Andrzej Wojtyła pozostanie rektorem Uniwersytetu Kaliskiego

termedia.pl 5 miesięcy temu
Zdjęcie: Bartosz Bobkowski/Agencja Wyborcza.pl


Prof. Andrzej Wojtyła został wybrany na rektora Uniwersytetu Kaliskiego w kadencji 2024–2028.



Elektorzy Uniwersytetu Kaliskiego zdecydowali, komu powierzyć kierowanie uczelnią przez najbliższe cztery lata – o urząd rektora UK ubiegali się Andrzej Wojtyła i Jan Matysiak.

W głosowaniu, które odbyło się 18 czerwca, Wojtyła dostał 22 z 26 głosów elektorów.

– Jesteśmy uczelnią, która się rozwija, najmłodszym uniwersytetem w Polsce, zatem przed nami spore wyzwania organizacyjne, naukowe, dydaktyczne. Wynik wyborów mówi, iż nie mamy czasu w eksperymenty i jałowe dyskusje, ale na wytężoną pracę – oświadczył po wyborze prof. Wojtyła cytowany przez „Gazetę Wyborczą”.

– Zamierzam rozwijać uczelnię i nie dopuścić do tego, aby został zaprzepaszczony dorobek ostatnich lat. Przed nami jest wiele do zrobienia. Czekają nas kolejne oceny parametryczne, a ambitny plan zakłada, iż uzyskamy co najmniej kategorię B+ w siedmiu dyscyplinach naukowych. Wiem, iż razem możemy tego dokonać – dodał.

O nowym-starym rektorze
Prof. Andrzej Wojtyła to były senator Prawa i Sprawiedliwości oraz były wiceminister zdrowia w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza i minister zdrowia w rządzie Hanny Suchockiej. Był posłem pierwszej, trzeciej i czwartej kadencji oraz senatorem dziewiątej kadencji.

W dwóch ostatnich wyborach parlamentarnych startował do Senatu z poparciem PiS. W ostatnich i przedostatnich przegrywał rywalizację z Januszem Pęcherzem z Koalicji Obywateskiej.

Andrzej Wojtyła został rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu w 2018 r. Dzięki wsparciu polityków PiS przekształcił tę uczelnię w Akademię Kaliską, która od zeszłego roku stała się Uniwersytetem Kaliskim.

Prof. Andrzej Wojtyła ukończył studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Poznaniu. W 1990 r. uzyskał specjalizację drugiego stopnia z pediatrii, a w 2004 r. – specjalizację z zakresu zdrowia publicznego. W 2005 r. otrzymał stopień doktora nauk medycznych, a w 2014 r. – doktora habilitowanego. W latach 1994–1996 pracował jako wizytujący naukowiec w Georgetown University w Waszyngtonie. Uzyskał amerykańskie tytuły zawodowe: Public health administration certificate oraz Public health management certificate.

Od 2006 do 2010 r. był głównym inspektorem sanitarnym, a w latach 2010–2012 dyrektorem Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie, a od 2012 do 2015 r. adiunktem w Zakładzie Zdrowia Matki i Dziecka Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Od 2014 r. wykładał jako profesor nadzwyczajny w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Kaliszu.

Przeczytaj także: „Czy w Kaliszu mogą kształcić lekarzy?”.


Idź do oryginalnego materiału