Azjatycki komar tygrysi blisko Polski. Przenosi liczne choroby

zdrowie.wprost.pl 3 tygodni temu
Zdjęcie: Komar tygrysi – zdjęcie ilustracyjne Źródło:Pixabay / FotoshopTofs


Monachijski urząd wydał ostrzeżenie w związku z obecnością komarów tygrysich. – W przyszłości będzie ich więcej – ostrzegła biolożka. Została też zapytana o to, jak wysokie jest ryzyko przenoszenia przez owady wirusa dengi w europejskich krajach.


Pod koniec kwietnia Urząd Okręgowy w Monachium wydał ostrzeżenie w sprawie azjatyckiego komara tygrysiego. Bawarski Urząd ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (LGL) potwierdził dwa przypadki znalezienia komara tygrysiego w gminie Oberhaching.


W ostrzeżeniu przypomniano, iż komary tygrysie przenoszą różne choroby związane z podróżowaniem – takie jak gorączka czikungunia, gorączka denga, gorączka Zika i gorączka Zachodniego Nilu.


Komary tygrysie w Europie. Zmiany klimatyczne sprzyjają ich obecności


Naukowcy ostrzegają, iż zmiany klimatyczne sprzyjają rozprzestrzenianiu się agresywnego azjatyckiego komara tygrysiego. – Musimy przygotować się na to, iż w przyszłości będzie go więcej, iż stanie się częścią codziennego życia w Niemczech. To nieprzyjemny szkodnik – bardzo mały, aktywny w dzień i agresywny – mówiła w rozmowie z portalem abendzeitung-muenchen.de biolożka Silke Göttler.


Silke Göttler odwołała się do przykładu Francji. Powiedziała, iż jeszcze kilka lat temu występowała tam mała populacja tych owadów, a teraz azjatycki komar tygrysi jest szeroko rozpowszechniony. Zapytana o ryzyko przenoszenia przez niego dengi, mówiła, iż „nie jest ogromne, ale zdecydowanie istnieje”. – Uderzającym przykładem w tym kontekście jest dla mnie jezioro Garda, gdzie w zeszłym roku wybuchła epidemia tej choroby – mówiła.


Już w 2019 roku emerytowany pracownik Uniwersytetu Śląskiego, dr Antoni Winiarki, zrobił zdjęcie komarowi tygrysiemu w Katowicach. Komary tygrysie można łatwo odróżnić od innych komarów, gdyż mają białe paski na odnóżach i odwłoku.


W 2023 roku wiadomość o pojawieniu się tego gatunku komara (Aedes albopictus) potwierdziła rządowa Generalna Dyrekcja Zdrowia (DGS) w Portugalii.
Idź do oryginalnego materiału