Bezrobocie w Tarnowie rośnie. Młodzi po studiach bez pracy

tarnow.ikc.pl 1 miesiąc temu

Rynek pracy gwałtownie weryfikuje założenia ludzi od statystyk. Jeszcze niedawno szacowano, iż po spadku bezrobocia w czerwcu do 4,9% nie wzrośnie ono ponownie. Tymczasem już w środku okresu prac sezonowych, kiedy bezrobocie powinno być najniższe, stopa za lipiec z powrotem wzrosła do 5%. Jak wygląda ogólna sytuacja dotycząca bezrobocia w Polsce i w Tarnowie?

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych od lipca stopniowo rośnie, a w międzyczasie maleje liczba miejsc pracy oferowanych przez firmy, które próbując „ciąć koszty”, realizują grupowe zwolnienia. To tylko jeden z aspektów, który może się przyczynić do stopniowego wzrostu bezrobocia na rok 2024.

Pracy nie mogą znaleźć osoby młode, które właśnie ukończyły studia. Według statystyk GUS jeszcze w 2020 roku nie miał jej co szósty młody człowiek z wykształceniem wyższym. Na początku 2023, kiedy po pandemii trwała już wojna na Ukrainie, pracy nie miał co piąty młody Polak.

Młodzi po studiach stanowią około jedną czwartą zarejestrowanych bezrobotnych w kraju, a zależnie od regionu, ta liczba może wzrastać. Na przykład w Krakowie ogółem aż 39% kobiet po studiach nie ma pracy. W Tarnowie liczba bezrobotnych zwiększyła się w lipcu o 45 osób i wynosi prawie 6 tys. osób. Dużo jak na miasto „poniżej” 100 tys. mieszkańców. Patrząc na surowe dane, bezrobocie w Tarnowie wynosi w tej chwili ponad 6%.

Tarnów nie jest miejscem przyjaznym dla ludzi młodych, którzy właśnie zakończyli studia. Ograniczona ilość dużych firm zatrudnia osoby z konkretnym, często ponad dwuletnim doświadczeniem. Ponadto firmy również przechodzą przez kryzys, szukając profesjonalistów. Nie jest to więc najlepszy czas na szkolenie juniorów. O złej sytuacji niektórych większych tarnowskich zakładów nie będziemy tym razem wspominać… Dochodzi do momentu, w którym pomimo świetnych szkół, liceów oraz uczelni wyższych, młodzi tarnowianie po zakończeniu nauki nie mają się gdzie podziać. Istnieje powód, dla którego bezrobocie w Krakowie utrzymuje się na poziomie zaledwie 2%.

Jak w tej chwili prezentują się oferty w tarnowskim Urzędzie Pracy? W powiecie dominują oferty dla pracowników fizycznych: monter, spawacz, murarz, blacharz, kierowca większych maszyn. Nie jest sekretem, iż Polska jest w Strefie Schengen, więc pozostawiam czytelnikom do zgadnięcia, gdzie kierują się pracownicy fizyczni i dlaczego.

Czy istnieje rozwiązanie dla Tarnowa na przyszłość? Pewnie tak, natomiast w tej chwili jest ono poza jego zasięgiem. o ile władze miasta nie dołożą starań, aby „zaprosić do siebie” firmy, które to dałyby zatrudnienie dla absolwentów tarnowskich uczelni m.in. w IT, Ci będą zmuszeni dalej pracować poza granicami miasta.

Tekst: Krzysztof Górgól

Idź do oryginalnego materiału