Bawełniane opatrunki z nanowłóknami zwalczają infekcję i przyspieszają gojenie

forumleczeniaran.pl 11 miesięcy temu

Interdyscyplinarny zespół naukowców z Cornell University w Stanach Zjednoczonych opracował innowacyjny sposób na wykorzystanie przeciwutleniających i przeciwbakteryjnych adekwatności lawsonii do produkcji bawełnianych opatrunków pokrytych nanowłóknami. Z przeprowadzonych badań wynika, iż wynalazek ten nie tylko przyspiesza gojenie, ale także skutecznie zwalcza infekcję w ranach.

Badania zostały opublikowane na łamach czasopisma „International Journal of Pharmaceutics”. Naukowcy zwracają uwagę, iż ich odkrycie jest szczególnie ważne ze względu na rosnącą częstotliwość występowania infekcji bakteriami wielolekoopornymi.

Czy opatrunki bawełniane mogą przyspieszyć gojenie?

Bawełna jest materiałem często wykorzystywanym w produkcji opatrunków – jest niedroga, łatwo dostępna, wygodna i biokompatybilna. Nie posiada jednak funkcji zwalczania infekcji i nie przyspiesza gojenia ran. Dlatego naukowcy ze Stanów Zjednoczonych postanowili wzbogacić ten materiał w składniki skuteczne w procesie leczenia ran.

Główny autor badań, dr Mohsen Alishahi, wskazał, iż bawełna musi być biofunkcjonalizowana, by zapewnić szybsze gojenie i skutecznie zwalczyć zakażenie tkanek. Badacze postanowili wykorzystać lawsonię, zwaną potocznie henną, roślinę z rodziny krwawnicowatych. Szczególnie skupiono się na związku znajdującym się w liściach rośliny, który posiada adekwatności przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe.

Wykazano, iż lawsonia pomaga w szybszym gojeniu się ran, ale jest trudna do rozpuszczenia w roztworze i nie jest łatwo wchłaniana przez organizm. Aby przezwyciężyć te ograniczenia, zespół wykorzystał cyklodekstryny, rodzinę naturalnych oligosacharydów wytwarzanych ze skrobi, do stworzenia związku inkluzyjnego, wiążącego cząsteczki lawsonii w cyklodekstrynie. Następnie wykorzystano urządzenie do elektroprzędzenia, by wytworzyć jednolite powłoki nanowłókniste z roztworu lawsonii i cyklodekstryny, a kolejno utrwalić ją na włóknianym materiale.

Wszechstronne działanie przeciwutleniające i przeciwbakteryjne

Naukowcy odkryli, iż ten eksperymentalny opatrunek cechował się wysoką aktywnością przeciwutleniającą, promując szybsze gojenie ran. Ponadto wykazał doskonałe działanie przeciwbakteryjne przeciw gatunkom bakterii Gram-ujemnych i Gram-dodatnich. W testach laboratoryjnych zwalczył bakterie E.coli oraz gronkowca.

Badacze są zdania, iż ich innowacyjny opatrunek, który opiera się na naturalnych związkach, może służyć jako alternatywa dla w tej chwili stosowanych środków przeciwbakteryjnych.

– Opatrunki na rany powinny zapewniać odpowiednie środowisko ułatwiające gojenie i zapobiegające infekcjom. Wykorzystując całkowicie naturalne materiały, takie jak bawełna, cyklodekstryna i lawsonia, opatrunek ten może ułatwić oba te procesy, ponieważ ma wszechstronne działanie przeciwutleniające i przeciwbakteryjne – wskazał dr Alishahi.

Ekspert dodał, iż opatrunek będzie szczególnie przydatny dla pacjentów z ranami przewlekłymi, które są wyjątkowo podatne na infekcje, takie jak owrzodzenia cukrzycowe i oparzenia.

Źródło: news.cornell.edu

Idź do oryginalnego materiału