— W ramach tej akcji obchodziliśmy „Białą Wstążkę”. W czasie akcji nasi panowie radcowie, aplikanci mieli przypięte białe wstążki na znak wsparcia kobiet doświadczających przemocy i w ten sposób także po pierwsze solidaryzują się z kobietami doświadczającymi przemocy, a po drugie wyrażają swój sprzeciw wobec tego, iż kobiety tej przemocy doświadczają. W tym dniu Okręgowa Izba Radców Prawnych we Wrocławiu była także podświetlona na pomarańczowo w ramach akcji Orange the World. To też jest taka akcja, która ma wspierać kobiety doświadczające przemocy — wyjaśnia Dorota Seweryn-Stawarz, koordynatorka akcji, radczyni prawna Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu.
Po raz piąty Okręgowa Izba Radców Prawnych we Wrocławiu włączyła się w akcję i uruchomiła telefon zaufania, oferując wsparcie prawne dla osób doświadczających przemocy.
— Jest to taka pomoc interwencyjna, która może pokazać ścieżkę, z której można skorzystać. Przez cały okres 16 dni wspieramy osoby doświadczające przemocy radcowskim telefonem zaufania. Zapraszamy osoby, które doświadczają przemocy, żeby zadzwoniły pod nasz dyżurujący telefon, pod którym radczynie i radcowie oraz aplikanci i aplikantki mogą udzielić wsparcia takiego doraźnego, interwencyjnego o ile osoba jakaś doświadcza przemocy. Udzielamy tych porad w zakresie przeciwdziałania przemocy, ale także poruszane są kwestie dotyczące prawa rodzinnego, prawa antydyskryminacyjnego czy też mobbingu w środowisku pracy—mówi Dorota Seweryn-Stawarz, koordynatorka akcji.
Statystyki są alarmujące. W samej Europie jedna na dziesięć kobiet doświadcza przemocy ze względu na płeć, zarówno ze strony partnera, jak i kolegów z pracy. Takie doświadczenia mają dramatyczny wpływ nie tylko na zdrowie psychiczne i fizyczne kobiet, ale również na ich życie zawodowe, relacje społeczne oraz funkcjonowanie całych rodzin.
— Najczęściej dzwonią kobiety, gdyż najczęściej one mierzą się też z tymi problemami związanymi z przemocą. Te porady dotyczące prawa rodzinnego także zwykle dotyczą kobiet. To są sprawy właśnie alimentacyjne dotyczące władzy rodzicielskiej czy rozwodów, ale także dotyczące przebiegu procedury „Niebieskiej Karty”. My możemy pokierować choćby przez taki telefon postępowaniem danej osoby tak, iż ona będzie czuła się bezpiecznie, zaopiekowana prawnie i będzie znała ścieżki, które może podjąć, gdzie może skorzystać z pomocy. Najważniejsze dla osoby doświadczającej przemocy jest posiadanie wiedzy, w jaki sposób można sobie pomóc — dodaje Dorota Seweryn-Stawarz, która w akcję zaangażowana jest od początku.
Aby skorzystać z telefonicznego pogotowia prawnego, należy zadzwonić pod numer telefonu 603 343 311.
—Zainteresowanie akcją jest spore. Ten telefon działa przez cały dzień od 10 do 18. Rzeczywiście radcowie dyżurujący te telefony odbierają. Niestety jest tak, iż wiedza w społeczeństwie na temat tego, w jaki sposób możemy sobie pomóc, doświadczając przemocy, nie jest powszechna. My tą wiedzą chcemy się dzielić i właśnie dlatego co roku akcję „16 Dni Przeciwdziałania Przemocy Ze Względu Na Płeć” kontynuujemy, bo naszą misją jest także edukacja społeczeństwa w zakresie ich praw—podkreśla Dorota Seweryn-Stawarz, przewodnicząca komisji ds. praw człowieka i praworządności Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu.