Ból w leczeniu ran – innowacyjna sesja na VII Forum Leczenia Ran!

forumleczeniaran.pl 4 miesięcy temu

Na zdjęciu interdyscyplinarny zespół ekspertów z Centrum Leczenia Oparzeń im. dr. Stanisława Sakiela w Siemianowicach Śląskich.

Pacjent z raną przewlekłą najczęściej przychodzi po pomoc kiedy pojawia się nieznośny ból i odór z rany. Dopóki rana nie pogarsza w znacznym stopniu jakości życia, zwykle problem ten jest bagatelizowany. Sukces w leczeniu ran zależy jednak od wielu czynników: opatrunków specjalistycznych, leczenia choroby zasadniczej, kompresjoterapii, edukacji w zakresie odpowiedniego odżywiania, walki z nałogami oraz adekwatnego doboru celowanych czynności fizjoterapeutycznych. Co natomiast z bólem, który utrudnia skuteczne leczenie i wydłuża proces leczenia ran? Czy dzięki odpowiedniemu nastawieniu można zmienić sposób odczuwania bólu? Na to pytanie postara się odpowiedzieć interdyscyplinarny zespół ekspertów podczas konferencji VII Forum Leczenia Ran w sesji poświęconej bólowi. W imieniu swoim oraz mojego zespołu serdecznie zapraszam Państwa na innowacyjną sesję o tak ważnej tematyce jaką jest ból na VII Forum Leczenia Ran – mgr Kinga Spyrka, członkini komitetu naukowego VII FLR.

Sesja VI. BEZ BÓLU – METODY ŁAGODZENIA BÓLU U CHORYCH Z RANĄ O RÓŻNEJ ETIOLOGII

Podczas sesji poświęconej leczeniu bólu na konferencji VII Forum Leczenia Ran pojawią się następujące zagadnienia:

  1. Czy ból można leczyć? – lek Dorota Kala
  2. Wirtualna rzeczywistość jako obiecująca metoda łagodzenia bólu u pacjentów z owrzodzeniem żylnym goleni – mgr Kinga Spyrka
  3. Fizjoterapia w prewencji oraz wspomaganiu leczenia trudno gojących się ran – dr n. o zdr. Joanna Białożyt, mgr Krzysztof Materniak
  4. Wirtualna rzeczywistość u chorych oparzonych – mgr Jakub Brela
  5. Eye tracker – gry sterowane wzrokiem jako metoda łagodzenia bólu podczas leczenia ran przewlekłych w Centrum Leczenia Oparzeń im. dr. Stanisława Sakiela w Siemianowicach Śląskich – mgr inż Anna Słaboń

Czy wiesz że.. ?

  • Im dłużej twa ból, tym większe jest prawdopodobieństwo, iż dojdzie do zmian w strukturze mózgu a w szczególności do zaniku substancji szarej. Konsekwencją tych zmian mogą być trudności w nawiązywaniu interakcji społecznych, problemy ze snem oraz zwiększone ryzyko wystąpienia depresji.
  • Osoby ze skłonnością do katastrofizowania mają większe trudności z rehabilitacją, unikają ruchu co może prowadzić do zakrzepicy żył głębokich czy też zapalenia płuc. Istnieje też duże prawdopodobieństwo, iż tacy pacjenci będą chcieli sięgać po większe dawki leków przeciwbólowych.
  • Stres powoduje nadmierne wydzielanie kortyzolu, którego zwiększona ilość może ograniczać wchłanianie glukozy przez mięśnie. Nieleczony ból przyczynia się do wzrostu poziomu tego hormonu i w efekcie zaczyna on niszczyć mięśnie, co dalej prowadzi do utraty masy mięśniowej i opóźnienia procesu gojenia się ran.

…a to nie wszystko!

Każdy z prelegentów opowie z własnej perspektywy o pracy z pacjentami z ranami przewlekłymi oraz oparzeniami. kooperacja interdyscyplinarna może być kluczem do sukcesu w walce z bólem. Oprócz leczenia farmakologicznego istotne są terapie wspomagające o czym wspomina najnowszy dokument wydany przez Europejskie Towarzystwo Leczenia Ran – „Holistic Management of Wound-Related Pain”. Tutaj propozycją rozwiązania może być wirtualna rzeczywistość i eye-tracker jako nowe technologie w leczeniu ran. Jednym z ogniw skutecznej terapii stanowi natomiast fizjoterapia o czym opowie dr n. o zdr. Joanna Białożyt posiadająca ogromne doświadczenie z pacjentami z oparzeniami i ranami przewlekłymi. Będzie to niesamowita okazja do wypracowania wspólnej strategii w leczeniu bólu!

Autor artykułu: mgr Kinga Spyrka

Sprawdź cały program Forum Leczenia Ran 2024!

Idź do oryginalnego materiału