Będzie poszerzenie dostępu do badań prenatalnych

mzdrowie.pl 7 miesięcy temu

Ministerstwo Zdrowia przygotowało zmianę rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnychm który zakłada usunięcie wszystkich kryteriów kwalifikacji (do udziału w programie) z etapu “Poradnictwo i badania biochemiczne” oraz “Poradnictwo i USG płodu w kierunku diagnostyki wad wrodzonych”. Wprowadzenie tych zmian ma na celu zniesienie wszelkich ograniczeń dostępu do badań prenatalnych dla wszystkich kobiet w ciąży, niezależnie od wieku – informuje wiceminister Wojciech Konieczny w odpowiedzi na interpelację poselską.

Poseł Daniel Milewski w swojej interpelacji do Ministra Zdrowia zwrócił uwagę, iż w tej chwili dostęp do badań prenatalnych nie jest w pełni darmowy, co oznacza, iż nie wszystkie badania prenatalne są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pacjentki często muszą pokrywać koszty badań genetycznych czy zaawansowanych badań ultrasonograficznych. Zapewnienie pełnego dostępu do darmowych badań prenatalnych oznaczałoby, iż żadna z pacjentek nie byłaby obciążona dodatkowymi kosztami za korzystanie z tych usług. Wprowadzenie pełnego dostępu do darmowych badań prenatalnych wymagałoby dokładnego opracowania planów finansowych, ale byłoby istotnym środkiem w kierunku poprawy opieki zdrowotnej dla kobiet w okresie ciąży oraz zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu dla przyszłych matek i ich dzieci. Parlamentarzysta zapytał, jakie konkretnie badania prenatalne zostaną objęte darmowym dostępem i czy obejmować one będą standardowe badania czy też bardziej zaawansowane diagnostycznie. Zapytał także, czy przewiduje się dostępność darmowych badań prenatalnych dla wszystkich kobiet w ciąży, czy też będą one ograniczone do określonych grup społecznych i jakie są koszty wprowadzenia pełnego dostępu do darmowych badań prenatalnych i jakie źródła finansowania są brane pod uwagę.

Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny w swojej odpowiedzi na interpelację napisał, iż przygotowano projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniający rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych wraz z uzasadnieniem oraz oceną skutków regulacji. Projekt zakłada usunięcie wszystkich kryteriów kwalifikacji (do udziału w programie) z etapu Poradnictwo i badania biochemiczne oraz Poradnictwo i USG płodu w kierunku diagnostyki wad wrodzonych. Wprowadzenie tych zmian ma na celu zniesienie wszelkich ograniczeń dostępu do priorytetowych badań prenatalnych dla wszystkich kobiet w ciąży, niezależnie od wieku. Badania biochemiczne obejmują:

  • estriol;
  • α-fetoproteina (AFP);
  • gonadotropina kosmówkowa – podjednostka beta (β-HCG);
  • białko PAPP-A -osoczowe białko ciążowe A z komputerową oceną ryzyka wystąpienia choroby płodu.

W sytuacji, gdy w badaniach biochemicznych oraz USG płodu lekarz wykryje nieprawidłowości u dziecka lub jeżeli wystąpią pozostałe w tej chwili wymienione w programie wskazania medyczne, wówczas dostępna będzie diagnostyka pogłębiona, która obejmuje między innymi wykonanie badań genetycznych. Wiceminister Konieczny dodał, iż koszt wprowadzanych zmian w 2024 r. wyniesie około 148,3 mln zł. Wyliczenie zostało oparte o dane z opracowania analitycznego Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji „Analiza zasadności wprowadzenia propozycji zmian w zakresie programu badań prenatalnych”.

Idź do oryginalnego materiału