Jedną z najczęściej stosowanych technik pozwalających ocenić słuch człowieka jest audiometria. Za jej pomocą można ocenić poziom słyszenia pacjenta, jak również zdiagnozować występujące zaburzenia słuchu. Audiometria jest badaniem, które można wykonać między innymi u laryngologa. Najczęściej jednak wykonuje ją protetyk słuchu.
Skuteczne badanie słuchu
Badanie audiometryczne polega na tym, iż pacjent jest umieszczany w specjalnie przygotowanej kabinie. Jest ona szczelnie izolowana i wytłumiona tak, aby do wewnątrz nie dochodziły inne sygnały dźwiękowe niż te, które są potrzebne do wykonania badania. Sygnały dźwiękowe są generowane do słuchawek, a zadaniem pacjenta jest zareagowanie po odebraniu dźwięku. W ten sposób gwałtownie opracowywany jest audiogram, czyli wykres prezentujący poziom słyszenia. Za jego pomocą można zdiagnozować ubytki słuchu i określić ich poziom. W związku z tym audiometria pozwala dobrać skuteczny aparat słuchowy oraz zaproponować pacjentowi leczenie.
Oferta NFZ lub gabinet prywatny
Warto podkreślić, iż badanie audiometryczne może być przeprowadzane zarówno przez audiologów, jak i protetyków słuchu. Nie wymaga specjalistycznej wiedzy, dlatego może być wykonane choćby przez przeszkoloną pielęgniarkę. Audiometria jest bezbolesna i nie wymaga wprowadzania żadnych substancji do ciała pacjenta. W Polsce istnieje wiele gabinetów, w których można wykonać tego rodzaju badanie. Wystarczy zarezerwować sobie około pół godziny, a wyniki w formie audiogramu wydawane są natychmiast. Audiometria nie wymaga posiadania skierowania, a czas oczekiwania na badanie jest zwykle krótki. Można korzystać z oferty placówek prywatnych lub wykonać badanie na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Poprawa jakości życia chorego
Audiometria jest wykonywana w sytuacji podejrzenia zaburzeń słuchu. W praktyce badanie to jest skuteczne u wszystkich pacjentów, u których występują problemy ze słyszeniem. W niektórych przypadkach audiometria jest stosowana również po to, aby znaleźć przyczynę zawrotów głowy oraz szumów usznych. Badanie jest skuteczne w stosunku do osób, które doznały urazów głowy oraz cierpią na schorzenia mózgu. Audiometria nie jest natomiast polecana do badania dzieci, a także osób z niepełnosprawnością. Główną przyczyną jest fakt, iż badanie wymaga współpracy pacjenta z lekarzem. Prawidłowo przeprowadzona audiometria pozwala bardzo gwałtownie zbadać słuch pacjenta oraz zaproponować leczenie lub urządzenie wspomagające słuch. Jest to więc sposób na skuteczną poprawę komfortu życia wielu chorych.