Baby blues – jak sobie poradzić?

psychocare.pl 1 rok temu

Narodziny dziecka to bardzo szczęśliwe wydarzenie w życiu świeżo upieczonych rodziców oraz najbliższych im osób. Pojawienie się na świecie wyczekiwanego potomka sprawia, iż świat rodziców przewraca się do góry nogami. Opieka nad dzieckiem sprawia rodzicom dużo radości. Poza pozytywnymi emocjami rodzicom towarzyszy ogromna praca oraz wysiłek w dbaniu o maluszka, który sam nie potrafi zaspokoić żadnej ze swoich potrzeb. Może to prowadzić do pojawienia się Baby blues, które określa się inaczej, jako przygnębienie poporodowe. Jak poradzić sobie z tym stanem? Jak pomóc przy baby blues młodej matce?

Czym jest baby blues?

Baby blues często określane, jako przygnębienie poporodowe lub smutek poporodowy, to stan, który może towarzyszyć kobiecie w pierwszych kilku dniach po porodzie. Kobieta cierpiąca z powodu baby blues, czuje się najgorzej w około 5-6 dniu po urodzeniu, a stan ten może utrzymywać się od kilku tygodni do około miesiąca. Smutku poporodowego nie powinniśmy mylić z depresją poporodową, która jest o wiele cięższym stanem i może prowadzić do poważnych konsekwencji. Baby blues odczuwa około połowa kobiet, kilka dni po porodzie. Choć jest to częsta przypadłość i stosunkowo niegroźna, to mimo wszystko nie można jej lekceważyć. W niektórych przypadkach przedłużający się smutek poporodowy doprowadził do rozwinięcia się depresji poporodowej.

Odczuwanie baby blues jest bardzo subiektywne. Każda z kobiet jest inna, dlatego stan ten może mieć różny poziom nasilenia. Niektóre młode mamy czują się gorzej jedynie przez kilka dni. Niepokój związany z pojawieniem się dziecka jest czymś zupełnie naturalnym. Matka pragnie zapewnić swojemu potomstwu wszystkiego, co najlepsze. Jej głowę mogą zaprzątać myśli, czy zdoła podołać takiemu wyzwaniu. Z kolei inne matki odczuwają baby blues bardzo silnie, a duże huśtawki nastroju utrzymywać się mogą choćby miesiąc. Jest to z pewnością bardzo wyczerpujący emocjonalnie okres.

Z powodu baby blues skarżą się najczęściej kobiety, które pierwszy raz rodziły. Takie mamy z całą pewnością mają więcej obaw względem przyszłego macierzyństwa, co może przyczynić się do obniżenia nastroju. Przy baby blues można zaobserwować znaczne obniżenie nastroju, płaczliwość, objawy podobne do chandry. Niektóre mamy tracą ochotę do życia oraz euforia z niego.

Poza pierwszym porodem, do czynników ryzyka baby blues możemy zaliczyć jeszcze:

  • przebyte epizody depresyjne w przeszłości
  • tragiczne wydarzenia życiowe
  • narodziny chorego dziecka
  • przedwczesny poród
  • skomplikowana sytuacja życiowa
  • brak wsparcia i akceptacji ze strony najbliższych osób
  • ciąża w bardzo młodym wieku matki, lub późnym

Baby blues – objawy

W jaki sposób można rozpoznać pojawienie się baby blues? Poprzez obserwację zachowania kobiety. jeżeli u młodej matki zaobserwujemy wystąpienie kilku z wymienionych poniżej objawów baby blues, możemy być pewni, iż mamy do czynienia właśnie z tym stanem. Warto się wówczas zastanowić, jak pomóc przy baby blues. W wypadku bardzo nasilonych objawów warto pomyśleć, czy nie będzie potrzebne wsparcie psychologiczne w połogu.

Objawy baby blues:

  • wahania nastroju
  • nerwowość
  • smutek
  • lękliwość
  • poczucie straty, której kobieta nie potrafi nazwać, ani określić
  • brak panowania nad soba oraz własnymi emocjami
  • kłopoty ze snem
  • poczucie straty sensu życia
  • brak radości
  • rozkojarzenie
  • niemożność czerpania euforii z macierzyństwa
  • nadmierne zmęczenie
  • poczucie winy
  • zaburzenia koncentracji, uwagi
  • bezradność
  • zagubienie
  • dezorientacja
  • drażliwość
  • poczucie niezrozumienia

Smutek poporodowy – przyczyny

Ostatnie tygodnie ciąży oraz sam poród wymaga od kobiety dużych pokładów energii. Przemęczona kobieta myśląca o odpoczynku i regeneracji sił, musi zmierzyć się z ciągłą opieką nad dzieckiem. Całkowita zmiana dotychczasowego życia, przemęczenie oraz strach o przyszłość może stać się powodem pojawienia się wyżej opisanych objawów baby blues. Objawy baby blues pojawiają się kilka dni po porodzie. Ma to związek ze zmianą poziomu hormonów w organizmie świeżo upieczonej matki. Tuż po porodzie kobieta ma podwyższony poziom adrenaliny, który pomaga odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Z każdym dniem poziom tego hormonu maleje, co powoduje burzę hormonalną i w konsekwencji baby blues.

Nie można jednak wskazać jednej konkretnej przyczyny, która jest odpowiedzialna za pojawienie się tego syndromu. Lekarze pytani o baby blues zwracają przede wszystkim uwagę na rozregulowaną gospodarkę hormonalną oraz stan emocjonalny kobiety. Wśród czynników, które mogą doprowadzić do pojawienia się baby blues, znajduje się również prowadzenie intensywnego trybu życia przed porodem, oraz nadmierne poświęcanie się pracy zawodowej. Po porodzie młoda matka może zacząć odczuwać pustkę spowodowaną zmianą trybu życia, co może wywołać pogorszenie się nastroju. Po porodzie kobieta musi czuć wsparcie ze strony partnera oraz najbliższych członków rodziny. Ich pomoc i zrozumienie z całą pewnością pomogą przezwyciężyć negatywne emocje. A co dokładnie mogą robić najbliżsi? Jak pomóc przy baby blues?

Jak pomóc przy baby blues?

Syndrom baby blues jest odpowiedzialny za pojawienie się u kobiety huśtawki nastroju, smutku, przemęczenia i rozdrażnienia w pierwszych dniach po porodzie. Jak wspomnieliśmy na początku, stan ten jest naturalny i powinien minąć samoistnie po upływie dwóch do czterech tygodni. Nie należy jednak bagatelizować złego samopoczucia matki. Warto udzielić jej wsparcia i pomocy w tym okresie. Jak można to zrobić? Z całą pewnością dużą pomocą będzie odciążenie w wykonywaniu domowych obowiązków. Przemęczona młoda matka, skupiona na ciągłej opiece nad maluszkiem, może zaniedbać siebie oraz dom, co z kolei może potęgować negatywne emocje. Pomoc przy pracach domowych rozładuje nieco napięcie emocjonalne kobiety.

Niezwykle ważne przy baby blues jest otoczenie młodej matki wsparciem, troską i zrozumieniem. Ukojeniem zszarganych nerwów może być wysłuchanie trosk kobiety, podarowanie upominku bądź wykonanie krótkiego telefonu z pytaniem o samopoczucie. Dzięki temu wpłyniemy na poprawę samopoczucia oraz ukojenie nerwów. Duże pole do popisu ma również ojciec dziecka. Opieka nad dzieckiem sprawi ojcu wiele przyjemności, a matka w tym czasie będzie mogła się wyspać i zregenerować siły. Poza pomocą w obowiązkach i opiece nad dzieckiem może postarać się o to, by wyjść gdzieś z partnerką sam na sam i pomóc jej poczuć, iż dalej są kochającym się związkiem.

Aby kobieta mogła sobie szybciej poradzić z baby blues, najbliżsi powinni zadbać o sprawy organizacyjne, tak by nie dostarczać matce dodatkowych zmartwień. Partner powinien pamiętać, by były zrobione opłaty, zakupy oraz pomagać ukochanej na ile to możliwe. Mężczyzna będzie mógł lepiej pomóc, biorąc urlop w pracy. Kobieta z całą pewnością dostrzeże to jako wyraz miłości oraz tego, iż nie jest sama i w pełni może liczyć na swojego partnera życiowego. Dzięki takiemu wsparciu symptomy baby blues gwałtownie ustąpią.

Baby blues – jak sobie poradzić?

Wsparcie ze strony bliskich to jedynie połowa sukcesu w poradzeniu sobie z nieprzyjemnymi objawami syndromu baby blues. Bardzo wiele zależy od samej kobiety i jej nastawienia. Już przed porodem warto zapoznać się z tematem, aby blues oraz uświadomić sobie, iż nie jest to depresja poporodowa. Baby blues ustąpi z czasem sam. Właśnie dlatego kobieta nie powinna od razu rozglądać się za suplementami diety oraz innymi środkami, które swoim działaniem mogą wpływać na poprawę nastroju. Podczas baby blues nie zaleca się rozpoczynania leczenie środkami antydepresyjnymi. Kobieta podczas obniżenia nastroju oraz rozdrażnienia powodowanego baby blues powinna być przede wszystkim dla siebie bardzo wyrozumiała. Opieka nad dzieckiem jest czymś nowym dla kobiet, które rodziły po raz pierwszy. Żadna matka nie potrafi adekwatnie zająć się dzieckiem z dnia na dzień. Potrzebna jej pomoc i wskazówki. Bądź zatem cierpliwa i nie denerwuj się, iż nie potrafisz lub nie wiesz wszystkiego.

Jak jeszcze możesz sobie pomóc przetrwać baby blues? Przede wszystkim mów głośno co czujesz i nie skrywaj własnych emocji. Dzielenie się własnymi odczuciami pomoże bliskim zrozumieć, przez co przechodzisz. Wyrzucenie z siebie tego, czego się boisz i co cię przeraża oraz szczera rozmowa z bliskimi na ten temat, może sprawić, iż otaczająca rzeczywistość wcale nie jest taka straszna. jeżeli czujesz się przytłoczona nadmiarem obowiązków oraz opieką nad dzieckiem, wygospodaruj czas na spotkanie się z koleżankami, które same są matkami. Z pewnością wesprą cię i udzielą wielu praktycznych wskazówek. Nie izoluj się, tylko wyjdź naprzeciw swoim problemom. Kto lepiej zrozumie problemy młodej matki, jak nie inna matka?

Dbaj o regenerację sił. jeżeli ktoś oferuje ci pomoc w pracach domowych lub opiece nad dzieckiem, nie odmawiaj. Wykorzystaj wolny czas na sen i odpoczynek. Regeneracja sił z całą pewnością zmniejszy rozdrażnienie i wybuchy złości i bezsilności. Nie zapominaj też o adekwatnym odżywianiu się. Zdrowa zbilansowana dieta, nie tylko wpłynie na jakość pokarmu, ale również zwiększy twoją odporność na stres.

Co jeszcze możesz zrobić?

  • Zadbaj o regenerację sił. Dużo odpoczywaj, wysypiaj się i ogranicz swoje obowiązki zawodowe
  • Szczerze rozmawiaj z bliskimi o swoich uczuciach
  • Odwiedź szkołę rodzenia i zapisz się na lekcje
  • Ciało po porodzie będzie wyglądało inaczej. Nie zamartwiaj się tym i nie stosuj restrykcyjnych diet. Unikaj przede wszystkim głodówek, które wpływają na obniżenie się cukru we krwi, a co za tym idzie pogarszają nasze samopoczucie
  • Dbaj o dobre relacje ze swoim partnerem i o bliskość. choćby jeżeli nie masz ochoty na współżycie, możecie cieszyć się bliskością przytulając się i całując.

Wsparcie psychologiczne w połogu

W niektórych wypadkach kobiety potrzebują wsparcia psychologicznego przy baby blues. Mimo szczerych chęci ze strony bliskich i pełnej świadomości co do objawów baby blues kobiety, samopoczucie wydaje się coraz gorsze. W takich wypadkach warto poprosić o pomoc specjalistę z dziedziny zdrowia psychicznego. Stałe pogarszanie się nastroju i bagatelizowanie tego stanu, może doprowadzić do pojawienia się i rozwinięcia depresji poporodowej. Właśnie dlatego młodej patce zaleca się rozmowę z psychoterapeutą. Specjalista pracujący w tym obszarze problemowym, doskonale zdaje sobie sprawę z odczuć oraz emocji, jakie targają młodą matkę. Podczas regularnych sesji samopoczucie kobiety stopniowo będzie się poprawiać, aż w końcu będzie mogła całkowicie pożegnać się ze złym samopoczuciem, które pojawiło się po porodzie. Podczas sesji warto szczerze opowiadać o swoich emocjach i obawach. Psychoterapeuta pomoże matce oswoić się z nową rzeczywistością oraz spojrzeć na swoje życie z zupełnie innej perspektywy.

Idź do oryginalnego materiału