Nowe informacje: Jarosław Margielski poinformował w poniedziałek 7 kwietnia wieczorem, iż woda w kranach w Otwocku i gminie Karczew warunkowo nadaje się do picia i kąpieli. Decyzja jest warunkowa, ponieważ przekroczone są jeszcze normy żelaza i manganu. Laboratorium miejskiej spółki wodociągowej przeprowadziło badania, które wykazało, iż parametry bakterii z grupy coli oraz enterokoki nie występują w badanej wodzie i w kolejnych godzinach ich liczba nie wzrośnie. Potwierdziły to badania Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.
REKLAMA
Sanepid zdecydował: - Sytuacja jest już na tyle dobra, iż nie czekając do jutra na pełne badania, Sanepid mógł podjąć decyzję o warunkowej przydatności wody do spożycia już dziś - poinformował prezydent miasta. Zaapelował jednak, by mimo tego na razie oszczędzać wodę, by jej ciśnienie nie było zbyt niskie i odłożyć ewentualne pranie, bo woda obecnej jakości może uszkodzić pralkę. Ostateczne wyniki badań wody z miejskiego wodociągu mają być znane najwcześniej we wtorek wieczorem. Laboratorium miejskiej spółki OPWiK na bieżąco monitoruje stan jakości wody i wykonuje wewnętrzne badania.
Zobacz wideo Powiadom policjantów, o ile wiesz, kim jest ten mężczyzna
Szpital wznowił działalność: W poniedziałek także starosta powiatu otwockiego Tomasz Laskus przekazał, iż szpital powiatowy w Otwocku wznowił pełną działalność. Od 15:00 po kilku dniach pracy w ograniczonym trybie - spowodowanym awarią miejskiej sieci wodociągowej - szpital ponownie przyjmuje pacjentów planowych i realizuje wszystkie świadczenia medyczne. By tak się stało, placówka musiała znaleźć alternatywne źródło zasilania w wodę, niezależne od miejskiej sieci. Podłączona została cysterna, a po przeprowadzeniu szczegółowych badań laboratoryjnych, potwierdzono, iż woda jest bezpieczna i nadaje się do spożycia. Dlatego szpital działa bez przeszkód - poinformował starosta.
Więcej informacji na ten temat przeczytasz w artykule: "Potężna awaria wodociągów w Otwocku. 'Woda niezdatna do picia choćby po przegotowaniu'".Źródło: IAR