Śląski Uniwersytet Medyczny zakończył główny etap rejestracji kandydatów na studia stacjonarne jednolite magisterskie oraz studia pierwszego stopnia. W tegorocznej rekrutacji uczelnia odnotowała łącznie 18 107 zgłoszeń. Najtrudniej będzie się dostac na kierunek lekarski w Bielsku-Białej. Tu o jedno miejsce będzie walczyło 25 chętnych.
– Rejestracja elektroniczna na większość kierunków na Śląskim Uniwersytecie Medycznym zakończyła się 11 lipca. Wyjątek stanowi kierunek lekarski w filii uczelni w Bielsku-Białej, gdzie rejestracja potrwa do 1 sierpnia 2025 roku. Do tego samego dnia trwa również rejestracja na studia drugiego stopnia – zarówno stacjonarne, jak i niestacjonarne – z wyłączeniem kierunku ratownictwo medyczne (studia stacjonarne II stopnia), gdzie ostateczny termin rejestracji przypadł na 18 lipca – przekazała Patrycja Matusińska zbiura prasowego uczelni .
Śląski Uniwersytet Medyczny oferuje w tym roku 21 kierunków studiów. Nowością w ofercie jest kierunek Ochrona Klimatu i Zarządzanie Ryzykiem Zdrowotnym (studia stacjonarne I stopnia) prowadzony na Wydziale Zdrowia Publicznego w Bytomiu.
Na jakie kierunki najwięcej chętnych?
Z danych uczelni wynika, iż największa liczba kandydatów na jedno miejsce przypada na kierunek lekarski w Bielsku-Białej – 27 osób.
Wysoką liczbę kandydatów odnotowano również na kierunku lekarsko-dentystycznym (12 osób na miejsce), fizjoterapii (8 osób), a także na biotechnologii medycznej i kierunku lekarskim w Zabrzu i Katowicach (po 7 osób na miejsce).
Pierwsze listy rankingowe dla kandydatów na studia stacjonarne jednolite magisterskie i pierwszego stopnia zostały już ogłoszone. W kolejnych terminach uczelnia planuje opublikować:
- 8 sierpnia – listy dla studiów stacjonarnych i niestacjonarnych drugiego stopnia
- 13 sierpnia – lista dla kierunku ratownictwo medyczne (II stopnia, stacjonarne)
- 14 sierpnia – listy dla studiów niestacjonarnych jednolitych magisterskich i pierwszego stopnia
- po 15 sierpnia – lista dla kierunku lekarskiego w Bielsku-Białej.
Na co moga liczyć studenci?
Uczelnia podała również, iż oferuje kandydatom i studentom dostęp do świadczeń socjalnych, stypendiów, wsparcia psychologicznego oraz pomocy dla osób z niepełnosprawnościami.
Studenci mogą korzystać również z programu Erasmus+, rotacji klinicznych za granicą, dofinansowania udziału w konferencjach oraz wsparcia przy realizacji projektów naukowych.
SUM dysponuje również bazą mieszkaniową – domami studenta z pokojami jedno- i dwuosobowymi, wyposażonymi w dostęp do Internetu oraz zaplecze socjalne.
Przeczytaj także:„Kierunek lekarski na UMW z pozytywną oceną PKA”; „Wiosenna rekrutacja na specjalizacje”.