Apteki nie będą musiały prowadzić receptury aptecznej?

mgr.farm 3 godzin temu

Kilka dni temu Ministerstwo Zdrowia opublikowało Raport Zespołu ds. preskrypcji i realizacji recept na leki gotowe oraz recepturowe. Jedną z rekomendacji przygotowanych przez ekspertów jest zniesienie obowiązku prowadzenia receptury aptecznej.

– Proponuje się zniesienie obowiązku prowadzenia receptury aptecznej. Rezygnacja odbywałaby się poprzez złożenie odpowiedniego wniosku do Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego i miałaby być możliwa w dowolnym momencie prowadzenia apteki – czytamy w Raporcie.

  • Czytaj również: Zmiany na receptach. Obecny system dziurawy jak szwajcarski ser…

Eksperci proponują, by rozpatrzenie takiego wniosku przez WIF odbywało się z uwzględnieniem rozmieszczenia aptek na terenie województwa. Chodzi o to, by zabezpieczyć dostępność leków recepturowych dla pacjentów.

Możliwość zamiast obowiązku

Zgodnie z obecnymi przepisami apteki ogólnodostępne są zobowiązane do zaopatrywania ludności w leki recepturowe. Zespół zarekomendował wprowadzenie możliwości rezygnacji z prowadzenia receptury przez aptekę ogólnodostępną. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe byłoby osiągniecie kilku korzyści. Po pierwsze apteki nie musiałby utrzymywać sztucznie pomieszczeń recepturowych. Mogłyby zaadaptować je według własnych potrzeb, np. na pomieszczenia do świadczenia usług w ramach opieki farmaceutycznej, wykonywanie szczepień ochronnych.

  • Czytaj również: Naklejka „Wykonujemy leki recepturowe” to zabroniona reklama apteki

W przypadku rezygnacji z receptury, apteki nie musiałyby ponosić kosztów związanych z zaopatrzeniem jej w odpowiednie materiały, urządzenia, surowce i szkolenia personelu utrzymujące recepturę w gotowości. Nie musiałyby też ponosić strat związanych z przeterminowaniem się surowców farmaceutycznych w przypadku, gdy w danej aptece wykonuje się znikomą ilość leków recepturowych.

Biorąc pod uwagę powyższe, może istnieć potrzeba prowadzenia wykazu aptek wykonujących leki recepturowe – sugeruje Zespół.

Wśród propozycji przedstawionych przez ekspertów znalazło się też wprowadzenie możliwości zawierania umów na podwykonawstwo w zakresie usługowego sporządzania leków recepturowych.

Coraz mniej leków recepturowych

Z Raportu przygotowanego przez Zespół ds. preskrypcji i realizacji recept na leki gotowe oraz recepturowe wynika, iż od kilku lat liczba recept na leki recepturowe systematycznie maleje. Od 2012 roku ich liczba spadła praktycznie o połowę.

– W analizowanym okresie systematycznie malała zarówno liczba pacjentów, którym przepisywano leki recepturowe, jak i liczba realizowanych recept. Spadek liczby recept odzwierciedlający malejące wykorzystanie leków recepturowych był widoczny zarówno w ujęciu bezwzględnym jak i przeciętnie w przeliczeniu na pacjenta (spadek z 2,12 recept/os. w 2012 r. do 2,03 recept/os. w 2023 r.) – czytamy w Raporcie.

W 2023 roku leki recepturowe były ordynowane 147 tysiącom unikalnych pacjentów miesięcznie. Jednocześnie leki takie wykonywało 9,2 tys. Aptek, czyli 71% łącznej liczby aktywnych w tym roku aptek. Recepty na leki recepturowe ordynowało w 2023 r. około 51 tys. lekarzy. Spośród nich 41% wystawiło nie więcej niż 5 recept.

©MGR.FARM

Idź do oryginalnego materiału