Biotts i Bioton SA wspólnie opracują bezinwazyjne podawanie insuliny poprzez plastry

mzdrowie.pl 11 miesięcy temu

Dwie polskie firmy, Biotts SA i Bioton SA podpisały umowę o współpracy. Bioton dostarczy insulinę do plastrów umożliwiających aplikację leków przez skórę dzięki transdermalnemu systemowi opracowanemu przez Biotts.

Wrocławska spółka biofarmaceutyczny Biotts należy do globalnych pionierów innowacyjnych nośników, umożliwiających aplikację leków przez skórę metodą transdermalną – przez skórę, w postaci plastrów, bez zastrzyków – i zwiększających biodostępność substancji czynnych. Biotts planuje zastosowanie swojej technologii do leków przeciwcukrzycowych. Celem jest ograniczanie skutków ubocznych leków związanych z podawaniem doustnym lub iniekcyjnym, a także zmniejszenie dawek i zwiększenie skuteczności terapii. W tym celu Biotts zawarł umowę o współpracy z giełdową spółką Bioton, która jest jednym z ośmiu światowych producentów na skalę komercyjną rekombinowanej insuliny ludzkiej. Celem współpracy jest, aby w niedalekiej przyszłości rozwiązanie Biotts i Biotonu zrewolucjonizowało codzienne życie osób z cukrzycą, dzięki wprowadzeniu plastrów zamiast leków doustnych, pomp insulinowych czy zastrzyków.

“Współpraca z wiodącą firmą produkującą insulinę, taką jak Bioton, jest dla Biotts strategicznym kamieniem milowym. Celem tej współpracy jest zaoferowanie nieinwazyjnych alternatyw dla istniejącej i bardzo ważnej bazy pacjentów. Choć wciąż w fazie badań, wczesne wyniki potwierdzają skuteczność naszego opatentowanego uniwersalnego systemu nośnika przezskórnego MTC-Y. Insulina przenika przez skórę niemal natychmiast i osiąga okno terapeutyczne w ciągu kilku minut. Następnie utrzymuje się na stałym poziomie przez okres aż do 72 godzin, oferując pacjentom możliwość zastąpienia kilku wstrzyknięć jednym prostym plastrem. Podkreśla to dwie najważniejsze zalety naszej technologii MTC-Y: jest ona całkowicie nieinwazyjna, a przez to przyjazna dla pacjenta oraz zapewnia stały poziom insuliny w osoczu krwi przez dłuższy czas. To sprawia, iż system nośników przezskórnych Biotts jest naprawdę wyjątkowy “ – podkreśla dr Paweł Biernat z Biotts.

“Współpraca pomiędzy dwiema firmami z Polski jest niezwykle istotna. Po pierwsze, pokazuje innowacyjność, która trwa w polskiej branży biotechnologicznej i technologii medycznych. Co najważniejsze, technologia transdermalna daje naszym pacjentom szerszy wybór systemów podawania leków. Insulina jest doskonałym pierwszym kandydatem dla tej technologii, a Bioton ma ogromne doświadczenie w tym obszarze. Dostarczamy insulinę osobom wymagającym takiego leczenia od ponad 20 lat i rozumiemy bariery związane z leczeniem insuliną oraz potrzeby pacjentów. Widzimy również potencjał zastosowania tej technologii w produktach, które mamy w fazie rozwoju” – mówi Jeremy Launders, prezes Bioton SA.

Według raportu Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej liczba chorych na cukrzycę w wieku 20–79 lat wyniosła 537 mln w 2021 r. Dla koncernów farmaceutycznych zastosowanie mniejszej dawki aktywnej insuliny przekłada się na obniżenie kosztów, a wysoka wchłanialność substancji leczniczej z plastrów ograniczy powstawanie niebezpiecznych odpadów medycznych. Coraz częstsze występowanie chorób przewlekłych u pacjentów i potrzeba stworzenia alternatywnych metod podawania leków stymulują rozwój technologii transdermalnych. Według najnowszego raportu The Insight Partners 2023, światowy rynek transdermalnych systemów podawania leków wzrośnie z 37,23 miliardów USD w 2022 r. do 51,94 miliardów USD do 2030 r.

Biotts planuje stworzenie gotowego produktu w postaci plastrów do 2027 roku. Będzie on gotowy do wprowadzenia na globalny rynek farmaceutyczny. “Pacjenci coraz częściej proszą o bardziej komfortowe i nieinwazyjne opcje podawania leków. Jestem pewien, iż transdermalny system technologiczny Biotts tylko przyspieszy ten trend. Jestem dumny, iż jestem częścią zespołu, który sprawia, jest to możliwe przy wykorzystaniu tak znaczącej substancji czynnej jak insulina. Nie tylko poprawi to jakość życia milionów chorych na cukrzycę na całym świecie, ale także zainspiruje przemysł farmaceutyczny do opracowania podobnych alternatyw w innych obszarach terapeutycznych przy użyciu naszej technologii “– dodaje Jan Hendriks, prezes Biotts.

Biotts SA – spółka biofarmaceutyczna z Wrocławia, powstała w 2018 r. z inicjatywy dwóch naukowców – dr. Pawła Biernata i dr. Jana Melera oraz przedsiębiorcy – Konrada Krajewskiego. Naukowcy Biotts rozwijają autorskie technologie transportu leków oraz receptury leków w obszarze diabetologii i onkologii. Zespół technologów Biotts opracował autorską technologię otrzymywania uniwersalnego transdermalnego systemu terapeutycznego. Unikalne adekwatności systemu zwiększają biodostępność substancji czynnych, umożliwiając im penetrację przez bariery skórne. Innowacyjny system transdermalny Biotts umożliwia transport jednej lub kilku substancji czynnych, dzięki czemu możliwe jest projektowanie leków wieloskładnikowych.

Bioton SA zapewnia pacjentom bezpieczne i kompleksowe rozwiązania w leczeniu cukrzycy od ponad 20 lat. Jest jednym z ośmiu światowych producentów (na skalę komercyjną) rekombinowanej insuliny ludzkiej. Insuliny Bioton są dostępne w ponad 20 krajach w Europie, Ameryce Łacińskiej, Azji i Afryce.

Idź do oryginalnego materiału