Minister Zdrowia zlecił Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji Świadczeń zweryfikowanie zasadności refundacji badania przesiewowego dzięki kwestionariusza M-Chat do diagnozowania nieprawidłowości ze spektrum autyzmu w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.
Posłanka Lidia Czechak w interpelacji do resortu zdrowia zwróciła uwagę, iż w ostatnich latach coraz więcej badań i analiz wskazuje, jak najważniejsze znaczenie ma wczesna diagnoza zaburzeń ze spektrum autyzmu dla efektywności terapii i wsparcia rozwoju dzieci. W Polsce dzieci z autyzmem są przez cały czas diagnozowane zbyt późno — często dopiero w wieku przedszkolnym lub szkolnym, co niepotrzebnie opóźnia rozpoczęcie odpowiednich działań terapeutycznych. o ile rozpoznanie zostanie ustalone dopiero w wieku 4, 5 lub 6 lat, przepadają najważniejsze lata terapii, których już nie można nadrobić. Bilans zdrowia dwulatka nie obejmuje w tej chwili przesiewowego badania pod kątem spektrum autyzmu, mimo iż właśnie w tym wieku można już zauważyć pierwsze niepokojące symptomy i różnice rozwojowe. Wprowadzenie takiego badania zdaniem posłanki pozwoliłoby szybciej wychwycić dzieci wymagające pogłębionej diagnostyki i wczesnego wsparcia rozwojowego. W dalszej perspektywie zmniejszy to koszty społeczne i zdrowotne związane z późniejszą, bardziej skomplikowaną pomocą.
Wiceminister Jerzy Szafranowicz w odpowiedzi na interpelację wyjaśnił, iż “mając na uwadze rosnące potrzeby z zakresu diagnostyki dzieci odnośnie autyzmu oraz konieczność przeprowadzenia jej odpowiednio wcześnie Minister Zdrowia wydał zlecenie Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji Świadczeń (AOTMiT) przeprowadzenia weryfikacji Rekomendacji nr 34/2023 z 31 marca 2023 r. Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w sprawie zasadności zakwalifikowania świadczenia opieki zdrowotnej „Badanie przesiewowe dzięki kwestionariusza M-Chat, do diagnozowania nieprawidłowości ze spektrum autyzmu” jako świadczenia gwarantowanego z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej”. Zlecenie zostało przygotowane we współpracy z dr Aleksandrą Lewandowską, konsultant krajową w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży. Dotyczy badania przeprowadzanego w ramach bilansu zdrowia dziecka w 24. miesiącu życia, w podstawowej opiece zdrowotnej.
Wiceminister Szafranowicz przypomniał, iż aktualnie każde dziecko – bez względu na wiek – może być diagnozowane w kierunku spektrum autyzmu w ramach opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień. Warunki realizacji świadczeń związanych z autyzmem dziecięcym są określone w załączniku nr 6 do rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień. Wykaz świadczeń psychiatrycznych i leczenia środowiskowego (domowego) w AOS obejmuje poradę kompleksowo-konsultacyjną dla osób z autyzmem dziecięcym oraz program terapeutyczno- rehabilitacyjny dla osób z autyzmem dziecięcym. W koszyku świadczeń gwarantowanych jest m.in. porada kompleksowo-konsultacyjna dla osób z autyzmem dziecięcym i program terapeutyczno- rehabilitacyjny dla osób z autyzmem dziecięcym.