 złotych.