Aktywna kooperacja okulistów z Lublina i Palermo

liderzyinnowacyjnosci.com 2 tygodni temu

Warsztaty i szkolenia z zakresu chirurgii siatkówki ciała szklistego prowadzone w uniwersyteckiej Klinice Okulistyki w Palermo przez profesora wizytującego Roberta Rejdaka, prorektora Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, przyciągają wielu słuchaczy. W zajęciach uczestniczą nie tylko studenci i młodzi lekarze, ale także doświadczeni okuliści. Wymieniają się wiedzą dotyczącą najbardziej skomplikowanych zabiegów witrektomii, technik wykorzystywanych w leczeniu narządu wzroku oraz omawiają najtrudniejsze przypadki kliniczne prezentowane na wideo.

Prof. Robert Rejdak, szef Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i jednocześnie prezes Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich, jest pierwszym polskim okulistą, który pełni we Włoszech rolę profesora wizytującego. Każdy pobyt w Katedrze i Klinice Okulistyki w Palermo, którym kieruje prof. Vincenza Bonfiglio, wypełniony jest bardzo intensywnym programem wykładów, seminariów i ćwiczeń z fizjologii, chirurgii i patologii oka.

W trwającej od kilku dni kolejnej edycji szkoleń, seminariów i wykładów z zakresu chirurgii siatkówki ciała szklistego, prowadzonych przez profesora wizytującego, uczestniczy kilkudziesięcioosobowa grupa słuchaczy i młodych lekarzy. Omawiane są zagadnienia dotyczące zabiegów witrektomii, strategii chirurgicznych, leczenia skomplikowanych przypadków oraz skuteczności i bezpieczeństwa metod terapeutycznych w chorobach siatkówki.

– Grupa młodych lekarzy jest bardzo otwarta na wszystkie nowości w chirurgii i terapii chorób oczu – zapewnia prof. Robert Rejdak. – Z ogromnym zainteresowaniem przyswaja sobie przekazywaną im wiedzę. Niektórzy deklarują chęć odbywania staży w Lubelskiej Klinice Okulistyki Ogólnej, którą kieruję od wielu lat. Mamy już pierwszych chętnych do takiego pobytu. Bardzo mnie to cieszy, bo dzięki wspaniałej inicjatywie prof. Vincenzy Bonfiglio, możemy wzmacniać nasze kontakty i prowadzić wspólne badania. Po kongresie Sycylijskiego Towarzystwa Okulistycznego (SOSI)w Palermo, na początku kwietnia, który zainaugurowałem wykładem o leczeniu ciężkich powikłań i urazów oka, nawiązaliśmy kolejne kontakty i współpracę z włoskimi okulistami. Będziemy się wymieniać wiedzą i doświadczeniami na temat terapii chorób oczu.

Na zdjęciu: prof. Vincenza Bonfiglio i prof. Robert Rejdak, w tle figura świętej Łucji, patronki okulistów i pacjentów z chorobami oczu

Prof. Rejdak podkreślił, iż okulistyka w Palermo, podobnie jak w całych Włoszech, jest na bardzo wysokim poziomie. Kliniki są fantastycznie wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, w tym laser femtosekundowy, pozwalający na niezwykłą precyzję wykonywania zabiegów chirurgicznych.

– Możemy się wzajemnie od siebie uczyć oraz inspirować do realizacji wspólnych programów na przykład w zakresie cyfryzacji, bo jesteśmy pionierem takich badań w Europie – zauważa profesor. – Lublin zainicjował działania telemedyczne. Zastosowaliśmy technologie cyfrowe w prowadzeniu badań przesiewowych u dzieci i dorosłych. Stworzyliśmy mobilne centrum wczesnej diagnostyki chorób oczu z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Przyniosło to bardzo dobre efekty i jest to dla nas powód do dumy. Będziemy o tym rozmawiać również w czasie moich kolejnych pobytów we Włoszech, ale już po wakacjach.

Wcześniej dojdzie też do spotkań bilateralnych między rektorem Uniwersytetu w Palermo, a prof. Wojciechem Załuską, rektorem lubelskiego Uniwersytetu Medycznego w celu nawiązania dwustronnych kontaktów między obiema uczelniami.

Jolanta Czudak

Idź do oryginalnego materiału