Aspiryna w zapobieganiu chorobom serca. Nowe wnioski

termedia.pl 7 miesięcy temu
Zdjęcie: 123RF


Czy aspiryna straciła swoją skuteczność w zapobieganiu zawałom serca? Specjaliści dowodzą, iż stosowanie prewencyjne aspiryny u osób, które nie miały zawału serca, ani udaru - nie zapobiega u nich wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego w przyszłości.



Badanie opublikowane w 1988 r. w New England Journal of Medicine wykazały 44 proc. spadek liczby zawałów serca wśród amerykańskich lekarzy w wieku 40-84 lat, którzy przyjmowali aspirynę.

To spowodowało, iż aspiryna stała się "nawykiem" dla milionów Amerykanów. W 2017 r. prawie jedna czwarta z nich w wieku powyżej 40 lat, którzy nie mieli stwierdzonej choroby sercowo-naczyniowej (CVD), przyjmowała lek, a ponad 20 proc. osób przyjmowała preparat na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem.

Jednak w 2018 r. trzy badania (ASCEND, ARRIVEi ASPREE) wykazały odwrócenie rzekomych korzyści ze stosowania aspiryny w zapobieganiu chorobom serca.

Aspiryna nie zapobiega udarom mózgu, może za to zwiększać ryzyko krwawieńZ badań australijskich specjalistów wynika, iż aspiryna nie zapobiega udarom niedokrwiennym mózgu, może za to zwiększać ryzyko krwawień. Nie należy jej zalecać seniorom na wszelki wypadek.
Idź do oryginalnego materiału