Autyzm to nie wyrok

radiokielce.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: 02.04.2025. Kielce. Akcja w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu / Fot. Daniel Czwartosz - Radio Kielce


Okazanie akceptacji i wsparcia dla osób z autyzmem to główny cel wspólnej akcji kieleckiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu i Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. Wydarzenia zostało zorganizowane w środę (2 kwietnia) w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Komisarz Mariusz Bednarski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach wyjaśnia, iż przy okazji badania trzeźwości zatrzymywani kierowcy otrzymują przygotowane na tę okazję ulotki i broszury dotyczące tego czym jest autyzm i jak możemy pomagać osobom, które się z nim zmagają.

– Z kontrolowanymi kierowcami rozmawiamy na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym a także o tym, iż osoby z autyzmem nie powinny być w żaden sposób wykluczane z życia. Zachęcamy do zapoznania się z tematyką autyzmu, aby każdy miał świadomość tego jakie są potrzeby osób nim dotkniętych i jak ułatwić im funkcjonowanie w życiu społecznym. Akcję prowadzimy od wczesnych godzin porannych na terenie całego województwa świętokrzyskiego i potrwa ona do późnych godzin wieczornych. – zaznacza.

Jak podkreśla Aleksandra Łącka kierownik Niepublicznego Przedszkola Specjalnego dla dzieci z autyzmem „Słowicza Ferajna” w Kielcach, poprzez tę akcję chcemy zwrócić uwagę na problemy z jakim na co dzień zmagają się osoby dotknięte autyzmem.

– Największymi problemem osób z autyzmem jest komunikacja z otoczeniem a wynika to z tego, iż nie zawsze są w stanie zrozumieć daną sytuację i odpowiednio do niej zareagować. Takim osobom jest bardzo ciężko dostosować się do obowiązujących norm i zasad społecznych. Poza tym mają zupełnie inną wrażliwość jeżeli chodzi o odbiór dźwięków, coś co dla nas jest zupełnie normalne osoby z autyzmem mogą odbierać jako hałas. Podobnie ma to miejsce jeżeli chodzi o wrażliwość na światło – wyjaśnia.

Aleksandra Łącka dodaje, iż jest wiele sposobów, aby pomóc osobom ze spektrum autyzmu w normalnym funkcjonowaniu. Są to między innymi specjalne godziny w sklepach kiedy jest wyłączana muzyka i przygaszane są światła dzięki czemu robienie zakupów dla osób autystycznych jest dużo łatwiejsze. Dodatkowo powstają specjalne tzw. niebieskie strefy, znajdujące się w kinach, bibliotekach czy muzeach dzięki którym osoby z autyzmem mogą z takich placówek korzystać.

Autyzm to zaburzenie rozwoju związane z nieprawidłową pracą mózgu i układu nerwowego. Osoby nim dotknięte mają trudności z postrzeganiem świata, nawiązywaniem relacji i komunikacją.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, obchodzony 2 kwietnia, został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2008 roku. Jego celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz promowanie zrozumienia i akceptacji osób w spektrum.


Idź do oryginalnego materiału