Branża aptekarska rozmawiała o AdA 2.0. z rzecznikiem MiŚP

mgr.farm 1 tydzień temu

5 listopada br. odbyło się spotkanie przedstawicieli Naczelnej Rady Aptekarskiej, Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego oraz przedsiębiorców rynku aptecznego z Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców. Tematem rozmów była nowelizacja ustawy Prawo Farmaceutyczne uchwalona w zeszłym roku, tzw. AdA 2.0. Przepisy te przewidują m.in. nałożenie kary finansowej oraz cofnięcie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej w przypadku jej przejęcia przez podmiot nieuprawniony. Zgodnie z intencjami posłów, którzy zgłosili te zmiany, ich celem jest zapobieżenie przejmowaniu aptek przez sieci aptekarskie oraz franczyzy.

Małe i średnie przedsiębiorstwa są poszkodowane w wyniku naruszeń AdA przez duże podmioty

W spotkaniu w biurze Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw uczestniczyli przedstawiciele Naczelnej Izby Aptekarskiej. Reprezentowali ją przewodnicząca Naczelnego Sądu Aptekarskiego, mgr farm. Małgorzata Pietrzak oraz koordynator Biura Prawnego NIA, radca prawny Krzysztof Baka. Zgłosili oni szereg zastrzeżeń do postępowań prowadzonych przez Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Wskazali, iż obecne przepisy spełniają swoje założenia i nie ma potrzeby ich zmiany.

To właśnie małe i średnie przedsiębiorstwa są poszkodowane w wyniku poważnych naruszeń prawa przez duże podmioty. W naszej ocenie w tej chwili obowiązujące przepisy funkcjonują prawidłowo i nie widzimy potrzeby ich drastycznej zmiany. – przekazał naszej redakcji stanowisko Izby, rzecznik prasowy NRA Konrad Madejczyk.

Rzecznik dał płaszczyznę do merytorycznej debaty

W komunikacie opublikowanym przez Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców możemy przeczytać, iż Rzecznik jest organem w pełni neutralnym. Ze względu na jego możliwości może on jedynie stworzyć płaszczyznę do merytorycznej debaty wszystkich zainteresowanych stron. Celem takiej debaty jest wypracowanie akceptowalnego dla wszystkich kompromisu. W czasie spotkania doszło do wymiany szeregu argumentów. Wszystkie strony przystały na propozycję dalszego kontynuowania rozmów w zaproponowanej formule. Wypracowane stanowisko będzie można dalej przekazać adekwatnym organom do dalszego, sprawnego procedowania.

Źródło: Rzecznik MSP

Idź do oryginalnego materiału