O tym, jak skutecznie rejestrować i stosować produkty biobójcze, by chronić zdrowie publiczne, o roli edukacji społecznej oraz znaczeniu tych środków w zapobieganiu chorobom rozmawiali eksperci krajów Unii Europejskiej. W spotkaniu uczestniczyli między innymi wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny i prezes URPL Grzegorz Cessak.
Wydarzenie miało na celu pogłębienie współpracy pomiędzy organami adekwatnymi w zakresie produktów biobójczych z państw Unii Europejskiej i polskich instytucji zajmujących się chemikaliami. Wzięli w nim udział także przedstawiciele organizacji przemysłowych.
Dyskusje podczas spotkania były prowadzone w trzech blokach tematycznych:
- produkty biobójcze jako ważny element profilaktyki,
- wyzwania związane z programem prac dotyczącym systematycznego przeglądu wszystkich istniejących substancji czynnych w produktach biobójczych,
- budowanie wiedzy społecznej na temat bezpiecznego stosowania chemikaliów, w szczególności produktów biobójczych.
Prezentacje Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz stowarzyszenia przedstawicieli przemysłu zainicjowały dyksuje dotyczące znaczenia produktów biobójczych w profilaktyce, co m.in. wpisało się w priorytet działań URPL – „Promowanie profilaktyki zdrowotnej – zapobieganie chorobom w kontekście zagrożeń transgranicznych, wymiany danych oraz budowania systemu zdrowia publicznego opartego na dowodach”.
Z kolei prezentacje Europejskiej Agencji Chemikaliów, Komisji Europejskiej oraz URPL rozpoczęły rozmowy na temat wyzwań w zakresie rejestracji produktów biobójczych w procedurach europejskich oraz ich oceny.
Prezentacje Biura ds. Substancji Chemicznych, stowarzyszenia przedstawicieli przemysłu oraz URPL były przyczynkiem do rozmów o priorytetach urzędu w zakresie polskiej prezydencji: „Promocja zdrowia i profilaktyka, w tym edukacja oraz podnoszenie świadomości społecznej”.