Dziś KLLK obejmuje już 401 substancji czynnych. Jak czytamy na stronie resortu zdrowia, w związku z publikacją 16 grudnia 2024 r. drugiej edycji Europejskiej Listy Leków Krytycznych minister zdrowia dostrzegł konieczność wzmocnienia bezpieczeństwa lekowego naszego kraju. Analizie poddano susbtancje czynne, które znalazły się na europejskiej liście, ale nie zostały uwzględnione w pierwszej wersji listy polskiej. Ponadto rozpatrzono propozycje substancji czynnych, które zostały zgłoszone przez Krajowych Konsultantów w ochronie zdrowia, GIF, URPL, NFZ, podmioty odpowiedzialne i stronę społeczną. Łącznie przeanalizowano 296 pozycji.
Co ostatecznie znalazło się na liście?
Przeanalizujmy nowe pozycje KLLK w odniesieniu do wybranych kategorii terapeutycznych.
Hematologia
Na Liście znalazły się m.in. ludzkie czynniki krzepnięcia krwi: czynnik VIII, IX i X, hemina ludzka, fitomenadion, protrombina.
Kardiologia
Do Listy dołączono m.in. kaptopryl, labetalol, izoprenalinę, nitroprusydek sodu, octan flekainidu.
Endokrynologia
Do substancji stosowanych w endokrynologii dodano m.in. desmopresynę, progesteron, somatostatynę.
Choroby zakaźne i pasożytnicze
Do krytycznych substancji czynnych zaliczono również zydowudynę, posakonazol, piperacylinę+tazobaktam, moksyfloksacynę, cefepin i szczepionki: przeciw błonicy i tężcowi, przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu, przeciw rotawirusom.
Onkologia
Substancje wykorzystywane w onkologii, które znalazły się na liście, to m.in. chlorowodorek daunorubicyny, mitoksantron, dichlorek radu Ra-223, prokarbazyna i busulfan.
Reumatologia
Do KLLK dodano też substancje takie jak: anakinra czy denosumab.
Neurologia
Na Liście nie zabrakło też takich substancji stosowanych w neurologii jak wigabatryna, octan glatirameru, riluzol.
Pełna lista znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia.
Co brano pod uwagę przy aktualizacji?
Wszystkim zebranym w projekcie oraz zgłoszonym w ramach konsultacji substancjom czynnym przypisano klasy ATC oraz dokonano oceny poniższych kryteriów:
- obecność danej substancji czynnej na Europejskiej Liście Leków Krytycznych;
- krytyczność pod względem klinicznym – na podstawie opinii Konsultantów Krajowych;
- krytyczność pod względem miejsc wytwarzania, odpowiedników i dostępności – na podstawie opinii Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych i Głównego Inspektora Farmaceutycznego;
- średni miesięczny wolumen sprzedaży;
- kategoria dostępności produktów leczniczych z daną substancją czynną.
Minister Zdrowia wskazuje, iż za krytyczne uznaje się również leki złożone, zawierające w składzie co najmniej jedną z substancji czynnych zamieszczonych na Liście.
Źródło: DF/MZ