Aspiryna – jak działa i na co pomaga?

fiorda.pl 1 miesiąc temu
Strona główna

Czym dokładnie jest aspiryna? Choć lek często stosuje się w walce z różnymi dolegliwościami, nie każdy wie, jak działa ta substancja. Środek ma mnóstwo adekwatności, które niekiedy ratują w chorobie, a innym razem pomagają uśmierzać ból. Co warto wiedzieć?

Aspiryna – co to?

Aspiryna to potoczna nazwa kwasu acetylosalicylowego, czyli organicznego związku chemicznego o wzorze C9H8O4. Powstaje w wyniku reakcji kwasu salicylowego z bezwodnikiem octowym, a rolę katalizatora odgrywa kwas siarkowy lub fosforowy. Substancja wykazuje liczne adekwatności lecznicze, a w czystej postaci znajduje się w sprzedaży od końcówki XIX wieku. Jego pochodne występują również w naturze np. w korze wierzby

Aspiryna – działanie

Aspiryna to środek wykazujący następujące adekwatności:

  • przeciwbólowe;
  • przeciwzapalne;
  • przeciwgorączkowe;
  • przeciwzakrzepowe.

Biorąc pod uwagę te cechy, można odpowiedzieć na pytanie, na co aspiryna sprawdzi się najlepiej. Oto kilka najpopularniejszych symptomów, w przypadku których sięga się po tę substancję.

Aspiryna na ból głowy

Salicylany zmniejszają lub niwelują ból głowy, a w połączeniu z innymi składnikami również ten migrenowy. Należy jednak pamiętać, iż dolegliwości bólowe w obrębie głowy świadczą nierzadko o poważniejszych nieprawidłowościach. Poza walką z symptomem najlepiej udać się do lekarza w celu odkrycia przyczyny dolegliwości.

Aspiryna na gorączkę

Działanie przeciwgorączkowe aspiryny bywa wykorzystywane w trakcie schorzeń z podwyższoną temperaturą, o ile takie będzie zalecenie lekarza. W niektórych przypadkach, np. u dzieci w wieku poniżej 16 lat, zwłaszcza w przebiegu infekcji wirusowych aspiryna jest przeciwwskazana ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye’a.

Aspiryna na przeziębienie

Każdy, kto wie, jak działa aspiryna, zdaje sobie sprawę, iż będzie ona w stanie złagodzić objawy przeziębienia (m.in. ból głowy, mięśni i stawów). Dlatego też często występuje jako składnik leków np. w musujących tabletkach do rozpuszczania z witaminą C czy innymi komponentami. O dobór odpowiedniej receptury dla danego pacjenta najlepiej poprosić lekarza lub farmaceutę.

Aspiryna na zatoki

Aspiryna bywa stosowana w niwelowaniu objawów zapalenia zatok. Jej działanie szczególnie przyczynia się do uśmierzania bólu. Działa przeciwzapalnie, co może zmniejszać obrzęk w obrębie zatok.

Aspiryna na ból gardła

Ból gardła to jeden z podstawowych objawów przeziębienia, dlatego do usuwania dolegliwości wykorzystuje się m.in. aspirynę. Bardzo często ma ona postać tabletek musujących. Dodatkowo składnik działa przeciwzapalnie, co pozwala walczyć również z podłożem symptomów.

Aspiryna – dawkowanie

Dawkowanie aspiryny zależy od wieku, dolegliwości i potrzeb pacjenta. W przypadku osób dorosłych nie wolno przekraczać 4 g aspiryny na dobę. Tabletki występują przeważnie w dawkach 500 lub 300 mg. Dopasowaniem odpowiednich dawek powinien zająć się lekarz. Nie można przekraczać ilości podanych na ulotce dołączonej do opakowania.

Ze względu na skład aspiryny jest ona skutecznym środkiem, ale nie dla wszystkich. Istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą wykluczać stosowanie jej u danego pacjenta. Są to m.in.:

  • astma;
  • wrzody żołądka;
  • hemofilia;
  • ciężka niewydolność nerek.

Aspiryna – na co pomaga?

Aspiryna to nie tylko środek działający na występujące już objawy przeziębienia czy migrenę. To także produkt, który ma udokumentowane działanie zapobiegające zawałom i udarom niedokrwiennym. Oddziałuje na układ sercowo-naczyniowy, ale nie powinno się samodzielnie wdrażać takich działań profilaktycznie.

Jeśli chce się zapobiegać chorobom serca, należy zgłosić się do lekarza i wykonać pakiet stosownych badań. Niekiedy aspirynę stosuje się u osób, które przebyły już zawał, by zmniejszyć ryzyko ponownego wystąpienia ataku. Specjalista powinien dopasować dawkę do konkretnego organizmu.

Aspiryna to substancja o wielokierunkowym działaniu, którą warto mieć w swojej apteczce. Zawsze jednak należy pamiętać o regularnych konsultacjach z lekarzem, przeciwwskazaniach, a także przestrzeganiu zaleceń znajdujących się na ulotce.

Bibliografia:
1. Kwas acetylosalicylowy, mp.pl, https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=472.
2. Aspiryna – zastosowanie, dawkowanie i przeciwwskazania. Jak działa kwas acetylosalicylowy, mgr farm. Michał Kędzierski, https://www.wapteka.pl/blog/artykul/aspiryna-zastosowanie-dawkowanie-i-przeciwwskazania-jak-dziala-kwas-acetylosalicylowy
3. O Aspirin, aspirin.pl, https://www.aspirin.pl/o-aspirin.

ZOBACZ PODOBNE ARTYKUŁY

Zapalenie zatok – co trzeba wiedzieć o objawach i leczeniu?

Zapalenie zatok to powszechna dolegliwość – może dotknąć każdego i to niezależnie od wieku. Objawia się łącznym występowaniem między innymi ...
Czytaj Dalej

Objawy grypy – jak ją rozpoznać i jak sobie z nią radzić?

Grypa to choroba wirusowa o wysokiej zakaźności. Charakteryzuje się ostrym przebiegiem i możliwością wystąpienia powikłań. Często jest także mylona z ...
Czytaj Dalej

Aspiryna – jak działa i na co pomaga?

Czym dokładnie jest aspiryna? Choć lek często stosuje się w walce z różnymi dolegliwościami, nie każdy wie, jak działa ta ...
Czytaj Dalej

Idź do oryginalnego materiału