Anatomia człowieka – co warto wiedzieć?

zdrowie.med.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Fantom, anatomia człowieka


Anatomia człowieka jest dziedziną medycyny zajmującą się narządami i układami ciała człowieka. Ściśle związana jest z fizjologią, czyli nauką o czynnościach i funkcjach ludzkiego organizmu, histologią oraz cytologią. Nie jest ona łatwa do nauki, co potwierdzają studenci kierunków medycznych. Powodem tego jest między innymi złożoność anatomii ciała człowieka, której należy poświęcić wiele godzin wytężonej nauki.

Czym zajmuje się anatomia?

Anatomia człowieka to bardzo fascynująca dziedzina nauki, a jej zrozumienie jest najważniejsze dla wielu dziedzin, jak np. medycyny, biologii, nauki o zdrowiu. Dzieli się na dwie główne gałęzie: anatomię makroskopową i mikroskopową. Obie zajmują się badaniem struktur ciała człowieka, ale pierwsza z nich zajmuje się tymi, które są widoczne gołym okiem, a druga tkankami i komórkami na poziomie mikroskopowym.

Co ciekawe, ta dziedzina medycyny zajmuje badaczy od wieków – w jej rozwoju miał udział, chociażby Hipokrates. Opisywał on anatomię ludzkiego szkieletu i mięśni. Ten, jak i inni badacze, analizowali dokładnie strukturę ludzkiego organizmu, co pozwala na stwierdzenie, iż ta została już dobrze poznana. Leży ona głównie w kręgu zainteresowań lekarzy, którzy muszą wiedzieć, gdzie znajduje się dany narząd, aby móc poprawnie diagnozować, leczyć choroby i schorzenia swoich pacjentów. Czy nauka anatomii jest prosta? Na pewno nie jest. Niejednokrotnie można usłyszeć od studentów kierunków medycznych, iż najważniejsze jest zaliczenie tego przedmiotu, a później będzie tylko łatwiej. Już samych kości w ludzkim ciele wyróżnia się ponad dwieście.

Każda, choćby najmniejsza struktura w ciele człowieka ma swoją nazwę. Anatomia człowieka to nauka, która wydawać się może, iż wraz z czasem nie ulega zmianie. Nie do końca jednak jest to prawdziwe stwierdzenie. Zmiany dotykają, chociażby stosowanej w tej dziedzinie medycyny terminologii. W przeszłości to łacina dominowała w języku anatomicznym, dziś jest to język angielski.

Czym charakteryzuje się anatomia człowieka?

Anatomia człowieka jest w rzeczywistości dzielona na wiele poszczególnych działów. Te wyróżniane są pod względem narządu czy układu, za który odpowiadają. Wyodrębnia się np. anatomię układu oddechowego, układu kostnego czy anatomię kończyn górnych. Wraz z fizjologią stanowi ona podstawę medycyny – aby móc udzielić komuś skutecznej pomocy, musi najpierw dokładnie poznać budowę i czynności organizmu człowieka.

Anatomia człowieka to nauka o układach narządów

Wszystkie organy, jakie znajdują się w ludzkim ciele, są ze sobą w pewien sposób powiązane. Naturalne jest to, iż zależność między niektórymi z nich jest mniejsza, zaś między pozostałymi większa. Niektóre powiązania pomiędzy danymi narządami są szczególnie wyraźne, co sprawia, iż mogą się one grupować w tzw. układy. Tak więc znajdujące się w ciele człowieka narządy tworzą układy – systemy. Podziały są naprawdę różne, wśród podstawowych można wymienić:

  • układ pokarmowy,
  • układ sercowo-naczyniowy,
  • układ oddechowy,
  • układ rozrodczy,
  • układ nerwowy.

materiały partnera (wp)

Idź do oryginalnego materiału