Audytor generalny zbada wszystkie płatności rządowe na rzecz wykonawcy ArriveCan, GC Strategies

bejsment.com 1 godzina temu

Kanadyjski audytor generalny przeprowadzi pełny audyt wszystkich kontraktów rządowych przyznanych GC Strategies, firmie znajdującej się w centrum kontrowersji związanych z ArriveCan. GC Strategies i jej poprzednik otrzymali 118 kontraktów na łączną kwotę 107 milionów dolarów od 2011 roku.

W liście wysłanym do Izby Gmin w poniedziałek, Karen Hogan potwierdziła, iż jej biuro przyjrzy się wszystkim kontraktom rządowym przyznanym GC Strategies, jej poprzedniczce Coredal i innym firmom założonym przez dwóch współzałożycieli. Zbada również powiązane umowy podwykonawcze. „Jesteśmy w trakcie zbierania informacji, które pozwolą nam adekwatnie zaplanować i określić zakres audytu” – napisała Hogan w liście do marszałka Grega Fergusa.

Pismo audytora generalnego przyszło w odpowiedzi na wniosek komisji House Government Operations, jednej z wielu komisji parlamentarnych, które badały GC Strategies w następstwie projektu ArriveCan.

Aplikacja została uruchomiona podczas pandemii jako narzędzie komunikacji i kontroli, aby zapewnić, iż podróżni przybywający do Kanady przestrzegają środków bezpieczeństwa związanych z pandemią. Później podróżni używali jej by pokazać swój status szczepień. w tej chwili aplikacja jest wykorzystywana jako sposób wypełniania formularzy celnych przez podróżnych przed przybyciem do Kanady.

Hogan poinformowała w marcu, iż nadmierne poleganie na wykonawcach było głównym czynnikiem przyczyniającym się do wzrostu ceny aplikacji ArriveCan o 59,5 miliona dolarów – choć zauważyła, iż liczba ta jest jedynie szacunkowa, biorąc pod uwagę słabe prowadzenie dokumentacji projektu. Hogan oszacowała, iż GC Strategies otrzymało za projekt 19,1 miliona dolarów. Liczba ta obejmuje jednak tylko pieniądze wypłacone firmie do marca 2023 roku.

Kanadyjski kontroler generalny powiedział w marcu komisji rachunków publicznych Izby Reprezentantów, iż GC Strategies i Coredal otrzymały 118 kontraktów na łączną kwotę 107 milionów dolarów od 2011 roku. W raporcie ArriveCan przygotowanym przez Hogan stwierdzono, iż istnieje niewielka dokumentacja pokazująca, dlaczego i w jaki sposób GC Strategies zostało wybrane do realizacji projektu.

Firma ta jest dwuosobową firmą konsultingową, która reklamowała się jako zdolna do pomocy firmom w poruszaniu się po rządowym procesie zamówień publicznych.

GC Strategies otrzymała kontrakt typu sole-source w kwietniu 2020 roku, pomimo braku dowodów na to, iż firma dostarczyła dokument z propozycją projektu, czytamy w raporcie Hogan. Audytor generalny zauważyła, iż co najmniej jedna inna firma przedstawiła wstępną propozycję dotyczącą tego samego kontraktu.

Hogan stwierdziła również, iż GC Strategies była zaangażowana w opracowywanie wymagań, które zostały później wykorzystane w konkurencyjnym kontrakcie. Kontrakt ten – o wartości 25 milionów dolarów – został przyznany GC Strategies.

W osobnym raporcie Alexander Jeglic, kanadyjski rzecznik ds. zamówień publicznych, stwierdził, iż kryteria zastosowane przy przyznawaniu kontraktu o wartości 25 milionów dolarów były „nadmiernie restrykcyjne” i „mocno faworyzowały” GC Strategies.

Kristian Firth, jeden z partnerów firmy, odpierał niektóre z ustaleń Hogan podczas wystąpień przed komisją.

RCMP również prowadziło dochodzenie w sprawie GC Strategies i przeszukało domowe biuro Firtha w kwietniu. Firth powiedział posłom, iż przeszukanie nie było związane z ArriveCan, a zamiast tego było związane z zarzutami ze strony Botler AI – firmy IT, która nie pracowała nad ArriveCan, ale została zatrudniona do oddzielnego projektu za pośrednictwem GC Strategies i innych firm.

Współzałożyciel Botler, Amir Morv, powiedział w zeszłym roku komisji ds. operacji rządowych, iż jego CV i CV jego partnera zostały zmienione bez ich zgody lub wiedzy w celu autoryzacji zadań rządowych.

Firth zeznał przed komisją, iż jego firma zmieniła CV przed przesłaniem ich do rządu. Powiedział, iż był to błąd.

Morv zasugerował również, iż GC Strategies mogło być „ghost contracting”, co opisał jako schemat, w którym firma wystawia rządowi rachunek za pracę przypisaną podwykonawcom, którzy mogli nie wykonać żadnej pracy.

Firth i GC Strategies zaprzeczyli tym zarzutom.

Idź do oryginalnego materiału