Będą ugody w sprawie recept na mleko zastępcze

mzdrowie.pl 3 miesięcy temu

Minister zdrowia Izabela Leszczyna ogłosiła, iż wydała zalecenia dla NFZ dotyczące spraw sądowych z lekarzami, w związku z przepisanymi przez nich preparatami mlekozastępczymi dla dzieci powyżej 12. miesiąca życia, z alergiami pokarmowymi. Takich spraw jest w tej chwili 25 i mają być one zakończone ugodą.

Minister zdrowia zwróciła się do prof. Mieczysławy Czerwionki-Szaflarskiej, która wraz z zespołem wydała opinię, iż wskazanie producenta o przeznaczeniu preparatu dla dzieci do 12 miesiąca życia, niekoniecznie jest tożsame ze wskazaniem medycznym. Decyzja ta jest efektem współpracy z Naczelną Izbą Lekarską i została ogłoszona podczas wspólnej konferencji prasowej minister Izabeli Leszczyny z Łukaszem Jankowskim, prezesem NIL. “Nasz dialog z ministerstwem zdrowia – choć trudny – jest udany. Bardzo dziękuję za to minister Izabeli Leszczynie” – podkreślał prezes samorządu lekarskiego.

“Sprawa wypisywania zgodnie ze wskazaniami medycznymi a niezgodnie z kryteriami refundacyjnymi preparatów mlekozastępczych dla niemowląt trwa już prawie 2 lata. Dzięki przychylności pani minister niemożliwe stało się możliwe. Dziś lekarze, którzy działali zgodnie z aktualną wiedzą medyczną i ratowali pacjenta, symbolicznie wygrywają. Potrzeby medyczne pacjentów okazały się ważniejsze. Minister Leszczyna przyjęła tych lekarzy, rozmawiała z nimi i potraktowała ich jak osoby, które walczą o pacjentów, a nie jak osoby, które popełniły wykroczenia. To jest kolejny kamyczek na naszej drodze do tego, żeby nikt nie karał lekarzy za ratowanie życia i zdrowia pacjentów “– mówił prezes Jankowski.

Wynikiem rozmów są również przygotowywane zmiany legislacyjne, dotyczące wystawiania recept na leki 65+ i 18-. w tej chwili recepty zapewniające bezpłatne leki mogą wystawiać wyłącznie lekarze z publicznego systemu zdrowia. “Pracujemy nad tym, aby już na jesieni każdy lekarz mógł wypisać receptę na leki 65+ i 18-, bez względu na to gdzie pracuje. Projekt w tej sprawie jest już po konsultacjach. We wrześniu przedstawię go w Sejmie” – zapowiedziała minister zdrowia. Poinformowała również, iż realizowane są prace dotyczące rocznych recept. Zdaniem minister Leszczyny recepta roczna jest potrzebna pacjentom, ale trzeba też ułatwić pracę lekarzom. System będzie zautomatyzowany, bez “liczenia kropli”, jednak dawkowanie musi znaleźć się na recepcie – “Wyeliminujemy nadmierne formalności i chcę by jesienią ten ulepszony system wszedł w życie” – zapewniała minister Leszczyna.

Idź do oryginalnego materiału