Bieganie zimą? Pomoże ci pięć wskazówek

news.5v.pl 3 godzin temu

Mroźna pogoda nie oznacza, iż trzeba rezygnować z treningu. Dr Leana Wen, lekarz medycyny ratunkowej i profesor na Uniwersytecie George’a Washingtona w stolicy USA, Waszyngtonie, wyjaśnia kanałowi informacyjnemu CNN, jak zachować formę zimą.

„Dorośli powinni dążyć do co najmniej 150 mi aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności tygodniowo” — mówi Wen. Obejmuje to jogging, jazdę na rowerze, tenis lub jazdę na nartach.

Regularny ruch zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych o 27 proc., a ryzyko raka o 12 proc. Zaledwie 75 min ćwiczeń tygodniowo przynosi korzyści zdrowotne. „Staraj się uprawiać sport każdego dnia, choćby jeżeli jest to tylko 10-15 min energicznego marszu” — mówi lekarka. Ludzie, którzy dużo siedzą, mają o 34 proc. wyższe ryzyko chorób układu krążenia.

Niektórzy chodzą na siłownię, inni wolą ćwiczyć na świeżym powietrzu. Obie opcje są dobre, o ile zachowasz odpowiednie środki ostrożności.

Wystarczy pięć kroków

Leana Wen zaleca pięć kroków do bezpiecznego treningu w zimnie:

  • Poznaj siebie: jeżeli nie jesteś przyzwyczajony do ćwiczeń w zimnie, zacznij powoli. Porozmawiaj z lekarzem, jeżeli jesteś starszy lub cierpisz na przewlekłe schorzenia,
  • Sprawdź pogodę: zwróć uwagę na siłę wiatru i wyjdź na zewnątrz w najcieplejszej porze dnia. Deszcz i śnieg mogą potęgować zimno,
  • Poznaj ryzyko: hipotermia i odmrożenia są niebezpieczne. Noś kilka warstw odzieży i tkaniny odprowadzające pot. Zakrywaj wrażliwe części ciała, takie jak uszy i dłonie,
  • Pij wystarczająco dużo i rozciągaj się: zimno zmniejsza uczucie pragnienia, dlatego należy pić przed ćwiczeniami i zabierać ze sobą wodę na dłuższe sesje,
  • Zachowaj bezpieczeństwo: w szczególnie zimne dni poinformuj innych o swoim planie fitness — na wypadek sytuacji awaryjnej. Hipotermia może powodować dezorientację.
Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czasami lepiej jest też pozostać w domu — w zależności od samopoczucia. Jednak osoby starsze, przyjmujące leki lub cierpiące na choroby przewlekłe powinny zachować szczególną ostrożność.

Sport to zdrowie

Siedzący tryb pracy pociąga za sobą wiele poważnych konsekwencji — może na przykład prowadzić do problemów z wagą czy kręgosłupem. Analiza z 2020 r. potwierdziła również, iż im mniej czasu osoby prowadzące siedzący tryb życia poświęcają na umiarkowane lub intensywne ćwiczenia, tym większe jest u nich ryzyko śmierci.

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ok. 32 proc. kobiet i 23 proc. mężczyzn na całym świecie nie jeździ na rowerze, nie biega, nie spaceruje i nie ćwiczy wystarczająco dużo w ciągu dnia.

Jak piszą naukowcy, każda forma aktywności fizycznej — choćby stanie — ma pozytywny wpływ na walkę z negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi siedzącego trybu życia, bez względu na czas jej trwania.

Idź do oryginalnego materiału