Alberta wzmacnia gwarancje swobód obywatelskich, w tym prawo do odmowy szczepienia

goniec.net 2 miesięcy temu

W wystąpieniu telewizyjnym premier Alberty Danielle Smith poinformowała o przedstawieniu przez rząd poprawek do ustawy gwarantującej prawa obywatelskie

  • Dzisiaj rząd UCP w Albercie zaproponował poprawki do Alberta Bill of Rights po raz pierwszy od czasu wprowadzenia tej ustawy w 1972 r. .

Obejmują one cztery najważniejsze zagadnienia. Poprawki te miałyby na celu utrwalenie w Bill of Rights praw osoby do przyjęcia lub odmowy leczenia, w tym szczepienia. Oznacza to, iż mieszkańcy Alberty nigdy więcej nie będą podlegać rządowemu nakazowi szczepień.

Rozszerzyłoby to również prawa własności i zapewniłoby sprawiedliwe odszkodowanie dla właścicieli ziemskich.

Przepisy te potwierdzałyby również prawo do nabywania, posiadania i używania broni palnej zgodnie z prawem.

Na koniec poprawki chroniłyby prawo do wolności słowa, rozszerzając zakres tego prawa poza język pisany i mówiony.

Razem budujmy dalej prowincję, w której wolność kwitnie!

podsumowała pani premier.

Today Alberta’s UCP government has proposed amendments to the Alberta Bill of Rights for the first time since it was introduced in 1972.

This legislation includes four key amendements.

These amendments would enshrine in the Bill of Rights the right for an individual with… pic.twitter.com/BJyK94HtpG

— Danielle Smith (@ABDanielleSmith) October 28, 2024

Musimy być czujni, aby zapewnić, iż prawa i wolności mieszkańców Alberty będą przez cały czas chronione” – powiedziała premier Danielle Smith. „Te poprawki do Alberta Bill of Rights to nie tylko zmiany prawne. Są one potwierdzeniem wartości, które czynią Albertę jedną z najbardziej wolnych jurysdykcji na Ziemi”.

Projekt ustawy, pierwszy w sesji legislacyjnej Alberty, która rozpoczęła się w poniedziałek, jest częścią programu rządowego, który koncentruje się głównie na kwestiach społecznych i kulturowych, w tym ograniczeniach dotyczących używania zaimków w szkole i leczeniu medycznym nieletnich osób transseksualnych.

Zaktualizowana Karta Praw rozszerza się na cztery obszary. jeżeli ustawa stanie się prawem, będzie ona: chronić wolność wypowiedzi, a nie wyłącznie wolność słowa, aby objąć niewerbalne i niepisane formy wypowiedzi; chronić mieszkańców Alberty przed niechcianą opieką medyczną, choć z pewnymi wyjątkami, i de facto ograniczeniem obowiązku szczepień w sektorze publicznym; potwierdzać posiadanie broni palnej jako prawo; i utrudnić rządom przejmowanie własności.

-Nowa Karta Praw przyznałaby sądom szersze środki odwoławcze w przypadku stwierdzenia, iż ​​polityka rządu prowincji narusza prawa mieszkańców Alberty. –

Choć w dużej mierze zastąpiona przez Kanadyjską Kartę Praw i Swobód, która została przyjęta w 1982 r., pierwotna Alberta Bill of Rights była okazjonalnie wykorzystywana przez sądy do unieważniania rzepisów prowincjonalnych, być może najbardziej widocznym przypadkiem był Elmer Wiebe, mennonit z centralnej Alberty, który sprzeciwił się „moralnie zepsutym” nauczycielom kształcącym jego syna. Wiebe naruszył prowincjonalną Ustawę o Edukacji, ponieważ nie posłał swojego dziecka do szkoły, ale wygrał w sądzie na mocy ochrony wolności religii zawartej w Alberta Bill of Rights.

Podczas pandemii COVID-19 Alberta, podobnie jak inne prowincje, wprowadziła środki mające na celu zmuszenie ludzi do przyjęcia szczepionki przeciwko COVID. Paszporty szczepionkowe ograniczyły dostęp np. do barów i restauracji; rząd Alberty oferował również zachęty pieniężne dla wahających się. Pracownicy służby zdrowia, tacy jak pielęgniarki i lekarze, musieli przyjąć szczepienia, aby móc pracować; setki pracowników służby zdrowia odmówiło, a następnie złożyło skargi pracownicze przeciwko agencjom służby zdrowia.

Nie jest jasne, co zmiany w Karcie Praw oznaczałyby dla pracowników służby zdrowia.

W przeciwieństwie do Karty Praw i Wolności, Alberta Bill of Rights nie będzie miała wpływu na prawa federalne i będzie miała zastosowanie wyłącznie do polityki rządu prowincji lub organów powiązanych z rządem prowincji, takich jak gminy i siły policyjne. Nie będzie miała zastosowania do postępowania sektora prywatnego ani działań jednostek.

Przepisy dotyczące noszenia i posiadania broni palnej są w dużej mierze kwestią federalnego Kodeksu karnego i federalnej ustawy o broni palnej. W marcu 2023 r. rząd Alberty uchwalił własną ustawę o broni palnej, próbując zapewnić prowincjonalną administrację federalnych przepisów dotyczących broni palnej i zapobiec uczestnictwu lokalnych sił policyjnych w federalnych środkach kontroli broni, takich jak wykupy lub konfiskaty.

Idź do oryginalnego materiału