Badanie USG jamy brzusznej to metoda obrazowania wykorzystywana w diagnostyce schorzeń przewodu pokarmowego i innych narządów, m.in. wątroby, śledziony czy trzustki. Jak przebiega, co wykrywa i jak się do niego przygotować?
Na czym polega USG jamy brzusznej?
USG jamy brzusznej to badanie bezpieczne, bezbolesne i nieinwazyjne. Wykorzystuje ono do obrazowania tkanek i narządów odbijające się fale ultradźwiękowe. Wyróżnia je duża dokładność.
Najczęściej wskazaniem do badania USG brzucha są różne dolegliwości w obrębie jamy brzusznej oraz ciąża. Pozwala wykryć nieprawidłowości w budowie takich narządów jak m.in. wątroba, nerki, trzustka, drogi żółciowe, nadnercza, śledziona, pęcherzyk i pęcherz moczowy i inne.
Wyniki badania USG jamy brzusznej służą wykryciu guzów czy torbieli nerek, wątroby czy trzustki. Przeprowadza się je dla ogólnej oceny stanu żołądka, jelit i narządów miąższowych (np. wątroby czy trzustki).
Wyróżniamy też specjalistyczne USG brzucha z dopplerem, które z kolei pozwala na określenie przepływu krwi przez narządy jamy brzusznej, a także na ocenę ukrwienia nerek i wykrycie ew. schorzeń wątroby. W przypadku kobiet w ciąży USG jamy brzusznej pozwala na ocenę i kontrolę wzrostu oraz rozwoju płodu.
Wskazania do USG jamy brzusznej
Są to przede wszystkim następujące objawy:
- ciąża – Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje co najmniej trzykrotne wykonanie USG brzucha w czasie ciąży,
- ostre lub przewlekłe bóle brzucha,
- utrata masy ciała,
- częste kolki,
- nudności,
- wymioty, biegunka,
- guzy w jamie brzusznej,
- obniżenie apetytu,
- uraz brzucha,
- profilaktyka – zaleca się wykonać USG jamy brzusznej co około 2 lata, głównie w wieku po 40. roku życia.
fot. silviarita / Pixabay