Brytyjscy naukowcy z King’s College London i Imperial College London dokonali przełomu w stomatologii, hodując ludzki ząb w laboratorium. Eksperyment przeprowadzono w warunkach laboratoryjnych, a jego wyniki mogą w przyszłości zrewolucjonizować leczenie stomatologiczne.
Choć do praktycznego zastosowania tej technologii minie jeszcze wiele lat, odkrycie to budzi ogromne nadzieje w dziedzinie regeneracji zębów.
W przeciwieństwie do niektórych zwierząt, takich jak gady i ryby, u ludzi zęby nie odrastają po ich utracie. Jest to spowodowane brakiem komórek macierzystych, które u ludzi zanikają po zastąpieniu zębów mlecznych przez stałe. U gadów i ryb komórki te są obecne przez całe życie, co pozwala na regenerację zębów. Zęby ssaków, w tym ludzi, są bardziej złożone i pełnią różne funkcje, co utrudnia ich regenerację.
Badacze z Londynu wykorzystali ludzkie komórki macierzyste oraz substancję umożliwiającą komunikację między komórkami, co pozwoliło na ich mobilizację do tworzenia nowego zęba. Proces ten naśladuje naturalne mechanizmy zachodzące w szczęce, gdzie komórki macierzyste pod wpływem otaczających tkanek formują nowy ząb. w tej chwili naukowcy pracują nad przeniesieniem tego procesu do jamy ustnej pacjenta.
Xuechen Zhang z zespołu badawczego wskazuje na różne możliwości odtworzenia zęba w jamie ustnej. Jedną z opcji jest wyhodowanie zęba w laboratorium i jego wszczepienie, inną – wprowadzenie komórek macierzystych bezpośrednio do miejsca, gdzie ma być odtworzony ząb. Takie podejście przypominałoby naturalne warunki regeneracji zębów.
Saoirse O’Toole z King’s College London podkreśla, iż choć technologia ta może zrewolucjonizować stomatologię, jej wprowadzenie do praktyki dentystycznej nie nastąpi szybko. Specjalistka zaleca, aby do tego czasu dbać o zęby poprzez odpowiednią higienę i dietę, co może zminimalizować potrzebę takich zabiegów w przyszłości.
(PAP), fot. freepik.com)
Data publikacji: 15.04.2025 r.