Apteki pod wodą, powodzianie bez leków. Farmaceuci pomagają…

mgr.farm 3 dni temu

W ciągu kilku ostatnich dni tysiące ludzi musiało ewakuować się z terenów objętych powodzią. Woda wyrządziła ogromne szkody, także aptekom, które zaopatrywały lokalne społeczności w leku. Aktualna sytuacja sprawia, iż wiele osób może pozostawać bez leków. W mediach społecznościowych pojawiają się apele o pomoc.

Recepta farmaceutyczna dla powodzianina

Izby aptekarskie apelują do swoich członków udzielanie pomocy pacjentom, którzy w wyniku powodzi utracili swoje leki. Z kolei pacjentów informują o możliwości wystawienia przez farmaceutę recept farmaceutycznych.

  • Czytaj również: Recepta farmaceutyczna szansą na efektywniejszą terapię pacjentów

– jeżeli straciłaś swoje leki, nie masz do nich dostępu, twoja apteka została zniszczona, nie masz recepty. Zgłoś się do najbliższej apteki i poproś o pomoc farmaceutę i wystawienie recepty farmaceutycznej – czytamy w komunikacie Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej na portalu X.


Szanowne Pacjentki i Pacjenci przypominamy:

Jeśli straciłaś swoje leki, nie masz do nich dostępu, twoja apteka została zniszczona, nie masz recepty.
Zgłoś się do najbliższej apteki i poproś o pomoc farmaceutę i wystawienie recepty farmaceutycznej.https://t.co/20FPbxku4I

— Dolnośląska Izba Aptekarska (@DIAwroclaw) September 16, 2024


Podobny komunikat wydała także Naczelna Izba Aptekarska. Dodatkowo podaje instrukcje dotyczące „zwiększenia swoich szans” na wystawienie recepty przez farmaceutę.

– W obliczu nadzwyczajnej sytuacji związanej z powodzią, która dotknęła wiele regionów Polski, Naczelna Izba Aptekarska przypomina, iż farmaceuci mają prawo wystawiania recept farmaceutycznych w celu zapewnienia pacjentom dostępu do niezbędnych leków. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu farmaceuty może wystawić receptę farmaceutyczną w przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta. W obecnej sytuacji powodziowej, gdy inne placówki ochrony zdrowia mogą być czasowo niedostępne, farmaceuci mają prawo działać w oparciu o tę możliwość, aby zapewnić pacjentom dostęp do leków – czytamy w komunikacie NIA.


pic.twitter.com/HzWZpVR7jY

— Naczelna Izba Aptekarska (@NaczelnaA) September 16, 2024


– W związku z sytuacją kryzysową wynikającą z powodzi proszę o przekazywanie do biura informacji związanych z ewentualnymi trudnościami w funkcjonowaniu aptek. Obszar Częstochowskiej Okręgowej izby Aptekarskiej, czyli powiat oleski, pajęczański, kłobucki, lubliniecki, myszkowski, częstochowski i miasto Częstochowa, nie jest zagrożony, mogą jednak wystąpić lokalne trudności – wskazuje z kolei Częstochowska Izba Aptekarska na Facebooku.



Przypomina też o uprawnieniu do wystawiania recept farmaceutycznych w sytuacji zgłoszenia się osoby, która została pozbawiona leków w trakcie powodzi.

– W tym trudnym czasie musimy pomóc potrzebującym – wskazuje mgr farm. Karolina Wolińska-Pełka, Prezes Rady Częstochowskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.

Farmaceuci też potrzebują pomocy…

W powodzi ucierpieli również farmaceuci i ich apteki. Woda zniszczyła wiele aptek na południu Polski i miną tygodnie, zanim uzyskają oni odszkodowania. W tym czasie pozostaną bez źródła utrzymania. Dlatego Śląska Izba Aptekarska chce wesprzeć farmaceutów poszkodowanych w powodzi. W tym celu uruchomiła adres mailowy ([email protected]), na którym można uzyskać potrzebną pomoc.

– Przed nami nowy tydzień, ale nasze myśli kierują się szczególnie w stronę południowego wschodu kraju, gdzie woda zalewa wsie, miasteczka i miasta Bądźmy razem w tych trudnych chwilach. Niech ten tydzień będzie czasem nie tylko pracy, ale i wzajemnej pomocy. Śląska Izba Aptekarska chce wesprzeć farmaceutów poszkodowanych w powodzi, ich rodziny, ich apteki i dobytek! Wspólnie możemy działać efektywniej, wspierając poszkodowane społeczności – napisała na portalu LinkedIn dr Justyna Kaźmierczak, Prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej.

  • Czytaj również: Australia: uwięziona przez powódź farmaceutka organizuje dostawę leków dla pacjentów

Podobny komunikat zamieściła na swojej stronie też Dolnośląska Izba Aptekarska. Dotyczy on zarówno pomocy farmaceutom z tej izby, ale też Opolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.

– W związku z katastrofalną sytuacją, spowodowaną przez powódź, a także mając na uwadze potrzebę pilnej pomocy poszkodowanym farmaceutom, Dolnośląska Izba Aptekarska we Wrocławiu oraz Opolska Okręgowa Izba Aptekarska w Opolu zwracają się z prośbą o przekazywanie wszelkich wiadomości o Koleżankach i Kolegach dotkniętych kataklizmem. Informacje o farmaceutach, którzy są poszkodowani lub potrzebują wsparcia prosimy kierować pod adres e-mail: [email protected], bądź pod numerem telefonu: 71 321 32 77 – czytamy w komunikacie DIA.

Farmaceuci pomagają powodzianom

Śląska Izba Aptekarska promuje też inicjatywę Fundacji Farmaceuci.org, która uruchomiła zbiórkę na pomoc powodzianom. Fundacją kieruje farmaceuta Rafał Hechmann.

– Szanowni Państwo, Drodzy Farmaceuci! W obliczu tragedii, jaka dotknęła południową Polskę, zwracamy się do Was z gorącym apelem o wsparcie. Wiele osób w naszym kraju walczy z poważnymi skutkami katastrofalnej powodzi, która odebrała im środki do życia oraz dach nad głową i stworzyła niewyobrażalną sytuację kryzysową – czytamy w opisie zbiórki.

©MGR.FARM

Idź do oryginalnego materiału