Biologiczne leczenie polipów nosa objęte refundacją

mzdrowie.pl 5 miesięcy temu

Światowy Dzień Świadomości PZZPzPN, czyli przewlekłego zapalenia zatok przynosowych z polipami nosa jest odchodzony 20 kwietnia. Z tej okazji Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych podkreśla w swoim oświadczeniu euforia z powodu objęcia refundacją w Polsce pierwszego leku biologicznego, za pomocą którego pacjenci z najcięższą postacią tej choroby mają szansę na lepsze życie i lżejszy oddech.

Z terapii biologicznej korzystają od kilku lat m.in. chorzy na astmę i osoby z atopowym zapaleniem skóry. Od 1 kwietnia terapie biologiczne otwierają się również przed pacjentami z polipami nosa, u których standardowe leczenie i zabiegi chirurgiczne nie przynosiły efektów. „Chorzy na zapalenie zatok z polipami nosa długo czekali na ten dzień. To wspaniały prezent od Ministerstwa Zdrowia dla setek chorych, idealnie przed Światowym Dniem PZZPzPN, który przypada 20 kwietnia. W imieniu pacjentów bardzo dziękuję. Refundacja leczenia biologicznego dla pacjentów z ciężkim przebiegiem PZZPzPN pozwoli nie tylko na lepszą kontrolę objawów i poprawę jakości życia tych pacjentów, ale też ich powrót do aktywności społecznej i zawodowej” – mówi Hubert Godziątkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych.

Pacjenci z ciężkim przebiegiem choroby, u których nie sprawdza się standardowe leczenie, i poddawani są często wielu zabiegom chirurgicznym, pokładają duże nadzieje w terapii biologicznej, która jest teraz refundowana dla pacjentów z najcięższą postacią PZZPzPN. „Mimo, iż zabiegi chirurgiczne są skutecznym sposobem leczenia, to niestety w przypadku pacjentów z nawracającym przewlekłym zapaleniem zatok z polipami nosa nietrwałym, bo działamy na objaw, a nie na zasadniczą przyczynę tej choroby. I właśnie w przypadku pacjentów z ciężką postacią PZZPzPN szansą, by ich uniknąć, jest leczenie biologiczne” – potwierdza prof. Dariusz Jurkiewicz, kierownik Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej w Wojskowym Instytucie Medycznym, przewodniczący zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi.

Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych z polipami nosa (PZZPzPN) jest chorobą często lekceważoną przez samych pacjentów, mimo iż dotyczy aż 4 proc. populacji, głównie młodych dorosłych. Wbrew powszechnej opinii, PZZPzPN – to poważna choroba układu oddechowego, która ma wyjątkowo negatywny wpływ na życie pacjentów. Wśród objawów PZZPzPN są: nieustannie zatkany nos (na co wskazuje 84 proc. chorych), upośledzenie lub utrata węchu (66 proc.), spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła (56 proc.), przewlekły katar (50 proc.), bóle głowy (32 proc.) i bezdech senny (23 proc.). Objawy te prowadzą nie tylko do przewlekłego zmęczenia, rozdrażnienia, ale i do zaburzeń funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego, co grozi poważnymi powikłaniami.

Przewlekłość choroby i trudności terapeutyczne mogą być powodem depresji. Zwłaszcza, jeżeli choroba nie jest traktowana poważnie. “Aż 70 proc. ankietowanych, u których zdiagnozowano przewlekłe zapalenie zatok przynosowych z polipami nosa określiło ich negatywny wpływ na jakość życia jako duży albo bardzo duży” – opisuje wyniki badania na temat PZZPzPN Hubert Godziątkowski. Dlatego tak ważna jest edukacja na temat przewlekłego zapalenia zatok przynosowych z polipami nosa. “Szeroka edukacja na temat możliwych objawów przewlekłego zapalenia zatok jest niezbędna, abyśmy mogli pomóc pacjentom, zanim ich choroba przeistoczy się w ciężką postać” – podkreśla to również prof. dr hab. n. med. Dariusz Jurkiewicz.

Edukacji służy prowadzona od kilku lat ogólnopolska kampania edukacyjna „Masz to w nosie?”, poświęcona przewlekłemu zapaleniu zatok przynosowych z polipami nosa (PZZPzPN). Jej celem jest szerzenie wiedzy na temat tej niesłusznie lekceważonej choroby. Inicjatorami kampanii są Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych oraz Fundacja Wygrajmy Zdrowie. Patronatu kampanii udzieliły: Polskie Towarzystwo Alergologiczne i Polskie Towarzystwo Otolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi.

Idź do oryginalnego materiału