Bezsenność to coraz częstszy problem dotykający miliony osób na całym świecie. Jak wynika z badania STADA Health Report 2022, tylko co piąty Europejczyk regularnie przesypia całe noce. Na problemy ze snem skarży się 34 procent Polaków. Wybudzanie się w nocy nie tylko wytrąca nas z regenerującego odpoczynku, ale także negatywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie. Choć wiele osób uważa, iż z nocnymi przebudzeniami kilka da się zrobić, eksperci mają inne zdanie. Dr Biquan Luo wskazuje na błędy, które popełniamy najczęściej i wyjaśnia, jak ich unikać.
REKLAMA
Zobacz wideo Michał Skalski: Jakość snu dziecka zależy od tego, z iloma urządzeniami idzie spać
Dlaczego mimo zmęczenia nie mogę zasnąć? Stres czy hałas to tylko niektóre powody
Problemy ze snem mają wiele przyczyn. Stres, hałas, nieodpowiednia temperatura w sypialni czy napięcie emocjonalne to tylko niektóre z czynników zakłócających nocny wypoczynek. Według dr Biquan Luo jednym z podstawowych błędów, które popełniamy, wybudzając się, jest automatyczne sięganie po telefon lub sprawdzanie godziny na zegarku. Takie zachowania zwiększają poziom stres i utrudniają ponowne zaśnięcie. Ekspert zaleca w takich sytuacjach wypróbowanie technik relaksacyjnych, takich jak progresywna relaksacja mięśni czy ćwiczenia oddechowe. Można również rozważyć użycie urządzenia emitującego biały szum, które pomaga stworzyć sprzyjające warunki do odpoczynku. jeżeli jednak to nie przyniesie rezultatów, warto przejść do kolejnego kroku.
jeżeli nie możesz zasnąć po 10 lub 15 minutach, czas wstać z łóżka
- powiedział dr Biquan Luo w rozmowie z "New York Post".
Jak przywrócić sen? Spróbuj poczytać książkę na kanapie w salonie
Gdy wybudzenie trwa dłużej niż 15 minut, warto wstać z łóżka i udać się do cichego miejsca w domu. Dr Biquan Luo proponuje zajęcia o niskiej stymulacji - jak na przykład czytanie książki - które pomagają w odzyskaniu senności. Ważne jednak, by nie zasypiać poza sypialnią – kiedy pojawi się zmęczenie, należy wrócić do łóżka. Regularne godziny snu oraz unikanie jasnego światła tuż przed zaśnięciem również mogą pomóc w walce z bezsennością.
Czy każdy ma inny zegar biologiczny? Może on być przyczyną nocnych wybudzeń
Dr Biquan Luo wyjaśnia, iż jedną z przyczyn bezsenności może być brak synchronizacji wewnętrznego zegara biologicznego, znanego jako rytm okołodobowy, z naszym harmonogramem snu. Kluczową rolę odgrywają dwa mechanizmy: narastająca potrzeba odpoczynku, czyli tak zwana presja snu oraz sygnały biologiczne odpowiedzialne za jego podtrzymywanie w drugiej połowie nocy. jeżeli presja opadnie, zanim rytm okołodobowy w pełni zadziała, istnieje ryzyko przebudzenia.
Nasz sen regulują dwa najważniejsze mechanizmy. W pierwszej części nocy decydujące znaczenie ma narastająca presja snu, czyli potrzeba odpoczynku organizmu, która pomaga nam zasnąć. W późniejszych godzinach kluczową rolę przejmuje wewnętrzny zegar biologiczny, zwany rytmem okołodobowym, który odpowiada za utrzymanie snu
W idealnym scenariuszu te dwa czynniki będą ze sobą współpracować, aby utrzymać cię w stanie snu. Ale jeżeli presja snu zaniknie, zanim w pełni włączy się rytm okołodobowy, może to prowadzić do budzenia się w nocy
- powiedział ekspert dziennikarzom "New York Post".
Aby zapobiec wybudzaniu, warto skupić się na regulacji wewnętrznego rytmu i harmonizowaniu go z codziennymi nawykami. Można to osiągnąć poprzez budzenie się codziennie o tej samej porze, kontrolowaną ekspozycję na jasne światło, dostosowanie godzin posiłków, umiarkowane spożycie kofeiny rano, ćwiczenia fizyczne o określonych porach dnia, a także ewentualną suplementację melatoniną.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.