Agresja w szpitalach – wypowiedzieli się dyrektorzy

termedia.pl 15 godzin temu
Zdjęcie: 123RF


Zmiany w prawie, kampanie społeczne, kursy samoobrony, monitoring i ochrona to rozwiązania, jakich dyrektorzy szpitali oczekiwaliby od kierownictwa Ministerstwa Zdrowia po serii ataków na personel medyczny – 88,2 proc. z nich potwierdziło, iż w ostatnim roku w zarządzanych przez nich podmiotach doszło do incydentów, w których pacjenci lub osoby trzecie stwarzali zagrożenie dla bezpieczeństwa pracowników.



„Rzeczpospolita” spytała zarządzających o kwestie związane z bezpieczeństwem w podmiotach medycznych.

Wyniki ankiety przeprowadzonej we współpracy z Polską Federacją Szpitali, w której wzięły udział 34 osoby zarządzające takimi podmiotami, prowadzą do jednoznacznego wniosku – w szpitalach bezpiecznie nie jest i nie chodzi tu o bezpieczeństwo pacjentów.

Strach w szpitalach. Jakie zmiany są oczekiwane?

„Rzeczpospolita” podała:

  • 88,2 proc. dyrektorów szpitali, którzy odpowiedzieli na pytania, potwierdziło, iż w ostatnim roku w zarządzanych przez nich podmiotach doszło do incydentu, w którym pacjent lub osoba trzecia stwarzała zagrożenie dla bezpieczeństwa pracownika szpitala.
  • 94,1 proc. przyznało, iż zdarza się, iż lekarze zatrudnieni w szpitalu padają ofiarą pogróżek lub wyzwisk.
  • 91,2 proc. respondentów deklarowało, iż odczuwa zagrożenie o siebie lub swoich pracowników w związku z agresywnymi zachowaniami pacjentów i osób trzecich.

„Rzeczpospolita” pytała też o oczekiwania wobec kierownictwa Ministerstwa Zdrowia, jeżeli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom ochrony zdrowia.

Najwięcej – 45 proc. – respondentów akcentuje w swoich wypowiedziach potrzebę zmian legislacyjnych.

– Chodzi o wzmocnienie ochrony prawnej pracowników ochrony zdrowia, a przede wszystkim o zaostrzenie kar za agresję wobec personelu medycznego i wprowadzenie jasnej ścieżki zgłaszania takich incydentów. Dyrektorzy szpitali domagali się przy tym konsekwentnego i skutecznego egzekwowania przepisów wobec sprawców przemocy, a także kampanii społecznych o przemocy wobec medyków, kursów samoobrony dla personelu medycznego, szpitalnego monitoringu i ochrony w lecznicach – poinformowała „Rzeczpospolita”.

Atak nożownika w krakowskim szpitalu. Nie żyje lekarzDo napaści na lekarza doszło w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. 35-letni mężczyzna wtargnął do jednego z gabinetów w poradni ortopedycznej i zaatakował medyka nożem. Niestety, jego życia nie udało się uratować.
Idź do oryginalnego materiału