- realizowane są prace nad wzrostem nakładów na system ochrony zdrowia, ale wariant przesunięcia pieniędzy z Funduszu Medycznego nie jest brany pod uwagę − przekazało Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na apel organizacji pacjentów o zwiększenie wydatków na ochronę zdrowia.
W lipcu Ogólnopolska
Federacja Onkologiczna wraz z prawie 30 organizacjami pacjentów oraz
Porozumieniem Rezydentów skierowała apel do premiera Donalda Tuska w sprawie
zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia. Sygnatariusze pisma
w szczególny sposób podkreślili potrzebę stworzenia mechanizmów, które pozwolą
na zagwarantowanie bieżącego finansowania zobowiązań systemu ochrony zdrowia
oraz zwiększenie dostępu do świadczeń i nowych technologii.
Luka w finansowaniu
Pojawiające się w ostatnim czasie informacje o problemach z finansowaniem świadczeń nielimitowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a także wyniki raportu dotyczącego luki finansowania systemu ochrony zdrowia w kolejnych latach, są zdaniem autorów pisma, poważnym powodem do niepokoju dla pacjentów.
Jak wynika z treści odpowiedzi na przekazanej przez Ministerstwo Zdrowia, w resorcie realizowane są analizy zmierzające do wyliczenia kwoty, pozwalającej zapewnić funkcjonowanie jednostek ochrony zdrowia na odpowiednim poziomie. Jej wysokość ma być uzależniona od wyników prowadzonych analiz, które obejmują wiele czynników, takich jak wycena świadczeń zdrowotnych, sposób restrukturyzacji szpitalnictwa czy mapa potrzeb zdrowotnych.