Pod koniec ubiegłego roku do Ministerstwa Zdrowia wpłynął wniosek firmy Polpharma S.A. o skrócenie obowiązywania decyzji o objęciu refundacją leku Adrenalina WZF. W rezultacie od 1 stycznia 2025 r. lek nie jest już refundowany. Skąd taka decyzja producenta? Okazuje się, iż jej powodem było zakończenie produkcji leku. Adrenalina WZF w ampułkostrzykawce już od dawna była praktycznie niedostępna w aptekach.
Firma Polpharma S.A. wyjaśniała, iż lek wytwarzano w zakładzie produkcyjnym Polfa Warszawa przy ulicy Karolkowej. Jego produkcji zaprzestano w związku z brakiem możliwości rozwoju produkcji przemysłowej w centrum Warszawy. W ubiegłym roku wygaszano zresztą stopniowo całą działalność zakładu. Większość wytwarzanych tam leków przetransferowano do innych lokalizacji. W przypadku adrenaliny okazało się to jednak niemożliwe, choć firma miała szukać rozwiązania wspólnie z Ministerstwem Zdrowia.
- Czytaj również: Podsumowanie zmian w aptekach od 1 stycznia 2025
Polpharma przez cały czas produkuje Adrenalinę WZF 0,1% w ampułkach. Lek trafia jednak do szpitali, gdzie podawany jest przez wykwalifikowany personel. Zakończenie produkcji dotyczy formy ampułkostrzykawek, która umożliwia pacjentowi samodzielnie podanie leku. Pod koniec kwietna Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował, iż jego zapasy są na wyczerpaniu i zgromadzone głównie na stanach aptek ogólnodostępnych.
Ministerstwo Zdrowia podjęło działania…
Resort zdrowia zapewnia, iż niezwłocznie po uzyskaniu informacji o stałym wstrzymaniu dostaw na rynek produktu leczniczego Adrenalina WZF, podjął działania “mające na celu zabezpieczenie polskich pacjentów”.
– W celu ustalenia alternatywnej technologii lekowej, Minister Zdrowia zwrócił się o opinię do Konsultanta Krajowego z dziedziny anestezjologii i intensywnej terapii. Konsultant Krajowy wskazał produkt leczniczy EpiPenSenior, Epinephrinum, roztwór do wstrzykiwań 0,3 mg/dawkę, 1 wstrzykiwacz 2 ml, podmiotu odpowiedzialnego Viatris Healthcare Limited jako alternatywę dla produktu leczniczego Adrenalina WZF 300 mcg/0,3 ml – wyjaśnia wiceminister Marek Kos.
- Czytaj również: W aptekach brakuje leku, który ratuje życie dzieci. Zamiennika brak?
Konsultant zaznaczył też, iż dostępny w obrocie jest również produkt leczniczy w wersji dla dzieci o nazwie EpiPenJr. Epinephrinum. Zgodnie z danymi zaraportowanymi w Zintegrowanym Systemie Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (ZSMOPL), oba produkty są dostępne na polskim rynku.
Resort poinformował też, iż firma Viatris Healthcare Limited złożyła wnioski o objęcie refundacją produktów leczniczych EpiPen. Aktualnie są one rozpatrywane przez Ministra Zdrowia. Szansa na ich pojawienie się w wykazie leków refundowanych, będzie dopiero od kolejnej jego zmiany – 1 lipca 2025 r.
– Na polskim rynku dopuszczony do obrotu został nowy produkt leczniczy z substancją czynną Adrenalinum o nazwie handlowej Jext, roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu, w dawce 150 mcg oraz 300 mcg, który niebawem pojawi się na rynku – informuje Marek Kos.
©MGR.FARM