Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dorosłych przy Centrum Medycznym HCP im. Jana Pawła II w Poznaniu, znajdujące się w Luboniu przy ul. Konarzewskiego 28A, to miejsce, które powstało z myślą o osobach dorosłych doświadczających kryzysu psychicznego. Jednostka funkcjonuje od poniedziałku do piątku w godz. 8-18.
Placówka działa w naszym mieście od 1 października ubiegłego roku, jako filia Centrum Medycznego HCP w Poznaniu, w świetle projektu pilotażowego Środowiskowej Opieki Psychiatrycznej – kat B. W ramach instytucji funkcjonują: Punkt Zgłoszeniowo-Informacyjny, Poradnia Zdrowia Psychicznego oraz Oddział Dzienny Psychiatryczny dla Dorosłych, a także Mobilny Zespół Wyjazdowy. Zasięgiem działania objęto terytorialnie: miasto Luboń, miasto i gminę Buk, Dopiewo oraz gminę Komorniki, co oznacza, iż pacjenci z tego obszaru traktowani są priorytetowo, ale placówka świadczy również pomoc dla pozostałych osób będących w kryzysie psychicznym spoza rejonu. Osoby potrzebujące wsparcia mogą kontaktować się z Punktem Zgłoszeniowo-Koordynacyjnym telefonicznie 513 307 387.
Centrum Zdrowia Psychicznego oferuje dostęp do konsultacji psychiatrycznych i psychologicznych, także bez skierowania. Po wstępnej diagnozie dobierana jest odpowiednia forma leczenia – od interwencji ambulatoryjnej, przez psychoterapię, po leczenie w trybie dziennym lub w formie wsparcia środowiskowego. Centrum oferuje zarówno terapię grupową, jak i indywidualną, warsztaty psychoedukacyjne, relaksację z elementami jogi, terapię zajęciową i kulinarną, organizuje również spacery i wizyty w instytucjach kultury. Zajmuje się pacjentami w kryzysie psychicznym, również tymi, którzy nie mogą pojawić się z różnych przyczyn na miejscu.
Do tej pory otoczono opieką 231 pacjentów z regionu i ponad 40 spoza niego. Zrealizowano też 54 wizyty domowe – we współpracy z Punktem Zgłoszeniowo-Koordynacyjnym. W Oddziale Dziennym Psychiatrycznym działa 15-osobowa grupa terapeutyczna. Pobyt tutaj może trwać do 60 dni roboczych i obejmuje wsparcie lekarza psychiatry, psychologa, terapeutów zajęciowych i pielęgniarek ze specjalizacją z pielęgniarstwa psychiatrycznego.
W centrum pracy placówki jest człowiek – jego emocje, doświadczenia i potrzeby. „Jesteśmy blisko – nie tylko geograficznie, ale przede wszystkim – emocjonalnie” – zauważają pracownicy Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dorosłych.
Oprac. Paulina Korytowska

