Ministerstwo Edukacji Narodowej, w ramach projektu „Porozumienie branżowe na rzecz kształcenia i szkolenia zawodowego”, zorganizowało niedawno interesujące spotkanie eksperckie. Jego celem była analiza potrzeb kadrowych oraz wyznaczanie kierunków rozwoju edukacji zawodowej w sektorach farmacji, hortiterapii oraz zielarstwa. W debacie uczestniczyli przedstawiciele świata nauki, szkolnictwa, organizacji branżowych oraz pracodawcy z branży farmaceutycznej i zielarskiej. Istotną część dyskusji przeznaczono na omówienie kwestii kształcenia techników farmaceutycznych.
– To jest zawód, który naprawdę w bardzo dużym stopniu wzmacnia rentowność aptek. Zatrudnienie w aptekach techników farmaceutycznych spowodowało, iż nakłady kosztów pracy do efektów uzyskanego nakładu pracy jest bardzo pozytywny. I to jest bardzo silne wsparcie dla wszystkich aptek. Niezależnie od tego, czy to są apteki indywidualne, czy apteki zrzeszone w sieciach – mówiła Ewa Jankowska z PASMI (Polski Związek Producentów Leków Bez Recepty)
– Z danych Głównego Urzędu Statystycznego za rok 2024 wynika, iż w Polsce mamy ponad 11 tysięcy aptek ogólnodostępnych i ponad tysiąc punktów aptecznych. I zarówno w aptekach ogólnodostępnych, jak i w punktach aptecznych na koniec 2024 roku pracowało blisko 30 tysięcy techników farmaceutycznych – mówił Michał Gondek z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Farmaceutycznych.
Obecnie na potrzeby placówek aptecznych w systemie kształcenia zawodowego kształci się blisko 5 tysięcy osób w ponad 150 szkołach policealnych. Podkreślono znaczenie odpowiedniego przygotowania kadr dla zapewnienia sprawnego funkcjonowania aptek oraz wysokiej jakości obsługi pacjentów.
– Ostatnich latach obserwujemy na rynku aptecznym bardzo silną informatyzację, poprawianie technologii i automatyzację. To wszystko służy usprawnieniu pracy w aptece i skróceniu tego czasu wydawania leku do pacjenta […]. Tę funkcję tak naprawdę w większości pełnią technicy farmaceutyczni. Więc patrząc przyszłościowo, nowe technologie, nowe rozwiązania, automatyzacja nie wyparły zawodu technika farmaceutycznego. Wydaje mi się, iż w tym kształceniu powinny być uwzględniane kompetencje dotyczące umiejętności zarządzania takim sprzętem, kontroli jakości, audytu, umiejętności pracy nie tylko fizycznej, manualnej, ale w połączeniu z nowymi rozwiązaniami technologicznymi – mówiła Ewa Jankowska.
Nowy zawód: technik produkcji zielarskiej
W części poświęconej zielarstwu podkreślono, iż w tej chwili nie prowadzi się kształcenia w żadnym zawodzie dedykowanym bezpośrednio tej dziedzinie. Przedstawiciele branży zgłosili postulat utworzenia nowego zawodu – technik produkcji zielarskiej. Miałby on stanowić atrakcyjną ścieżkę dalszego kształcenia dla absolwentów zawodu agro-ogrodnik.
– Technik produkcji zielarskiej to jest bardzo interesujący kierunek. Niezależnie czy jesteśmy w branży farmaceutycznej, czy spożywczej, czy kosmetycznej, wszyscy bazujemy na bardzo wysokiej jakości surowców, które chcemy pozyskać do swoich produktów. Ten ciężar gwarantowania jakości, współpracy z producentami, którzy uprawiają na przykład rośliny, spoczywał zawsze na producencie. Wiedza była też ukierunkowana przez samego producenta, który jest zobligowany do najwyższych standardów jakości. W przypadku na przykład suplementów diety mamy tutaj systemy HACCP. W przypadku leków roślinnych mamy GMP – mówiła Ewa Jankowska z PASMI.
Jej zdaniem zagwarantowanie wystandaryzowanej wiedzy w tym zakresie byłoby ogromnym odciążeniem dla branży i też wielkim wsparciem.
– Nam na dzisiaj brakuje kompetentnych, wykwalifikowanych osób, które by znały się na uprawie roślin i umiały odpowiednio pozyskiwać składniki z tych roślin. I to ze świadomością, iż te rośliny będą kierowane na przykład do przemysłu farmaceutycznego, czy kosmetycznego, czy spożywczego – mówiła Ewa Jankowska.
Zawód technik produkcji zielarskiej miałby łączyć różne kompetencje. Takie związane między innymi z uprawą roślin zielarskich, identyfikacją surowców, przetwórstwem, tworzeniem produktów, sprzedażą oraz doradztwem. Absolwenci mogliby znaleźć zatrudnienie w przedsiębiorstwach produkujących suplementy diety, zielarniach czy laboratoriach kontroli jakości. Pracy mogliby szukać też w gospodarstwach ekologicznych i firmach zajmujących się produkcją kosmetyków naturalnych.
Spotkanie zakończyło się deklaracją dalszej współpracy przedstawicieli sektora z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Wspólnym celem na być rozwój kształcenia zawodowego oraz dostosowywania oferty edukacyjnej do potrzeb rynku pracy.













![Chełmscy diabetycy i emeryci wrócili z turnusu rehabilitacyjnego nad morzem [ZDJĘCIA]](https://static2.supertydzien.pl/data/articles/xga-4x3-chelmscy-diabetycy-i-emeryci-wrocili-z-turnusu-rehabilitacyjnego-nad-morzem-zdjecia-1782200347.jpg)


