999 czy 112? Pod tym numerem pomoc nadejdzie dużo szybciej. Ratownik wyjaśnia, który wybrać

kobieta.gazeta.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Zdjęcie ilustracyjne, istock/@RobsonPL


Wszyscy wiemy, iż jeżeli chcemy zadzwonić po pogotowie ratunkowe, należy wybrać numer alarmowy. Wiele osób zastanawia się jednak, który jest prawidłowy - 112 czy może 999? Ratownik medyczny wyjaśnił, pod jaki numer dzwonić, aby szybciej uzyskać pomoc.
Numer 997 zlikwidowano w 2018 roku, dlatego kiedy wybierzemy go na telefonie, automatycznie połączymy się z operatorem numeru 112. Podobna sytuacja miała spotkać numer 999, czyli ten na pogotowie ratunkowe, ale plany zostały wstrzymane. Dlaczego?


REKLAMA


Zobacz wideo Dominik Kuc: Mam nadzieję, iż państwo zacznie edukować młode pokolenie w tematyce zdrowia


Dzwonić pod 112 czy 999? Ratownik medyczny nie pozostawia wątpliwości. Istotny jest czas
Ministerstwo Zdrowia wycofało się z pomysłu usunięcia numeru 999, bo jak się okazuje, przekierowanie zgłoszenia do dyspozytora pogotowia trwa zbyt długo. Czas obsługi, kiedy dzwonimy bezpośrednio pod 999, to 116,31 sekund, a z numeru alarmowego 112 aż 243 sekundy.


Jak się pracuje jako operator 122? 'Rotacja pracowników jest dość duża' Jak się pracuje jako operator 122? 'Rotacja pracowników jest dość duża', Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Wyborcza.pl


Jak przekonuje ratownik medyczny Karol Bączkowski w rozmowie z naTemat.pl, czas ma ogromne znaczenie, bo od 126 sekund może zależeć czyjeś życie. - Mózg bez tlenu u nieoddychającego, nieratowanego człowieka umiera w każdej minucie o około 10 proc. O dwie minuty szybsza pomoc to o 20 proc. więcej szans na sukces dla obu stron. Ratowanej i ratującej - wyjaśnił.


Jak działa numer 112? Operator zadaje szereg pytań, a na końcu i tak przełącza nas do innej osoby
Nie każdy wie, iż operator numeru 112 jest tylko pośrednikiem, który odbiera telefon, zbiera informacje, a następnie przekazuje je do odpowiedniej jednostki. - Musi zadać kilka pytań, aby zdecydować, gdzie nas przełączy. To jest tak zwana decyzyjność wstępna. Potem słyszymy już dyżurnego policjanta, strażaka czy dyspozytora medycznego - wyjaśnił ekspert. Wszystkie te czynności zabierają sporo czasu, dlatego ważne jest, by w sytuacjach zagrożenia życia zaoszczędzić cenne sekundy i dzwonić bezpośrednio pod 999.Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.


Dzwonić pod 122 czy 999? Otwórz galerię
Idź do oryginalnego materiału