Burza to bardzo powszechne zjawisko naturalne, któremu towarzyszą opady, silny wiatr, grzmoty czy pioruny. Pewnie w większości z nas w dzieciństwie wywoływała strach. Mimo iż może ona generować w nas pewien lęk i niepokój, to jednak występują osoby, które nie tylko się boją, ale wręcz wpadają w panikę.
Czym jest brontofobia?
Wiele osób może się zastanawiać, co to jest brontofobia i jak można ją rozpoznać. Jest to bardzo specyficzne i mało znane zaburzenie. Brontofobia, nazywana również astrafobią, jest to lęk przed burzą, błyskawicami czy gromami. Ludzie, którzy cierpią na tą chorobę, doświadczają przesadnego, niekontrolowanego wręcz irracjonalnego strachu przed błyskawicami i piorunami. Ta reakcja lękowa powoduje zachowania, które są wytwarzane w celu uniknięcia stresującej sytuacji lub po prostu jak najszybszej ucieczki. Tę fobię możemy kojarzyć z czasów, gdy byliśmy dziećmi i panicznie baliśmy się grzmotów, była to reakcja naturalna. jeżeli ten lęk odczuwamy coraz częściej i mocniej z upływem lat, może oznaczać to, iż mamy mocną i prawdziwą fobię już w wieku dojrzałym. Jakie więc są objawy brontofobii? Najczęstszym objawem jest olbrzymi lęk u osoby, która cierpi, ale objawy mogą być różne i występować z różną intensywnością. Można je podzielić na trzy grupy: objawy poznawcze, objawy fizyczne i objawy behawioralne.
Objawy brontofobii
- Objawy poznawcze
Charakteryzują się szeregiem nieracjonalnych idei i przekonań na temat bodźca fizycznego. Może się objawiać: obsesyjnymi spekulacjami na temat bodźca, katastrofalnymi wyobrażeniami związanymi z burzami, strachem przed utratą kontroli, poczuciem nierealności oraz niekontrolowanymi pomysłami o niebezpieczeństwie tego zjawiska.
- Objawy fizyczne
Przynosi serie przeróżnych zmian w organizmie np: uczucie duszności, nadmierne pocenie się, nudności i wymioty, bóle głowy, omdlenia, zwiększony puls, problemy gastryczne, przyspieszony oddech.
- Objawy behawioralne
Objawy te powstają, aby uniknąć sytuacji stresowej lub ucieczki, gdy bodziec się pojawi. Zachowania ucieczkowe pokazują, iż dana osoba jest zagłębiona w sytuację stresową i robi wszystko, aby uciec, jak najszybciej może.
Boisz się burzy? Obserwuj nasz radar burzowy!
Przyczyny brontofobii
Ciężko poznać całkowite pochodzenie tej fobii. Osoba chorująca nie jest w stanie poznać przyczyny czy powiązać ją z jakimś wydarzeniem z jej życia. Uznaje się, iż przyczyny mogą być powszechne np: genetyczna predyspozycja do szkodliwych skutków stresu, któremu sprzyja jakieś traumatyczne doświadczenie emocjonalne związane z burzami. Tak naprawdę istnieje wiele innych czynników np: osobowość czy style poznawcze.
Najczęstsze przyczyny, które mogą wywołać lęk przed burzami:
- Traumatyczne doświadczenia z przeszłości: Osoby, które doświadczyły traumatycznych wydarzeń związanych z burzą lub grzmieniem w przeszłości, mogą rozwijać lęk związanym z tymi bodźcami.
- Genetyka: Niektóre badania sugerują, iż lęk związany z burzą może mieć pewien genetyczny składnik.
- Stres i zaburzenia emocjonalne: Brontofobia może występować u osób z zaburzeniami lękowymi lub depresją, a także u osób, które są w trudnych sytuacjach życiowych.
- Nadmierna wrażliwość sensoryczna: Osoby z nadwrażliwością sensoryczną mogą odczuwać burzę jako intensywne i przytłaczające doświadczenie.
Zobacz także: Jak obliczyć, jak daleko jest burza?
Jak leczyć brontofobię?
Lęk przed burzami to dość powszechne zaburzenie, przypadłość ta może być bardzo uciążliwa i powodować poważne problemy, zwłaszcza podczas sezonu burzowego.
Oto kilka sposobów na leczenie brontofobii:
- Terapia behawioralna jest jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia brontofobii. Może obejmować stopniowe narażanie na bodźce związane z grzmieniem i burzą, dzięki czemu można zmniejszyć reakcje lękowe na te bodźce.
- Terapia poznawczo-behawioralna może pomóc osobom z brontofobią w identyfikacji negatywnych myśli i przekonań związanych z grzmieniem i burzą, a następnie zmianie tych myśli i przekonań na bardziej pozytywne.
- Medytacja, joga, techniki relaksacyjne, takie jak głębokie oddychanie, mogą pomóc w redukcji napięcia i lęku związanego z grzmieniem i burzą.
- Farmakoterapia: W niektórych przypadkach lekarz może zalecić leki przeciwlękowe lub przeciwdepresyjne, aby pomóc w zmniejszeniu objawów brontofobii. Warto jednak pamiętać, iż leki te powinny być stosowane tylko na zalecenie lekarza i pod jego nadzorem.
- Zastosowanie strategii radzenia sobie w czasie burzy, które można zastosować w czasie burzy, aby zmniejszyć objawy brontofobii, takie jak słuchanie muzyki lub odgłosów natury, skupienie się na zadaniach, które wymagają naszej uwagi.
Badania udowodniły, iż terapie poznawczo-behawioralne uzyskują świetne wyniki w leczeniu fobii. Przeprowadza się techniki, które mają wyeliminować i zmniejszyć te trzy grupy objawów. Przydatne są szkolenia z technik relaksacyjnych, które mogą być bardzo pomocne w sytuacjach stresowych. Wszystkie te techniki mogą zwalczyć strach i pomóc normalnie funkcjonować.
Należy pamiętać, iż skuteczność każdej metody leczenia zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji osoby cierpiącej na brontofobię. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem lub terapeutą, aby pomóc w wyborze najlepszego sposobu leczenia.
Jak uspokoić się podczas burzy?
Aby przetrwać w czasie burzy, warto zastosować techniki relaksacyjne np: głębokie oddychanie, czytanie ulubionej książki czy wizualizacji bezpiecznego miejsca. Ważne, aby postarać się, zachować spokój. Nieraz zdarza się, iż burza występuje w nocy. Co zrobić, żeby zasnąć w czasie burzy? Nie jest to łatwe zadanie, wymaga to zaangażowanie i nieskupiania się na piorunach. Warto medytować lub starać się powtarzać jedno słowo. Dzięki temu nasz mózg skupi się na czymś innym. Gdy to nie pomoże, warto zainwestować w zatyczki do uszu, które wyciszą hałas. Można także zmienić miejsce spania na to, które ma mniej okien. Zasłonięcie rolet także jest pomocne, gdyż błyskawice będą mniej widoczne. o ile mamy kompana do spania, warto się przytulić. Badania udowadniają, iż wytwarzają się hormony, dzięki którym czujemy się bezpieczniej i lepiej. To tylko przykłady sposobów, które mogą pomóc w zasypianiu. Najważniejsze, żebyśmy sami sprawdzili, które będą dla nas najlepszym rozwiązaniem.