Apteki mogą bezpłatnie przekazać leki powodzianom. Jak to zrobić?

mgr.farm 1 tydzień temu

Pod koniec ubiegłego tygodnia Główny Inspektor Farmaceutyczny opublikował komunikat w sprawie możliwości nieodpłatnego przekazywania leków przez apteki ogólnodostępne lub punkty apteczne.

– Główny Inspektor Farmaceutyczny przypomina o możliwości włączenia się aptek ogólnodostępnych i punktów aptecznych w pomoc osobom poszkodowanym przez powódź poprzez nieodpłatne przekazywanie produktów leczniczych – czytamy w komunikacie.

GIF rekomenduje aptekom i punktom aptecznym ścieżkę wsparcia poprzez przekazanie leków organowi władzy publicznej. Najpierw jednak zgodę na nieodpłatne przekazanie produktów leczniczych musi wydać wojewódzki inspektor farmaceutyczny. Leki takie można wykorzystywać wyłącznie w celu zaspokojenia potrzeb wynikających ze stanu wyjątkowego, stanu wojennego lub stanu klęski żywiołowej. Leki apteka może przekazać też podmiotom wykonującym działalność leczniczą – wyłącznie w celu ich zaopatrzenia.

– Podmiot prowadzący aptekę ogólnodostępną lub punkt apteczny występują o wydanie zgody, o której mowa powyżej, nie później niż na 7 dni przed planowanym przekazaniem. Udzielenie albo odmowa udzielenia zgody, następuje w formie postanowienia, na które przysługuje zażalenie do Głównego Inspektora Farmaceutycznego – przypomina GIF.

Bezpłatny lek dla pacjenta od apteki

Apteka ogólnodostępna lub punkt apteczny może również przekazać produkt leczniczy nieodpłatnie bezpośrednio pacjentowi. Taki lek musi być przeznaczony wyłącznie na potrzeby jego leczenia. Zasady przekazania w ten sposób produkty leczniczego określa Prawo farmaceutyczne oraz w ustawa o refundacji

– W takim przypadku apteka ogólnodostępna lub punkt apteczny niezwłocznie przekazują w postaci papierowej lub za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informację adekwatnemu miejscowo wojewódzkiemu inspektorowi farmaceutycznemu zawierającą dane o ilości i nazwie produktów leczniczych przekazanych nieodpłatnie bezpośrednio pacjentowi na potrzeby jego leczenia oraz dane obejmujące numer PESEL, a w przypadku jego braku – imię i nazwisko oraz rodzaj, serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość pacjenta, któremu je przekazano – przypomina GIF.

Sytuacja lekowa na terenach objętych powodzią

W osobnym komunikacie Główny Inspektor Farmaceutyczny przypomina, iż dostępność do produktów leczniczych na terenach objętych powodzią nie jest utrudniona. GIF potwierdza brak zgłoszeń z hurtowni farmaceutycznych i od wytwórców dotyczących przerwania lub ograniczenia działalności. Dostawy do aptek realizowane są na bieżąco, choć zdarzają się nieznaczne opóźnienia.

– 6 aptek na terenie województwa opolskiego (Głuchołazy, Lewin Brzeski, Nysa) i 4 apteki w woj. dolnośląskim (Kłodzko, Stronie Śląskie, Ząbkowice Śląskie) zostało zalanych lub podtopionych – czytamy w informacji GIF.

  • Czytaj również: GIF o receptach i lekach dla powodzian

Jednocześnie zapewnia, iż apteki gwałtownie wznawiają działalność, aby pacjenci mieli dostęp do potrzebnych leków. Placówki, które nie mają dostępu do energii elektrycznej lub internetu, powinny zgłosić się do GIF lub Naczelnej Izby Aptekarskiej. Problemy z dostępem do łączności na bieżąco rozwiązują Wojewódzkie Centra Zarządzania Kryzysowego.

Wystawianie recept…

Główny Inspektorat Farmaceutyczny informuje pacjentów o możliwości wystawiania przez farmaceutów recept farmaceutycznych w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia pacjentów.

– Gdy kontynuujemy leczenie i jesteśmy w trakcie realizacji e-recepty w aptece, która nie działa, możemy udać się do innej apteki i poprosić o wypisanie nowej recepty. Zwracamy uwagę, iż realizacja recepty farmaceutycznej odbywa się ze 100% odpłatnością – bez refundacji – czytamy w informacji.

  • Czytaj również: Jak zdobyć receptę na terenach objętych powodzią?

Jednocześnie pacjenci, w ramach ubezpieczenia, mogą skorzystać z porad lekarskich w innych placówkach POZ. Infolinia NFZ 800 190 590 przekazuje na bieżąco informacje o funkcjonujących placówkach medycznych.

– Leki, które miały kontakt z zanieczyszczoną wodą powodziową nie nadają się do użytku! Nie organizujmy zbiórek leków na własną rękę – przypomina GIF.

©MGR.FARM

Idź do oryginalnego materiału