Adrenalina w sprayu do nosa równie skuteczna jak w zastrzyku

termedia.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: 123RF


Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków (EMA) zalecił przyznanie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu w Unii Europejskiej leku Eurneffy (epinefryna), pierwszego leku przyjmowanego przez nos w leczeniu reakcji alergicznych (anafilaksji).



Według Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej (EAACI) alergia jest najbardziej rozpowszechnioną chorobą przewlekłą w Europie, na którą w 2015 r. cierpiało 150 milionów Europejczyków. Około 20% osób cierpiących na ciężkie choroby alergiczne żyje każdego dnia w strachu przed wstrząsem anafilaktycznym lub śmiercią z powodu reakcji alergicznej.

Anafilaksja jest najcięższą postacią reakcji alergicznej, która może wystąpić w ciągu kilku minut od ekspozycji na alergen, najczęściej z żywności, leków lub użądleń owadów. Prawie zawsze jest nieoczekiwana i może zagrażać życiu. Opóźnienie w diagnozie klinicznej i leczeniu może spowodować niedrożność dróg oddechowych lub zapaść sercowo-naczyniową, która może okazać się śmiertelna.

Epinefryna zmniejsza reakcję anafilaktyczną

Leczenie epinefryną, znaną również jako adrenalina, zmniejsza reakcję anafilaktyczną. Adrenalina wiąże się z określonym typem receptorów, znanych jako receptory adrenergiczne, zmniejsza rozszerzenie naczyń krwionośnych i przepuszczalność naczyń krwionośnych indukowaną przez histaminę podczas anafilaksji. Adrenalina rozluźnia również mięśnie gładkie płuc. Podanie adrenaliny podczas reakcji anafilaktycznej prowadzi do lepszego przepływu krwi i poprawy oddychania.

Chociaż wykazano, iż automatyczne wstrzykiwacze epinefryny są bardzo skuteczne, gdy są prawidłowo stosowane, niektórzy pacjenci i opiekunowie podają zastrzyk zbyt późno lub nie stosują leczenia w sytuacji nagłej z powodu strachu przed igłą, brakiem przenośności lub strachem przed osobami bez przeszkolenia medycznego do wykonania zastrzyku, między innymi.

Adrenalina w aerozolu do nosa jest gwałtownie wchłaniana przez błonę śluzową nosa i rozprowadzana po organizmie.

Anafilaksja – adrenalina jedynym skutecznym lekiem ►Podczas debaty „Wstrząs anafilaktyczny – fakty i mity” eksperci wyjaśniają, na czym polega wstrząs, którzy pacjenci mogą być w grupie ryzyka, a także wskazują, jak najskuteczniej zatrzymać niebezpieczną dla zdrowia i życia reakcję alergiczną.
Idź do oryginalnego materiału