Oddane do konsultacji publicznych przez Ministerstwo Zdrowia rozporządzenie obejmuje zmiany w dwóch głównych obszarach tematycznych dotyczących:
1) wyłączenia stosowania kar umownych w przypadku nie zapewnienia lekarza w specjalistycznym Zespole Ratownictwa Medycznego w okresie od dnia 1 lipca do dnia 31 grudnia 2023 r.;
2) uregulowania kwestii związanych z adekwatnym wykonaniem umowy na realizację szczepień zalecanych, wykonywanych w aptekach.
Ta ostatnia kwestia to efekt wejścia w życie dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej (ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw). To w niej znalazły się bowiem przepisy dające podstawę do zawierania i rozliczania przez Narodowy Fundusz Zdrowia umów z podmiotami prowadzącymi apteki na realizację zalecanych szczepień ochronnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z art. 19 ust. 2a ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2023 r. poz. 1284, z późn. zm.).
- Czytaj również: Szczepienia w aptekach przeciw grypie już możliwe. Czekamy na COVID-19…
– W celu adekwatnego wykonania powyższych umów konieczne jest określenie w przepisach rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, odpowiednich przepisów regulujących kwestie rozliczania świadczeń przez te podmioty – czytamy w uzasadnieniu projektu.
Projekt przewiduje wyłączenie określonych przepisów do stosowania w przypadku umów z podmiotami prowadzącymi apteki na realizację zalecanych szczepień ochronnych.
Zawiera on też przepis mówiący, iż prezes NFZ przed określeniem przedmiotu postępowania w sprawie zawarcia umowy i szczegółowych warunków umów, uwzględniających zasady rozliczania świadczeń, zasięga opinii Naczelnej Rady Aptekarskiej.
Zapisy dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej, dotyczące szczepień, mają wejść w życie 1 października 2023 r. W treści projektu rozporządzenia znalazła się jednak informacja, iż ma ono wejść w życie dopiero 1 listopada. To oznacza, iż finansowane przez NFZ szczepienia przeciw grypie (ale również COVID-19), pojawią się w aptekach najwcześniej w listopadzie.
Źródło: ŁW/RCL