Bogaty program współpracy okulistów polskich i ukraińskich

liderzyinnowacyjnosci.com 1 miesiąc temu

Stowarzyszenie Chirurgów Okulistów Polskich (SCOP) rozpoczyna współpracę z Winnickim Centrum Szkolenia Okulistycznego „VOTC UP”, prowadzonym przez prof. Natalię Malachkovą, wybitną specjalistkę w dziedzinie chirurgii plastycznej, okuloplastyki i chirurgii zaćmy. Młodzi okuliści z Ukrainy będą zdobywali wiedzę i doskonalili swoje umiejętności w Katedrze Anatomii Klinicznej oraz Klinice Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, kierowanej przez prof. Roberta Rejdaka, prorektora uczelni i prezesa SCOP.

Porozumienie zostało już podpisane między partnerami podejmującymi współpracę?

Dopinamy ostatnie formalności przed zawarciem porozumienia między Stowarzyszeniem Chirurgów Okulistów Polskich i Winnickim Centrum Szkolenia Okulistycznego „VOTC UP”. Ośrodek kierowany przez prof. Natalię Malachkovą, wybitną specjalistkę w dziedzinie chirurgii plastycznej, okuloplastyki i chirurgii zaćmy, prowadzi programy edukacyjne i szkoleniowe dla lekarzy i studentów medycyny. To wpisuje się doskonale w działalność lubelskich organizacji szkoleniowych, które od wielu lat prowadzą specjalistyczne warsztaty i kursy dla okulistów z wielu krajów, w tym dla lekarzy z Ukrainy. Wraz z rosnącym stale zapotrzebowaniem na te szkolenia będziemy jeszcze rozszerzać zakres naszej działalności o inicjatywy prowadzone wspólne z prof. Natalią Malachkovą, która jest również cenionym wykładowcą w Europejskiej Szkole Zaawansowanych Studiów Okulistycznych (ESASO) w szwajcarskim Lugano. Jest to międzynarodowe centrum edukacji dla specjalistów w dziedzinie okulistyki.

Praktycznej wiedzy z zakresu najnowszych technologii stosowanych w chirurgii oka prof. Robert Rejdak też uczy w ESASO od wielu lat. Ten zawodowy kontakt miał wpływ na podjęcieprzez panią profesor partnerskiej współpracy „VOTC UP” ze Stowarzyszeniem Chirurgów Okulistów Polskich?

To dla mnie zaszczyt, iż będziemy teraz łączyć nasze doświadczenia zawodowe z technologią, zapewniając prowadzenie szkoleń dla ukraińskich okulistów również w trybie online. To świetna inicjatywa. Prof. Robert Rejdak jest jednym z najbardziej cenionych specjalistów w dziedzinie chirurgii oka nie tylko w Europie, ale również na świecie, dlatego korzystanie z jego wiedzy będzie niezwykle cenne dla naszego środowiska. Chcemy się uczyć od najlepszych, a nasza kooperacja z prezesem SCOP i szefem lubelskiej Kliniki Okulistyki Ogólnej nam to gwarantuje. Jestem już członkiem honorowym Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich i wiem jak znacząca rolę SCOP odgrywa w organizowaniu konferencji, warsztatów i innych wydarzeń, które sprzyjają wymianie wiedzy i rozwojowi zawodowemu. Dzięki współpracy z Winnickim Centrum Szkolenia Okulistycznego „VOTC UP” młodzi okuliści będą mieli możliwość ciągłego zdobywania nowej wiedzy. Będą mogli studiować zarówno online, jak i odwiedzać uniwersytecką Klinikę Okulistyki Ogólnej w Lublinie i czerpać z doświadczeń pana profesora, który propaguje wszelkie nowości, zaawansowane technologie i metody w leczeniu patologii okulistycznych. Szkoła chirurgiczna pod jego kierownictwem rozwija okulistykę, a ukraińscy lekarze będą mogli uczyć się nowych rzeczy, a także dzielić się swoim doświadczeniem z kolegami z Polski. Tylko zbieranie tego, co najlepsze ze wszystkich zakątków świata, umożliwia opanowywanie nowych rzeczy i odważne wprowadzanie ich w życie. Nasza kooperacja to nie tylko kontakty zawodowe, ale także historia przyjaźni między ludźmi i krajami, a to zawsze przynosi najlepsze efekty.

Co jeszcze zakłada projekt partnerskiej współpracy?

Dzięki temu projektowi rozwinie się nie tylko potencjał praktyczny i zawodowy, ale także kooperacja naukowa ze SCOP-em i Uniwersytetem Medycznym w Lublinie. W planach naszej wspólnej działalności oprócz kursów online dla początkujących chirurgów, prowadzone będą wykłady omawiające aktualne zagadnienia z zakresu okulistyki, kursy praktyczne offline w ośrodku szkoleniowym Uniwersytetu Medycznego, a także możliwość odbycia stażu w Klinice Okulistyki Ogólnej pod kierunkiem prof. R. Rejdaka. Przewidujemy też prowadzenie powiązanych konferencji i szkoleń, organizowanych przez obu partnerów.

Panie profesorze, czy postęp w okulistyce wymaga ciągłej nauki dla chirurga?

Metody diagnostyki okulistycznej i leczenia chorób oczu są stale udoskonalane. Pojawiają się coraz bardziej innowacyjne rozwiązania i tylko podążanie za tym postępem poprawia jakość opieki nad pacjentami. Dzieląc się naszym doświadczeniem, inspirujemy do tego kolejne pokolenia chirurgów okulistycznych. Zachęcamy ich nie tylko do udziału w specjalistycznych warsztatach i szkoleniach, ale także do wspólnych badań. W Akademii Anatomii Klinicznej lubelskiego Uniwersytetu Medycznego kładziemy duży nacisk na zdobywanie praktycznych umiejętności, niezbędnych w pracy chirurga, a także na badania naukowe w dziedzinie okulistyki i zastosowań klinicznych. Lekarze mają możliwość wykonywania ćwiczeń w zakresie różnych technik i procedur chirurgicznych na specjalnej wirtualnej symulacji. Nadzoruje to prof. Kamil Torres, prorektor do spraw kształcenia, a wszystko dzieje się pod patronatem rektora lubelskiej Akademii Medycznej, prof. Wojciecha Załuski. Możliwości takich treningów dają niesamowity wgląd młodym chirurgom w proces zabiegowy przed przystąpieniem do rzeczywistej operacji. Asystowanie przy różnych zabiegach na oddziałach kliniki jest oczywiście równie ważne i dlatego stwarzamy takie możliwości w naszej klinice. Będę również zachęcał kolegów z Polski, żeby zapraszali ukraińskich lekarzy na takie szkolenia i dłuższe lub krótsze pobyty u siebie w klinikach. Planujemy wspólne projekty edukacyjne i badania naukowe, które wzmocnią tę współpracę i dadzą możliwość rozwoju w dziedzinie chirurgii.

Czy pani profesor będzie się dzieliła z młodymi lekarzami swoim bogatym doświadczeniem z dziedziny chirurgii plastycznej i okuloplastyki?

To jest jeden z głównych zakresów moich specjalistycznych szkoleń adresowanych do młodych chirurgów. Okuloplastyka jest dziedziną medycyny z pogranicza okulistyki i chirurgii plastycznej, która jest bardzo potrzebna, zwłaszcza teraz w tym bardzo niestabilnych czasach. Z jednej strony to są efekty czysto kosmetyczne, ale w tym obszarze znajduje się również szereg chorób, nowotworów, wad wrodzonych, a także uszkodzeń, które można nabyć w wyniku różnych urazów. Wiedza z tej dziedziny pozwoli na skuteczną pomoc wielu pacjentom. Nasza kooperacja z lubelskimi specjalistami przyczyni się również do podniesienia standardów opieki okulistycznej w Ukrainie. Jesteśmy z tego bardzo dumni i niecierpliwie czekamy już tylko na sfinalizowanie umowy SCOP i Winnickiego Centrum Szkolenia Okulistycznego „VOTC UP”.

Rozmawiała Jolanta Czudak

Idź do oryginalnego materiału