Popularny antybiotyk amoksiklav – wstęp
Produkty wspomagające w stosowaniu diety
Amoksiklav to antybiotyk wykorzystywany do leczenia infekcji bakteryjnych u dzieci i młodzieży, w tym przy zakażeniach dróg oddechowych, ucha środkowego i zatok przynosowych, a także dróg moczowych i nie tylko. Jest to lek złożony, w którego składzie znajdują się dwie substancje aktywne uzupełniające swoje działanie.
Lek Amoksiklav jest dostępny wyłącznie na receptę – na rynku można go spotkać w postaci proszku do sporządzania zawiesiny doustnej oraz w postaci tabletek powlekanych. W składzie preparatu znajduje się amoksycylina oraz kwas klawulanowy. Amoksycylina jest antybiotykiem beta-laktamowym z grupy penicylin. Wyróżnia się szerokim spektrum działania, jednak niektóre bakterie mogą wytwarzać enzymy hamujące wspomnianą substancję. Z tego powodu w składzie Amoksiklav znajduje się też kwas klawulanowy, który hamuje aktywność tych enzymów. Co jeszcze warto wiedzieć o leku Amoksiklav, jego wskazaniach, przeciwwskazaniach oraz skutkach ubocznych? Informacje na ten temat zebraliśmy w poniższym artykule.
Spis treści
- Co to za lek Amoksiklav? Skład i działanie
- Amoksiklav – wskazania do stosowania
- Jak przyjmować antybiotyk Amoksiklav?
- Przeciwwskazania do stosowania leku Amoksiklav? Kto nie może brać tego antybiotyku?
- Z czym nie łączyć antybiotyku Amoksiklav?
- Amoksiklav – działania niepożądane
Co to za lek Amoksiklav? Skład i działanie
Amoksiklav jest lekiem złożonym stosowanym w leczeniu zakażeń bakteryjnych u dzieci i dorosłych, który bazuje na połączeniu dwóch składników aktywnych, czyli amoksycyliny i kwasu klawulanowego w proporcji 7:1. Lek Amoksiklav jest dostępny w różnych dawkach w postaci proszku do sporządzania zawiesiny doustnej, a także w postaci tabletek powlekanych.
Zawarta w leku Amoksiklav amoksycylina jest substancją wyróżniającą się szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego. Jest półsyntetyczną penicyliną zaliczaną do grupy antybiotyków beta-laktamowych. Jak pozostałe antybiotyki beta-laktamowe amoksycylina działa poprzez hamowanie syntezy ściany komórkowej bakterii, tym samym przyczyniając się do jej osłabienia, a następnie śmierci. Jednak z uwagi na strukturę pierścienia beta-laktamowego wspomnianej cząsteczki amoksycylina wykazuje wrażliwość na działanie bakteryjnych beta-laktamaz, czyli enzymów bakteryjnych, które mogą się przyczynić do jej rozkładu, a w konsekwencji do jej unieczynnienia. Wspomniane enzymy należą do głównych przyczyn oporności bakterii na antybiotyki beta-laktamowe. W tym miejscu wkracza zatem drugi składnik aktywny leku Amoksiklav, czyli kwas klawulanowy. Jest to substancja, która nie ma istotnego działania przeciwbakteryjnego, jednak działa poprzez hamowanie aktywności niektórych beta-laktamaz bakteryjnych, tym samym sprawiając, iż bakterie oporne na amoksycylinę stają się na nią wrażliwe.
Amoksiklav – wskazania do stosowania
Lek Amoksiklav jest wskazany do leczenia zakażeń bakteryjnych u dzieci i osób dorosłych. Znajduje zastosowanie w leczeniu:
- infekcji bakteryjnych dróg oddechowych;
- infekcji bakteryjnych ucha środkowego;
- infekcji bakteryjnych zatok przynosowych;
- infekcji bakteryjnych układu moczowego;
- infekcji bakteryjnych kości i stawów, w tym zapalenia kości i szpiku;
- infekcji bakteryjnych skóry i tkanek miękkich, w tym infekcji stomatologicznych.
Preparat przepisuje się np. przy ostrym bakteryjnym zapaleniu zatok oraz przy ostrym zapaleniu ucha środkowego, a także w przypadku zapalenia pęcherza oraz odmiedniczkowego zapalenia nerek. Jest również stosowany przy zapaleniu tkanki łącznej oraz przy zakażeniach po ukąszeniach zwierząt, poza tym znajduje zastosowanie w przypadku ciężkiego ropnia okołozębowego z szerzącym się zapaleniem tkanki łącznej. Amoksiklav jest także stosowany w przypadku zaostrzenia przewlekłego zapalenia oskrzeli, a dodatkowo znajduje zastosowanie w przypadku pozaszpitalnego zapalenia płuc.
Jak przyjmować antybiotyk Amoksiklav?
Lek Amoksiklav jest preparatem wydawanym wyłącznie na polecenie lekarza i powinien być stosowany według jego zaleceń, w tym w ustalonych przez niego dawkach. Wybór dawki jest oczywiście zależny od wieku i masy ciała pacjenta, a także od rodzaju infekcji. Preparat powinien być przyjmowany na początku posiłku lub bezpośrednio przed nim, a odstępy między kolejnymi dawkami powinny pozostawać równe. Lek powinien być stosowany przez czas wskazany przez lekarza – nie należy go odstawiać wcześniej, choćby jeżeli pacjent poczuje się lepiej, gdyż do faktycznego zwalczenia zakażenia niezbędne jest przyjęcie przez pacjenta wszystkich dawek leku. jeżeli mimo stosowania preparatu pacjent nie zaobserwuje poprawy swojego stanu zdrowia, powinien zasięgnąć porady lekarza.
Przeciwwskazania do stosowania leku Amoksiklav – kto nie może brać tego antybiotyku?
Lek Amoksiklav jest dostępny wyłącznie na receptę i można go stosować przy określonych wskazaniach, jeżeli jednocześnie pacjent nie ma przeciwwskazań do jego przyjmowania. Leku nie powinni przyjmować pacjenci uczuleni na amoksycylinę lub kwas klawulanowy, a także uczuleni na penicylinę bądź jakikolwiek ze składników pomocniczych preparatu. Przeciwwskazaniem jest również stosowanie tego leku przez pacjentów, u których kiedykolwiek wcześniej wystąpiła już ciężka reakcja alergiczna na inne antybiotyki. Leku Amoksiklav nie powinni przyjmować pacjenci, którzy kiedykolwiek mieli zaburzenia czynności wątroby lub żółtaczkę na skutek przyjmowania antybiotyku.
Pacjentki w ciąży i karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem w sprawie stosowania tego leku. Dodatkowo przed zastosowaniem tego leku powinni skonsultować się z lekarzem pacjenci, którzy zmagają się z mononukleozą zakaźną, są leczeni w związku z zaburzeniami czynności wątroby bądź nerek lub nie oddają regularnie moczu. Trzeba też mieć na uwadze, iż wspomniany lek może wchodzić w szkodliwe interakcje z innymi medykamentami, zatem jeżeli pacjent przyjmuje jakiekolwiek inne leki, również powinien skonsultować to z lekarzem.
Z czym nie łączyć antybiotyku Amoksiklav?
Amoksiklav może wchodzić w interakcje z niektórymi stosowanymi przez pacjentów medykamentami. Przykładowo może wpływać na działanie metotreksatu, a przy jego zażywaniu wraz z allopurynolem rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia skórnej reakcji alergicznej. jeżeli pacjent przyjmuje probenecyd (dna moczanowa), może być konieczne zmodyfikowanie dawkowania Amoksiklav, gdyż lek ten może zmniejszać wydalanie amoksycyliny. Pacjenci przyjmujący leki zmniejszające krzepliwość krwi mogą potrzebować dodatkowych badań, jeżeli zostanie im podany lek Amoksiklav, a przy jednoczesnym stosowaniu tego leku z mykofenolanem mofetylu, lekarz powinien uważnie kontrolować stan zdrowia pacjenta.
Amoksiklav – działania niepożądane
Jednocześnie trzeba mieć na uwadze, iż Amoksiklav może działać na organizm w sposób niepożądany, przyczyniając się do wystąpienia u pacjenta skutków ubocznych. Możliwe skutki uboczne leku Amoksiklav i częstotliwość ich występowania podano w ulotce. Należy zwrócić szczególną uwagę na objawy reakcji alergicznych – ich wystąpienie wymaga przerwania stosowania leku Amoksiklav i niezwłocznego skontaktowania się z lekarzem. Jak najszybciej należy też się zgłosić do lekarza, jeżeli wystąpi u pacjenta zapalenie jelita grubego lub ostre zapalenie trzustki, a także w przypadku wystąpienia zapalenia jelit indukowanego lekami.
- Do działań niepożądanych leku Amoksiklav, które występują bardzo często, czyli częściej niż u 1 osoby na 10 przyjmujących ten lek, można zaliczyć biegunkę.
- Do działań niepożądanych leku Amoksiklav, które występują często, czyli nie częściej niż u 1 osoby na 10 przyjmujących ten lek, można zaliczyć nudności, wymioty oraz kandydozę jamy ustnej, pochwy lub fałdów skórnych.
- Działania niepożądane leku Amoksiklav, które występują niezbyt często, czyli nie częściej niż u 1 na 100 osób, obejmują wysypkę skórną i świąd, a także pokrzywkę, bóle głowy, niestrawność i zawroty głowy. Niezbyt często również lek przyczynia się do zwiększenia aktywności enzymów wątrobowych.
- Działania niepożądane leku Amoksiklav, które występują rzadko, czyli rzadziej niż u 1 na 1000 osób, obejmują rumień wielopostaciowy (zaobserwowanie jego objawów jest wskazaniem do konsultacji z lekarzem).
Listę pozostałych działań niepożądanych tego leku można sprawdzić w ulotce dołączonej do opakowania.
Bibliografia:
- Ulotka Amoksiklav [dostęp online 12.2024],
- ChPL Amoksiklav [dostęp online 12.2024],
- https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=88 [dostęp online 12.2024],
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Amoksycylina [dostęp online 12.2024],
- https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=89 [dostęp online 12.2024],
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Kwas_klawulanowy [dostęp online 12.2024].